HİZMET DÜŞMANLARI YİNE SAHNEDE

Türkiye’nin çehresini değiştiren ne kadar büyük hizmet eserleri varsa, bunların hepsine de muarızlar gibi Mimarlar Odası da karşı çıktı. Külliyede Şehircilik Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan bunların engel çıkarmasından o kadar gına getirdik ki en sonunda isyan edip “ Türkiye’nin nasıl bir ülke olarak göremeyenlerin ufuksuzluğundan bıktık. Yol yaparsınız karşınızda hep bu çeteyi bulursunuz. Atatürk Kültür Merkezi’ni yenilersiniz Mühendisler Odası yine şikayet eder. Nereye müracaat ederseniz edin 2019 İstanbul Yeni Opera binasının bittiği yıl olacaktır. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz.” Türkiye’nin çehresini değiştiren bütün hizmet eserlerine karşı çıkan bu bozguncu mimarlar odasının tutumu karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan isyan etti.

Atatürk Kültür Merkezi hizmete girişinden bugüne kadar başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi.27 Kasım 1970 çıkan yangında küle dönmüştü. Bu yangından sonra tekrar restore edilip hizmete vermeye başladı, fakat bu seferde havalandırma boşluğunda bir yangın çıktı. Tam hizmet verirken bu seferde Gezi olaylarında isyancıların tahribatına uğradı. Sabancı Holding 30 milyon dolarlık bir bütçeyle AKM’nin yenilenmesine karar vermişken, Mimarlar Odası bugünkü gibi ona da karşı çıkarak engelledi. Çıkardığı engellerle tanının bu oda birçok davalar açılarak restorasyonu kastı mahsus olarak engellendi. Taksim meydanına bir cephe olarak bakan bu bina yıllardır onarım bahanesiyle kapalı kalması yüzünden çürümeye terk edilerek kullanılma özelliğini kaybetmiştir. Ayakta kalması bile bir mucize olan bu binanın yıkılarak yerine çok amaçlı modern bir binanın yapılması için Türkiye’nin yetenekli mimarlarından Murat Tabanlıoğlu kolları sıvadı. Gelin görün ki Mimarlar Odası bu olumlu gelişmeye de karşı çıktı.

İstanbul’da görev yaptığım sırada AKM’de hoşuma giden tiyatro eserleri sahnelenince gidip seyrettiğim oyunlar olmuştur. O zamanlarda da sadece temsilden temsile açık tutulan böyle bir binanın dar kapsamlı kültür hizmetleri için kullanıyor olmasına üzülmüştüm. Yeni projeye göre birden fazla sanatsal faaliyete 365 gün açık tutulması sanat adına son derece önemlidir. Yeni yapılacak olan AKM’ne en çok sevinenlerden biri de opera sanatçısı Hakan Aysev olmuştur. Türkiye’de yeterli opera salonunun olmadığını ifade ederek, projede 2500 kişilik opera salonuna yer verilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür edip, mutluluğunu ifade etmiştir.

Sanat çevrelerinde takdirle karşılanan yeni kültür merkezinden rahatsız olan Mimarlar Odası ile bazı uyduruk sanatçılar ve hizmetlere muhalefet eden bozguncu medya mensupları aynen kırık taş plak gibi karşı olmalarını sürdürüyorlar. Sırf Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığı yüzünden her hizmet eserine karşı çıkan çevreler bu eserler hizmete girince de herkesten önce de bunlar kullanmakta. İstemezük tayfası nelere karşı değiller ki Yeni havalimanına, Marmaraya, Hızlı Trene, Termik santrale, Kanalistanbul’a, Yerli milli otomobil üretimine ve AKM’nin yeniden inşaasına…

Hükümet tarafından yapılan her hizmet eserine karşı çıkmalarının temelinde muhakkak ki hazımsızlık yatmaktadır. Oysa bugünkü iktidarın en çok takdir edilen yönü kim ne söylerse söylesin özlem duyulan hizmet eserlerini bir bir yerine getiriyor olması, toplumsal hayatımızı zenginleştirmesi ve demokratik değerlere önem vermesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.