Pakistan 3. MSEAP’de sürdürülebilir gelişme için toplu olarak çaba gösterilmesi ihtiyacını vurguladı; MSEAP’yi güçlendirmenin yollarını aradı

Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları’nın (MSEAP) 3. Toplantısına katılan 6 üyeli Pakistan Parlamenter heyetine liderlik eden Senato Başkan Yardımcısı Sayın Saleem Mandviwalla Pakistan’ın sürdürülebilir gelişmeye ve ekonomik işbirliğine olan adanmışlığını vurguladı.

Antalya’da 8-11 Ekim tarihlerinde düzenlenen 3. MSEAP’ın teması “Avrasya’da Ekonomik İşbirliği, Çevre ve Sürdürülebilir Gelişme” idi. Pakistan heyetine Senatörler Mohsin Aziz, Khush Bakht Shujat, Naseebullah Bazai,ve Ulusal Meclis Üyeleri Junaid Akbar ve Arbab Amir Ayub dahildi. Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi’de heyete katılmaktadır.

Bu anahtar parlamenterler toplantısının açılış oturumunda konuşma yapan Saleem Mandviwalla Avrasya bölgesindeki 40 ülkeden 4 milyardan fazla kişiyi temsil eden parlamenter heyetlerin burada bulunmasının parlamenter diplomasinin küresel politikada barış ve refaha ulaşmak için giderek artan rolüne tanıklık ettiğini söyledi. Saleem Mandviwalla çevre konusunun sadece milli ve bölgesel bir mesele değil ama aynı zamanda küresel bir sorumluluk olduğunu söyledi. Kendisi iklim değişikliğinin gezegenimiz üzerindeki yaşamın varlığı için ciddi bir tehdit olduğu uyarısında bulundu ve çevresel meselelere Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri (SDG’ler) ile aynı çizgide politikalar geliştirilmesinde yüksek bir öncelik verilmesi konusunda çağrıda bulundu. Dünyada devam eden ekonomik büyümenin çevresel olarak sürdürülebilir yollarla izlenmesi gerektiğini, bunun az gelişmiş ülkelerin ekonomik performansını geliştirerek ve aynı zamanda artan ekonomik işbirliği aracılığıyla yoksullukta belirgin azalmalar sağlamayı hedefleyerek gerçekleşebileceğini ekledi.

Başkan Yardımcısı Saleem Mandiwalla “Sürdürülebilir Gelişmenin” dünyayı bir rekabet prizması yerine bir işbirliği prizması içerisinden görerek sadece barış ve işbirliği aracılığıyla erişilebilecek evrensel bir hedef olduğunu söyledi. Kendisi MSEAP’ın çözüme kavuşturulamamış küresel anlaşmazlıkların altta yatan nedenlerini ortaya çıkararak, aşırı yoksulluğu ve küresel sosyopolitik ve ekonomik bozuklukları ortadan kaldırararak, ticaret yapan herkese eşit düzeyde oyun alanı sağlayarak, doğal kaynakların sorumlu olarak tüketilmesi aracılığıyla, çevresel bozulmanın ve iklim değişikliğinin nedenlerini araştırarak ve küresel düzeyde herkesi dahil etmek için ulusal hedeflerimiz arasında sinerjiler ve uyumluluklar geliştirerek sürdürülebilir barışa erişmek için kullanılabileceği yolunda görüşünü bildirdi. Kendisi bu ortak hedefe giden yolun bölgesel entegrasyondan, ticareti liberalleştirmekten, daha fazla bölgesel ve küresel bağlanabilirlikten ve tüm kültürlerin ve uygarlıkların karşılıklı olarak Kabul edilmesinden ve anlaşılmasından geçtiğini vurguladı.

Senatör Saleem Mandviwalla şunun altını çizdi ki, sürdürülebilir gelişme hedefine ulaşmak için uzun süreli küresel anlaşmazlıkların çözülmesi gereklidir. “Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı Filistin gibi en uzun süreli yabancı işgali durumlarından birisi olarak kalmıştır ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin gündeminde en uzun süreden beri çözülmemiş olarak kalan bir meseledir.” Kendisi bu anlaşmazlığın bir uluslararası yangın noktası olarak kaldığını ve Hint İşgalindeki Keşmir’de (IOK) yaşayan Keşmirlilerin en kötü insane hakları ihlallerinden muzdarip olduğunu ekledi. Kendisi uluslararası topluluğa IOK’de gerçekleşen berbat insane hakları ihlallerini durdurmak için acil eylem alması çağrısında bulundu ve Keşmir halkına ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararlarına uygun olarak vazgeçilmez kendi kaderlerini belirleme haklarını gerçekleştirmeleri için yardım ederek ahlaki sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Senatör Saleem Mandviwalla Pakistan’ın gelişen bir ekonomi olarak birkaç zorlukla karşı karşıya gelmesine rağmen ekonomik büyümesini ve gelişmesini sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirmek için kararlı olduğunu söyledi. Kendisi Pakistan’ın SDG’lere öncelik verdiği ve böylece 2030 yılında üst orta sınıftaki ülkelere katılabileceği bilgisini verdi.

MSEAP’ın geleceği bakımından, kendisi bu forumun kalıcı bir sekreterliğinin oluşturulması için olan ihtiyacın altını çizdi. Kendisi aynı zamanda Pakistan’ın MSEAP’ın gelecekteki toplantısına ev sahipliği yapmak konusundaki güçlü isteklerini ifade etti. Kendisi aynı zamanda toplantıda bulunan Asya Parlamenterler Birliği (APA) üyelerini Gwadar kentinde 29-31 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan APA’nın Siyasi İşler Komitesi ve Asya Parlamentosunun Kurulması için Özel Komite (SCCAP) toplantısına katılmaları için davet etti.

Pakistan highlights need for collective efforts for sustainable development at the 3rd MSEAP; seeks to strengthen MSEAP

Mr. Saleem Mandviwalla, Deputy Chairman Senate, who is leading a 6-member Parliamentary delegation of Pakistan to the 3rd Meeting of the Speakers of Eurasia Countries’ Parliaments (MSEAP), highlighted Pakistan’s commitment to sustainable development and economic cooperation.

Being held from 8-11 October in Antalya, theme for the 3rd MESAP is “Economic Cooperation, Environment and Sustainable Development in Eurasia.” Pakistan delegation includes Senators Mohsin Aziz, Khush Bakht Shujat, Naseebullah Bazai, and Members National Assembly Junaid Akbar and Arbab Amir Ayub. Ambassador of Pakistan to Turkey Muhammad Syrus Sajjad Qazi is also part of the delegation.

Delivering his speech at the plenary session of this key parliamentary gathering, Saleem Mandviwalla said that presence of a large number of Parliamentary delegations from 40 countries across the Eurasian region representing over 4 billion people is a testimony to the increasing role of Parliamentary diplomacy towards achieving peace and prosperity in global politics. Saleem Mandviwalla said environment is not only national and regional issue, but a global responsibility. He warned that climate change is a threat to the very existence of life on our planet and urged to accord environmental issues a high priority in policy formulation in line with the Sustainable Development Goals (SDGs). Continued world economic growth should be pursued in environmentally sustainable ways alongwith improving the economic performance of least developed countries and at the same time aiming to achieve significant reductions in the incidence of poverty through increased economic cooperation, he added.“Sustainable development” is a universal goal that can only be achieved through peace and cooperation by viewing the world through the prism of cooperation rather than competition, said Deputy Chairman Saleem Mandviwalla. He opined that MSEAP can be utilized for achieving sustainable peace by addressing the underlying causes of unresolved global conflicts; by tackling extreme poverty and global socio-political and economic disparities; by giving a level-playing field to all in trade and commerce; through responsible exploitation of natural resources; by addressing the spectre of environmental degradation and climate change; and by developing synergies and compatibilities between our national objectives for inclusive development at the global level. He stressed that the pathway to this common goal passes through regional integration; trade liberalization; greater regional and global connectivity; and a mutual appreciation and understanding of all cultures and civilizations.

Senator Saleem Mandviwalla underlined that in order to achieve the goal of sustainable development, it is imperative to resolve long simmering global disputes. “Jammu & Kashmir dispute remains one of the longest lasting situations of foreign occupation, like Palestine, and the longest unresolved issue on the agenda of the United Nations Security Council.” He added that the dispute remains an international flashpoint and the Kashmiris in Indian Occupied Kashmir (IOK) continue to suffer from worst human rights abuses. He urged the international community to take urgent action to help stop the grave human rights violations taking place in IOK, and fulfill its moral responsibility towards the Kashmiri people by helping them realize their inalienable right to self-determination in accordance with the relevant UN Security Council resolutions.

Senator Saleem Mandviwalla said though Pakistan, as a developing economy, faced several challenges, it was determined to achieve economic growth and development in a sustainable manner. He informed that Pakistan had prioritized SDGs which would enable it to join the league of upper middle-class countries by 2030.

With regard to the future of MSEAP, he underscored the need for establishing a permanent secretariat of the forum. He also expressed Pakistan’s strong desire to host future meeting of MSEAP. He also extended an invitation to Asian Parliamentary Assembly (APA) members present at the meeting to attend the forthcoming meeting of APA’s Standing Committee on Political Affairs and Special Committee for Creation of Asian Parliament (SCCAP), to be held at Gwadar City from 29-31 October 2018.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi