Geleneksel Cumartesi Kültür Sohbeti

HABERLER ANKARA köşe yazarı, Türkiye Yazarlar Birliği üyesi ve A.Levent ERTEKİN'in kurucu üyesi olduğu İzmir Yazarlar Birliğinin 2019'un ilk Cumartesi Kültür Sohbeti Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. SAFFET KÖSE HOCA ile başlayacak.

Yazarımız A.Levent ERTEKİN yapılacak olan sohbet ve sohbetci ile alakalı olarak sitemize açıklamalar ve tüm okuyan ve yazan dostları yapılacak olan seminere davette bulunmuştur.

Yazarımız A.Levent ERTEKİN sitemize göndermiş olduğu basın açıklaması;

DOSTLAR!

2019'un ilk Cumartesi Kültür Sohbetimiz Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.SAFFET KÖSE HOCAMIZ.

KONUSU OLDUKÇA ÖNEMLİ VE KANAYAN BİR YARAMIZ!

GENETİĞİYLE OYNANMIŞ KAVRAMLAR VE AİLE MEDENİYETİNİN SONU",

Her Cumartesi olduğu gibi yine aynı yerde aynı saatte siz Kültür dostlarımızı doyasıya sohbete,muhabbete bekliyoruz.

" Aile toplumun en küçük birimidir. Devlet ise toplumun büyük ailesidir. Bazı islam ahlakçıları her iki kurumu birbiriyle tanımlarlar ve ilişkileri bu zeminde ele alırlar. Buna göre devletin başındaki kişi, halka karşı şefkatli baba, halk ona akıllı evlat gibi davranmalı, kendi aralarında da candan kardeşler gibi olmalıdırlar. Bugün ailede ve devlette kaybedilen işte bu ahlaktır. Modern batının her şeyiyle çatışan zihniyetinin ülkemize taşınması sonucu insanımız öfke ve şiddet sarmalının içine düşmüş, aile ve toplumun huzuru kaçmıştır.Çare yeniden yaradılış gerçekliğine (Fıtrat) dayalı öze dönüştedir."

SAFFET KÖSE KİMDİR?

1964 Balıkesir doğumlu, Balıkesir İHL (1982) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1986) mezunudur. Aynı üniversitede yüksek lisans (1988) ve doktorasını (17 Ocak 1994) tamamlamış olup, 1986-1992 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfına bağlı İslam Araştırmaları Merkezinde (İSAM) çalıştı.

1992 yılından itibaren Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak vazifeye başladı. Bir müddet ilmi araştırmalarda bulunmak amacıyla Mısır’da bulundu (Ocak-Haziran, 1994). 18 Mart 1996 tarihinde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent, 27 Mart 2003’te de Profesör oldu. 1999-2002 öğretim yıllarında Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde üç yıl süreli olarak dekan yardımcısı ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Buradaki çalışmaları sebebiyle Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim şurasınca Faxr-ı Ferman’la ödüllendirildi. 2003-2006 yılları arasında Selçuk Üniversitesi senatosunda Fakülte temsilcisi olarak bulunmuştur.

"Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı" mütevelli heyeti başkanlığı, İlahiyat Fakültesi Vakfının kurucuları arasında yer almakta ve halen bu vakıfta üyeliği devam etmektedir. 01.04.2013 tarihinden itibaren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığının yanında 2015-2018 yıllarında bu yana Rektör Yardımcılığı yapan Prof. Dr. Köse, Katip çelebi Üniversitesi rektörlüğü görevini sürdürmektedir.

İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Kösenin yayınlanmış 15 kitabı bulunmakta;

Telif Kitapları • Âzâdi-i Dîn ü Endîşe ez Dîdegâh Fıkh-i İslâmî,

• Cennetü’l-ahkâm cünnetü’l-hisâm fi’l-hiyel ve’l-mehâric (tahkîkli neşr/edition critiqué)• İslam Hukuku Açısından Din Ve Vicdan Hürriyeti• İslam Hukuku Açısından Din ve Vicdan Hürriyeti• İslâm Hukuku Açısından Din ve Vicdan Hürriyeti• İslam Hukukuna Giriş• İslâm Hukukuna Giriş• İslâm Hukukuna Giriş• İslam Hukukunda Bulunmuş Mal ve Çocuk (Lukata ve Lakît)• İslam Hukukunda Hakkın Kötüye Kullanılması• İslam Hukukunda Kanuna Karşı Hile (Hile-i Şer’iyye), , (doktora tezi).• İslam İş ve Ticaret Ahlakı• İslâm İş ve Ticaret Ahlâkı• Menshenrechte aus islamischer Perspektive• Genetiğiyle oynanmış Kavramlar ve Aile Medeniyetinin Sonu

Çeviri Kitapları • Cami'u'l-Fusûleyn (26-27. fa)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İrem Subaşı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.