Pakistan-Türkiye işbirliği aynı zamanda sağlık sektöründe de büyüyor

Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sohail Mahmood Pakistan ve Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkinin sağlık sektörü dahil çeşitli alanlarda geliştiğini söyledi. Kendisi Baş Yöneticisi Dr. Shabnam Sarfraz’ın önderlik ettiği Pencap Kamu Sağlığı Yetkili Makamından (PPHA) bir heyetle konuşuyordu.

Heyetin Pakistan Büyükelçiliğini ziyareti sırasında, Büyükelçi Sohail Mahmood heyet üyelerini Pakistan-Türkiye ilişkilerinin derin tarihi ve kültürel kökleri hakkında ve bunların her alanda artan gelişmeleri hakkında bilgilendirdi, buna siyasi, ekonomik, yatırım, savunma, kültürel ve eğitim alanları dahildir. Kendisi “En yeni işbirliği alanı sağlık sektöründedir,” dedi ve gelişmiş ve verimli sağlık hizmetlerinin özellikle dezavantajlı kişilerin yaşamını olumlu olarak etkilediğini ve her iki ülkedeki liderlerin Pakistan’daki sağlık sektörü reform girişimlerini desteklemek için kendini adadığını ekledi.

Şu hatırlanabilir ki, Pencap Eyalet Başbakanı Mohammad Shehbaz Sharif’in İstanbul’u AĞustos 2016’da ziyareti sırasında Türkiye ve Pencap hükümetleri sağlık sektöründe daha yakından işbirliği için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalamıştı. Bunu takiben, sağlık sektörü reformunda işbirliği için bir Eylem Planı dahil iki taraf arasında bir dizi diğer yasal belgeler sonuçlandırılmıştı.

8 üyeli Pencap Hükümeti heyeti Türkiye’yi Türkiye’nin sağlık dönüşümündeki başarılı deneyimlerinden bir şeyler öğrenmek bağlamında ziyaret ediyor. Dylerin yanı sıra, heyet hastalık gözetimi ve tepkisi sistemi üzerinde çalışıyor. Yakın geçmişte, birincil, ikincil ve üçüncül sağlık bakımında geliştirilmiş hizmet sunulması üzerine Türkiye’nin bilgisi ve deneyimlerinden faydalanmak için kayda değer bir ilerleme kaydedilmiştir; aile sağlık sisteminin pilot tasarımı; sağlık acil durum tepkisi; hastane yönetimi ve hemşirelik ve ilk yardım eğitimi de dahil. Son birkaç ay boyunca, birçok heyet Türkiye’yi kısa dönemli eğitim ve kapasite inşası için ziyaret etmiştir.

Pakistan-Turkey cooperation also growing in health sector - Envoy

Ambassador of Pakistan to Turkey Sohail Mahmood has said that the multi-faceted relationship between Pakistan and Turkey is flourishing in diverse fields, including in the health sector. He was speaking to a delegation from the Punjab Public Health Authority (PPHA), led by its Chief Executive Officer Dr. Shabnam Sarfraz.

During the delegation’s visit to the Pakistan Embassy, Ankara, Ambassador Sohail Mahmood apprised the members of the deep historical and cultural roots of Pakistan-Turkey relations and their steady growth in all domains, including political, economic, investment, defence, cultural and educational fields. “The newest area of collaboration is the health sector,” he said, adding that improved and efficient health services positively affected the lives particularly of disadvantaged people and that the leadership in both countries was committed to supporting health sector reform initiatives in Pakistan.

It may be recalled that during the visit of Chief Minister, Punjab Mohammad Shehbaz Sharif, to Istanbul in August 2016, the Governments of Turkey and Punjab had signed a Memorandum of Understanding (MoU) for closer cooperation in the health sector. Subsequently, a number of other legal instruments were concluded between the two sides including an Action Plan for collaboration in health sector reform.

The 8-member Punjab Government delegation is visiting Turkey in the context of learning from the Turkey’s successful experience in health transformation. Among other things, the delegation is studying the disease survillence and response system. In the recent past, considerable progress has been made in benefiting from Turkey’s knowledge and practices in improved service delivery in primary, secondary and tertiary healthcare; pilot design of family health system; health emergency response; hospital management; and nursing and paramedic education and training. Over the past few months, several delegations have visited Turkey for short-term training and capacity-building.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.