Nasıl Bir Diyanet?

Devlet, kurumlarıyla vardır. Kurumların güçlü olması görevlerini iyi biçimde yapmaları halkın huzurlu olmasını sağlar.

Seçimle iktidara gelen hukümetler oluşturdukları kabinelerle devletin iskeletini oluşturan kurumları daha iyi biçimde idare edip halkın tevecuhunu kazanacak hizmetler sunmak isterler.

Devleti bir insana benzetirsek, bedeni teşkil eden azalar nasıl ki her birisi kendi yerinde önemli ve birbiriyle uyumlu biçimde çalışır, biri diğeri ile rakabet etmez ve kendi görevini aksatmaz.

Devleti teşkil eden kurumlarda aynı biçimde olmalıdır.

Devletin önemli kurumlarından biride Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Toplumun dini ihtiyaçlarını karşılamak, birlik ve beraberliğini sağlamak, manevi ve ahlaki yönde iyi bir duruma getirmeye çalışmaktır.

Din hizmetlerini sunan Diyanet İşleri Başkanlığı ülkenin diğer kurumları kadar önemli ve de ihityaçtır.

Diyanetin özerk, güçlü, siyaset üstü ve herkesi kucaklayan bir duruma gelmesi temennimizdir.

22/ 06/ 1965 tarih ve 633 sayılı kanunun 1 mad. İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere, Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı Kurulmuştur.

Başkanlık, Merkez teşkilat, taşra teşkilatı, ve yurt dişi teşkilatlarından oluşur.

Başkanlığın en üst amiri olan Diyanet İçleri Başkanı temsil eder. Başkan din hizmetlerinin etkin ve verimli olması için gerekli tedbirleri alır. Bu amaçla; kaynakların etkin kullanımını sağlar, hizmetlerin düzenlenmesini, yürütülmesi, koordinasyonu ve denetlenmesi görevini yerine getirir, strateji hedef ve performans kriterlerini belirleyip uygulamasını temin eder, din hizmetleri ile ilgili ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapar.

Başkan; Başkanlığın görev alanına giren konularda meydana gelen gelişmelere ve ihtiyaçlara göre birimlere görev verir.

Başkanın görev süresi beş yıldır. Bir kişi en fazla iki kez Başkan olabilir.

İlk Diyanet İşleri Başkanlığını 1860 ankara doğumlu 01. 04. 1924- 05. 03 1941 yılları arasında Rıfat BÖREKÇİ yapmış, en son ise 1959 Gaziantep doğumlu 11. 11. 2010 göreve başlayıp Temmuz 2017 de emekli olan Mehmet GÖRMEZ hocamız yapmıştır.

Kuruluşundan günümüze kadar gelen tüm başkanları yaptıkları hizmetlerinden dolayı Allah razı olsun derim."Işı ehline vermek" konusunda hükümetimizin titiz olduğu kanaatine binaen.

Şimdi de bu göreve gelecek olan değerli başkanımızdan talep ve isteklerimizi sıralayalım.İlk bakışta emekli olan Sn. Mehmet GÖRMEZ hocamız:...Akan kanın Sünnisi Şiisi olmaz, akan kan kardeş kanıdır…”

“Birbirimizi suçlamakla bölgemizdeki ateşi söndüremeyiz…”

“Cihat, terörün, vahşetin ve öldürmenin değil, diriltici bir gayretin hayat veren bir mücadelenin adıdır…”

“Allah’ın dini iki kelime üzerine kurulmuştur.

Allah’ın tekliği ve ümmetin birliği…”

“Geliniz, topraklarımıza ekilen fitne tohumlarının daha fazla filizlenmesine izin vermeyelim…”

“Müslümanların vahdetini, uhuvvetini ve maslahatını ön planda tutmak ve bu uğurda her türlü riski alarak hakkı, hakikati, adaleti ve ahlakı savunmak âlimin tavrı olmalıdır…”

son mesaj ve temenniler nin dikkate alınması bizim de arzumuzdur.

Din talep karşılama yerine talep oluşması ve karşılaması önemli olmalıdır.

S.T.K. siyasi ve fikri ayrımı yapmaksızın sıkı ilişkiler içerisine gidilmeli.

Toplumun yoğun olduğu kahvehane, eğlence yerleri ve diğer yerler arada bir irşad amaçlı ziyaretler yapılmalı.

Müftü atamalarında o ilin örf, gelenek, görenek ve diğer değerleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Emekli olmuş personelle irtibat kesilmemeli, önemli gün ve bayramlarda mesaj gönderilmeli. Tecrubelerinde istifade edilmelidir.

Diyanet ülkemiz için bir ihtiyaç, tartışma konusu yapmak yerine daha güçlü, özerk ve siyasetten uzak bir duruma gelmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

Dua Ve Selamlarla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi