Adli yıl açılış töreni, ülkemizde hukuk devleti döneminin kapanış törenine dönüşmüştür

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan adli yargı yılı açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı cübbelerini toparlayarak ve ayağa kalkarak selamlayan yüksek yargı mensuplarını sert bir dille eleştirdi. Yüksek yargı mensuplarının “el pençe divan durarak” Cumhurbaşkanı’nı karşılamasıyla hukuk devleti ilkesinin ağır bir tahribata uğradığını vurgulayan Yılmaz, “Saray’da yapılan adli yıl açılış töreni de bu tahribatın geldiği son nokta olarak ülkemizde hukuk devleti döneminin kapanış törenine dönüşmüştür” dedi.

“HUKUK CİDDİ DERECEDE RENCİDE EDİLDİ”

Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, adli yargı açılış töreninin yargı bağımsızlığı döneminin kapanış töreni olduğunu belirterek, “Tam da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapılan bu törenler yargı bağımsızlığına darbe vurduğu gibi, hayatın her alanında ihtiyaç duyduğumuz uzlaşı ve toplumsal barışımızda da yaralar açılmasına neden olmuştur” diye konuştu. Anayasa’da yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğu ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin herkesi bağladığı gibi Cumhurbaşkanı ve onu ayakta alkışlayan yargı üyelerini de bağladığını ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargı mensupları kimsenin önünde eğilmesin ve önlerini iliklemesin diye cübbelerinde düğme olmaz. Hiçbir çıkar odaklı gücün etkisine girmesin diye cübbenin cebi de yoktur. Bugün yargı kararı ile (Danıştay’ın) durdurulmasına rağmen yargı kararları yok sayılarak inşa edilen Saray’ın bir salonunda yargı yılı açılış törenleri yapılmıştır. Bu tören yargı erkinin kendisini inkar etmesidir; bağımsızlık ve tarafsızlık niteliklerinden kendi isteğiyle vazgeçmesidir. Devletin başkenti Ankara’da dahi güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle hukukun evrensel kaideleri çiğnenerek yargının açılış yılının Saray’da yapılması, sadece ülkemizde değil, dünyada da ülkemiz hukukunu ciddi derecede rencide etmiş ve saygınlığının yitirilmesine yol açmıştır. Törenin başında başta yüksek yargı mensuplarının büyük bir bölümü salonda cübbelerini toparlayarak, el pençe divan durarak ve ayağa kalkarak Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’nı karşılamışlardır. Bu manzara ABD Başkanı Obama’nın konuşmalarında ayağa kalkmayıp, yargı bağımsızlığını korumak için alkış dahi tutmayan hukuk insanları örneğini akla getirmiştir.”

İKTİDAR YARGIYI KENDİNE BAĞLI YAPIYA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYOR

Yılmaz, Türkiye’nin son 10 yılının gittikçe artan baskı ve korku yılları olduğunu belirterek, yaşanılan darbe sürecinin sonrasında cadı avına dönüşen soruşturma ve kovuşturmaların sonrasında yaygınlaşan baskı ve korku ortamının yargıyı etkisi altına aldığını ifade etti. İktidarın ayrışarak hesaplaşmaya girdiği cemaati yargı içerisinde temizlerken, kalan haliyle de yargıyı kendine bağlı bir yapıya dönüştürmek istediğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Hükümet, hukuk dışı uygulamalarını görmezden gelecek ve aklayacak bir yargı organı yaratmak suretiyle meşrulaştırmak niyetindedir. Daha dün ‘Yargının itibarı yerlerde sürünüyor’ sözleri bizzat yargının üst düzey temsilcileri tarafından ifade edilmişti. Dolayısıyla Anayasal bir ilke ve Cumhuriyetimiz’in temel niteliği haline gelmesinden bu yana hukuk devleti ilkesi hiç bu denli ağır tahribata uğramamıştır. Saray’da yapılan adli yıl açılış töreni de bu tahribatın geldiği son nokta olarak ülkemizde hukuk devleti döneminin kapanış törenine dönüşmüştür.Tam da bu kaygılar üzerine Saray’da yapılan adli yıl açılış törenine katılmayan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun tutumlarını hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı adına tarihe not etmek gerekmektedir.”

“ANKARA’DA HAKİMLER VAR” DENİLECEĞİ GÜNLER GELECEK

CHP’li Yılmaz, Cumhuriyet’in Anayasal niteliklerinden olan hukuk devletinin yeniden var edilmesi ve kurumsallaştırılmasının başta bu duruşa sahip kurumların ve hukuk devletine ve yargı bağımsızlığına inanan hukukçuların ve bağımsız adalete inanan yurttaşların çabalarıyla var olacağını belirterek, “18. Yüzyılda Büyük Alman İmparatoru Frederik’e‘Berlin’de hakimler var’ diyebilen bir Alman köylüsü gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da ‘Ankara'da hakimler var’diyebileceği günler gelecektir” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.