Kesk üyelerinden açığa alınan, ihraç edilenler hakkında..

Adana’da KESK’e bağlı çeşitli sendikalara üye olup, OHAL dönemi KHK’larıyla açığa alınan veya ihraç olan memurların mağduriyetini TBMM gündemine taşıdık. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdik, “Sendikal faaliyetlere katılma ne zamandan beri açığa alma veya ihraç nedeni olmuştur?”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na ( KESK) bağlı Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, Kültür Sanat Sen, Sağlık Emekçileri Sen, Büro Emekçileri Sen, Haber Sen gibi çeşitli sendikaların Adana şubelerindeyönetici veya üye onlarca kişi 15 Temmuz sonrası OHAL dönemi uygulamaları ve çıkarılan KHK’larla açığa alındı veya meslekten ihraç edildi. Bu durumun ciddi mağduriyetlere dönüştüğünü belirterek, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde konuyu tüm yönleriyle ele aldık.

SENDİKAL FAALİYET AÇIĞA ALMA NEDENİ Mİ?

Neye dayanarak bu kararların verildiğinin belli olmadığını, açığa alınan veya meslekten ihraç edilen kişilerin bile suçlarını bilmediğini belirtti. İhraç edilen kesim içerisinde yer alan öğretmenlerin lisanslarının da iptal edilmesiyle kişilerin açlığa ve sefalete mahkum olduğunu; “Lisansları iptal ederek neyi amaçlamaktasınız? “

Yaşanan mağduriyetleri protesto etmek amacıyla eylem düzenleyen söz konusu sendikaların eylemine katılanların da takip altında olduğunu, onların da işten atılma veya açığa alınma korkusu yaşadığını ekliyorum. Soru önergesinde ismine yer verdiğimiz kişiler şu şekilde:

Eğitim Sen Adana Şube üyesi olup meslekten ihraç edilenler

Mustafa Kara – Nezir Dorak – Ergün Atlığ – Hatice Öztürk – Münir Korkmaz – Mesut Demir- Seher Kılıç Tezel - Basri Tanrıverdi - Cezayir Atay - Ülkü Gülşen – Cemil Özen YalçinAlçiçek – Mehmet Baki Döner – Rıfat Deniz – Ayhan Topal – Elif Bakmaz Ölper Zeynel Kete – Günal Kurşun – Ahmet Karagöz

Tüm Bel Sen Adana Şube üyesi olup meslekten ihraç edilenler

Güven Boğa – Özcan Evren – AsafÇoşanay – Ahmet Öztaş – Elif Gülen – Mehmet Aslan

Sağlık Emekçileri Sendikası Adana Şube üyesi olup meslekten ihraç edilenler

Gülşen Topal – Hüseyin Çalı – Ali Rıdvanoğulları – Niyazi Yiğit – Fadıl Ediş

Kültür Sanat Sen Adana Şube üyesi olup meslekten ihraç edilenler

Mustafa Polat

Büro Emekçileri Sendikası Adana Şube üyesi olup açığa alınanlar

Ali Duran – Mustafa Değirmentaş – Berrin Ortakala – Behçet Kaya – Özgür Karagedik

Haber Sen Adana Şube üyesi olup açığa alınanlar

Ahmet Aydoğan – Selman Gül

Eğitim Sen Adana Şube üyesi olup sosyal medya paylaşımıyla açığa alınanlar

Seçil Sönmez – Mehmet Akif Kocaduru – Ramazan Boğa – Ahmet Cemil Arslantaş

Eğitim Sen Adana Şube üyesi olup Bylock nedeniyle açığa alınanlar

Ali Yergök – Ramazan Gülbaş – Halil İbrahim Kuşçu – Fatma Kurt

Önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istiyoruz:

-Yukarıda ismi geçen kişilerin meslekten ihraç edilme veya açığa alınma nedenlerini detaylı bir biçimde açıklar mısınız?

-Yukarıda ismi geçen kişilerden haklarında tekrar soruşturma açılmasını isteyenlerin bu talepleri nasıl sonuçlanmıştır?

-Sosyal medyadan muhalif paylaşım veya anayasal hak olan sendikal faaliyetlere katılma ne zamandan beri açığa alma veya ihraç nedeni olmuştur?

-Faaliyetlerine devam eden söz konusu sendikaların eylemlerine katılan üyelere adli ve idari soruşturma açılmakta mıdır? Bu soruşturmalarla sendikal eylemlere katılımı baskılamayı mı amaçlıyorsunuz?

-Yukarıda ismi geçen/geçmeyen bütün muhalif kesimin yaşadığı bu mağduriyeti ne zaman gidereceksiniz?

-Meslekten ihraç edilen öğretmenlerin lisanslarını da iptal ederek neyi amaçlamaktasınız?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Özdiş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi