BAŞKANLIĞA EVET AMA TEK ADAMLIĞA HAYIR

Hukukçu değilim. İslâmî toplum bilincinden yoksun ve hayattan kopuk bir Fıkıh adamı ı olmayışımı da bir eksiklik olarak görmüyorum. İslâm ile ilgili genel bilgilerim var. Kur’ânî bilgilerimden ve dört halife dönemi uygulamalarından hareketle düşündüğümde Parlamenter sistemde sakınca görmem. Ama başkanlığın tercih edilebilir olduğu kanaatindeyim.

Aslında seçim sistemi ve yönetim düzeni önemli olmakla birlikte çok çok daha önemlisi yönetime esas olacak kurallar bütünüdür. Kur’ânî ve Nebevî kurallara dayalı İslâmî bir düzende yönetime esas kılınmış kurallarla oynayamazsınız. Sistemin ana çizgilerini değiştiremezsiniz. Millet de oynayamaz ve değiştiremez.Mesela ferdi mülkiyeti kaldıramaz, faizi de meşrulaştıramazsınız. Ekonomiyi faize dayalı bankacılığa bırakamaz, Milli piyangolara ve Foreks tipi ekonomik düzenbazlıklara onay veremezsiniz. Kredi kartları dağıtarak borca dayalı harcamaları da teşvik edemezsiniz.

Kasten öldürmelerde af ve tazminat seçenekli ölüm cezasını kaldıramazsınız. Silahlı başkaldırı olmadıkça siyaseten katili de meşrulaştıramazsınız. Şahıslara yönelik olarak işlenmiş suçların cezaları için af da çıkaramazsınız.

Karşılıklı rızaya dayalı olsa da zinayı ve eşcinselliği suç olmaktan çıkaramaz, pornografiye onay veremezsiniz.

Aşağılama ve şiddet içermeyen ve İslâmî kurallarla çelişmeyen hiçbir alanda özgürlükleri sınırlayamaz ve yargıyı işletemezsiniz.

Hukukî ve sosyal adalet asıldır. Hiçbir toplum kesimi lehine örneğin İşverenler veya işçiler lehine politikalar oluşturamazsınız.

Doğal şartlarda karar mekanizmalarında etkili biçimde rol alamayacağınız hiçbir uluslararası ittifaka giremezsiniz. Genelde mazlumlar özelde Müslümanla aleyhine olabilecek silahlı savaşlara katılamazsınız.

Örnekleri çoğaltabiliriz.

Hulasa İslâmî bir toplum düzeninde yönetime esas olacak Kurânî ve Nebevî kurallarda değişikliğe ve aykırılığa gidilemeyeceği için parlamento düzeni de Başkanlık sistemi de olabilir. Ama henüz ötekileştirici ve dışlayıcı laikliğin prangalarından kurtulamamış olan ülkemizde durum farklıdır. Ülkemizde için etkili ve yetkili denetim mekanizmaları gereklidir.

BUSEBEPLE BAŞKANLIĞA EVET AMA TEK ADAMLIĞA HAYIR DİYORUZ.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Rıza Demircan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi