KENDİNİZDEN BAŞLAYIN !!

Toplumda büyük bir umutsuzluk ve belirsizlik var, bu durumu, özellikle büyük şehirlerde insanların yüzlerine bakarak görmek mümkün.

Hiç kimse ülkenin içinde bulunduğu bu durumdan memnun değil.

Herkes derin bir gelecek kaygısı taşıyor.

Hem ekonomik, hem siyasal bağımsızlığımızı yitirmiş durumdayız.

Siyaset ne yazık ki halkın gözünde tarafsızlığını, güvenilirliğini, halka hizmet yeteneğini kaybetmiştir.

Halk bu güvensizlik ortamında daha çok; aydınlara, yazarlara umut bağlamakta, tarihimizi anlatan, çözüm yolları gösteren, kitaplar ve kaynaklar büyük ilgi görmektedir.

Okurun, ‘’Ne Yapmalı’’ sorusuna bir çok aydınımızın verdiği benzer cevap şöyle;

‘’Halkın kendi içinden çıkaracağı önderlerle bir araya gelerek ailesinden, mahallesinden, köyüden, ilçesinden başlayarak bilinçlenmesi, kendilerini yetiştirmesi, sen- ben demeden birleşip daha büyük kitlelere dönüşmesi’’

Peki bu nasıl gerçekleşecek ? diye, sorulacak ikinci bir soruda ise tek yanıt vardır.

‘’Kendinizden başlayın’’

Bugün ülkemizde, çok sayıda Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toğlum Örgütleri, Oda’lar, Sendika’lar, Dernekler, Siyasi Partiler ve sayıları her geçen gün artan çeşitli oluşumlar var.

Bunların bir çoğu aynı amaç için kurulan, ayrı ayrı üyelerle, katılımlarla farklı alanlarda mücadele eden örgütlerdir. Politikacılardan ve partilerden umudunu kesen, siyasete bulaşmak istemeyip bu örgütlerde görev almak isteyen insanlar, emekli olup boş zamanlarını doldurmak için üye olanlar, bu tür oluşumları bir basamak gibi görüp yükselmek isteyenler, topluma faydalı olabilmek için görev alanlar, daha güçlü olup vatan için elini taşın altına koymak isteyen ama, çeşitli nedenlerle bir araya gelip bir bütün olmayı başaramayan ’kocaman’ örgütler...

Bütün bu umutsuzluk içinde, değerli aydınımız Metin Aydoğan’ın kitaplarını okuyup, örnek alarakyola çıkan, yeni bir platform kuruldu. Farklı siyasi görüşten, düşünceden, kültürden, farklı bölgelerden gelen insanları tek bir amaç için bir araya getiren bir oluşum.

5 Nisan 2016 Tarihinde, 12 vatanseverin bir araya gelerek, ‘’ Bilimsel Siyaset Platformu’’ adıyla kurdukları bu oluşumun, Kasım ayında ki yeni katılımcılarla tanışma toplantısına katıldık.

Her hafta yapacakları eğitim günleriyle ulusal birliğin önemine, örgütlü olamanın gücüne inanan, herkesin katılımcı olmalarını, söz almalarını, düşüncelerini tartışıp, önerilerini, fikirlerini demokratik bir ortamda paylaşmalarını sağlayacaklar.

Siyaseti politika ile bir tutmayan, siyasete bilimsel bir boyut kazandırmak isteyen bu vatanseverlerin önceliği, Vatanın Tam Bağımsızlığıdır. Farklı fikirleri, önerileri, düşünceleri olan vatanseverler bu platformda ortak bir amaç için yola çıkmışlardır.

Ülkenin içinde bulunduğu durumun farkında olan, kuvayı milliye gücüne inanan, üretim ekonomisini önemseyen, milli, demokratik ve çağdaş bir amac uğruna, İstanbul’un bir çok farklı bölgesinden, şehir dışından, işini gücünü bırakıp gelen anneler, üniversite öğrencileri, partili, partisiz, doğulu, batılı, kadın, erkek herkes tek bir amaç için oradaydı.

Ne istanbul’da ki ulaşım zorluğu, ne hava şartları, onları bu toplantıdan alıkoymamıştı.

Çok değerli dostlarla tanıştık.

Platformun en baştaki amacı önce kendilerini eğiterek bu çalışma alanlarını geliştirip, bilgilendirme alanlarını sürekli eğitimlerle genişletmek istiyorlar.

Tarihimiz, kültürümüz, kurtuluş savaşımız, ekonomi, eğitim, siyaset, gençlik, kadın ve tam bağımsızlık konusunda, düzenli olarak eğitim günleri yaparak büyümeyi hedefliyorlar.

Yeni bir siyasi güç oluşması için neler yapılmalıdır sorusuna birlikte, tartışarak cevap arıyorlar.

Ulusal bağımsızlığı savunacak, yerel derneklerin kurulmasını amaçlıyorlar.

Birbirinden bağımsız olarak, yurdun dörtbir yanında oluşacak yerel, sivil derneklerin, gerekli olgunluğa kavuşunca siyasi bir güce dönüşebilmesini hedefliyorlar.

Tüm ulusu temsil edecek, tarafsızlığını koruyacak, ülke çıkarlarını ön planda tutacak ve ülkeyi tam bağımsızlığa götürecek siyasi oluşumların ilk kıvılcımını birlikte yakıyorlar.

Bilimsel Siyaset Platformu’nun bildirgesinde ki son söz şöyle;

‘’Başta ekonomik olmak üzere, askeri ve siyasi bağımsızlığımızı yeni doğan her Türk çocuğunun alnına bir doğum hediyesi gibi yazdırana kadar çalışacağız ve yolumuzdan dönmeyeceğiz.’’

Kitaplarıyla, yazılarıyla platforma ışık tutan ve ilham olan Metin Aydoğan’NE YAPMALI’’ kitabında şöyle diyor;

‘’Halk içinde örgütlenerek onun güvenini kazanan yerel örgütler, savaş döneminde, ordunun gereksinimlerini karşılamada görev alacak, halkın katılım ve desteğini sağlayacaktır. Dönemin gerekli kıldığı güç görevi yerine getirirken, göstereceği özveriyle halk içindeki gücünü ve saygınlığını arttıracaktır. Çetin savaşımlar içinde olgunlaşıp yetkinleşen halk önderleri, kurtuluştan sonra devleti halk için yöneten kadrolar olacaktır’’

Zorlu, ama imkansız olmayan bu yolda, Atatürk İlke Ve Devrimleri ışığında yol alacak olan, Bilimsel Siyaset Platformu’na başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.