Piyasaları FED stresi sardı

Amerika tarafında bir iyi bir kötü ekonomik verilere rağmen Jackson Hole toplantısında politika yapıcıların söylemleri ile 2016 yılı FED faiz artırım beklentisi yükselişe geçti. Geçtiğimiz Cuma açıklanan tüketici enflasyonu gerçekleşmesi de piyasa beklentisinin bir tik üzerinde olunca küresel piyasalarda Amerikan doları değer kazandı.

20-21 Eylül Amerikan Merkez Bankası (FED) toplantısı sonuçlanıncaya kadar piyasalar kendine bir yön tayin etmekte zorlanıyor. Eylül ayı toplantısı piyasalara 2016 yılı için faiz artırım beklentisi için ışık tutabilir. Gerçi üyelerin öyle de olur böyle de olur şeklinde ki açıklamaları iyi gelen ekonomik verilere rağmen bankanın faiz artırımı konusundaki temkinli duruşu ile piyasalar önünü görmek bir yana yorum yapmakta zorlanıyor. Şimdi bir toplantı ile ne kadar ışık tutulabilir diye düşünebilirsiniz? Piyasalarda serzenişler çoğaldı reel sektör önünü görmek istiyor kısaca bıçak kemiğe dayandı.

FED’in on ikinci Başkanı Paul Walker 2006 Haziran ayı toplantısında bir kalemde politika faizinin 2,25 baz puan artırarak büyüme hızla düşecek enflasyon Haziran ve Temmuz’da yüksek kalabilir 2016 yılında tek haneli rakamlara düşecek mesajı vermişti. Bugüne gelince, Amerikan Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz artırımı yapmakta zorlandığını görüyoruz. Ah bu küreselleşme Dünya ekonomisinin başına ne işler açtı!

Bizim Merkez Bankamıza gelince, Mart ayında başladığı sadeleştirme politikası içerisinde üst bant faiz indirimleri devam ediyor. Bu ortamda ne kadar iyi ne kadar kötü sorgulaması yapmıyoruz. Ancak takdir ettiğimiz bir durum var ki konu öngörülebilirlik ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasalara karşı gayet net ve gereksiz yorumlar ile kafa karıştırmıyor. Geride kalanlara düşen ülkenin Merkez Bankası politikalarının işlerliğini artırmak ve ekonomik faydaya dönüştürmek içen çaba sarf etmek olarak görülmeli.

Dolar/TL Paritesi

Kaynak Bloomberg

Önceki yazımızda Dolar/TL paritesinde 2,93-,2,96 bandının kırılma yönünün önemli olduğunu belirtmiştik. Güçlenen dolar ve artan FED faiz artırım beklentisi ile parite 2,96 seviyesini yukarı yönde kırdı. Çarşamba günü FED toplantı sonucu ardından doların hafif değer kaybetmesi ile parite tekrar 2,96’ya doğru geri çekilebilir. Ancak yaklaşan Amerika genel seçimleri ve Aralık ayı faiz artırım beklentisi ile dolarda değer kaybının sınırlı olacağını düşünüyoruz. Teknik olarak Dolar/TL paritesinde 2,96 üzerinde kalındığı sürece 2,9860 ve üzeri hedefleniyor olacak.

www.xtb.com/tr

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Toktay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.