Duvar Yöneticiler

Önemli veya günlü bir iş için yoğun bir mesai harcadınız, birim sorumlusuna gönül rahatlığıyla çalışmanızı sundunuz. Ama o da nesi! Yöneticinin...

Önemli veya günlü bir iş için yoğun bir mesai harcadınız, birim sorumlusuna gönül rahatlığıyla çalışmanızı sundunuz. Ama o da nesi! Yöneticinin mimiklerinden hiçbir şey anlamadığını, anlamak istemediğini gözlemlediniz. Belki böyle bir durumu zaten bekliyordunuz ve alıştığınız için yadırgamadınız bile...

Yukarıdaki durumlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır diye düşünüyorum. Elbette bu sorunun altında liyakat ve kariyer sisteminin oldukça bozuk olması yatıyor. Ancak bunun dışında da nedenler var mı acaba? Böyle yöneticilerle nasıl çalışmalı ve nasıl iletişim kurulmalı?

Duvar yönetici dememin nedeni, böyle yöneticilerde aşağıdaki özelliklerin bulunmasından kaynaklanmaktadır:

- Risk esaslı çalışmazlar; olayların gerçekleşme olasılığını ve etkilerini hesaplayamazlar. Örneğin, gerçekleşme olasılığı çok az bir konu üzerinde çok fazla durabilirler. Etkisi küçük bir risk için ciddi tepkiler gösterebilir.

- Adil, gerçekçi ve personelin verimli çalışmasına yönelik iş dağılımı yapamazlar; her personelin yetkinlikleri, görevlendirilebilecekleri alanlar ve bu personelin görevlendirmesinde sınırlamalar bulunmaktadır. Yönetici, astı durumundaki personele, bu durumlarını gözeten, onları geliştirmeye yöneltecek adil bir görev dağılımı yapmak durumundadır. Gözüne kestirdiği birine odaklanıp ona göre iş planı yapabilir, sürekli bu personel önemli işlerde görevlendirilebilir. Duvar yöneticilerin birimlerinde adalet duygusu oldukça zedelenmiştir. Çok çalışan, hiç çalışmayan, önemli sorumluluklar üstlenen veya sorumluluk almaktan kaçınan personel ayrımı yapılmamaktadır. Önemsiz bir işi yapan çok değer görebilir, ciddi sorumluluklar almayıp, yöneticinin önemsediği görevleri üstlenen personel diğer personele üstünlük sağlayabilir.

- İş programının oluşturulması, amaç ve hedeflerin belirlenmesinde ciddi hatalar yapılır; birimin nereye varmak istediği, varmak istediklerine hangi faaliyetlerle ulaşabileceğine ilişkin analiz yeteneği oldukça zayıftır. Örneğin, mevzuat kısıtları nedeniyle birimin üstlenemeyeceği bir amacı gerçekleştirmek için astı yönlendirmeye çalışabilir.

- Bilgi iletişimi zayıftır; hangi düzey personelle hangi konuyu paylaşacağını bilmez, bilginin (görev emri, görev alanının değişmesi, mevzuat değişikliği vb.) hangi araçlarla paylaşılacağı konusunda ciddi hatalar yapabilir. Örneğin, resmi gazetede önemli bir değişiklik sonrası bir değişiklik olmuş bir bakın diyen yönetici "duvar yöneticidir." "Resmi gazetedeki değişiklik birimimizi doğrudan ilgilendiriyor. Cuma günü buna ilişkin bir toplantı yapacağız. Lütfen bir okuyalım" denebilecekken...

- İzleme çalışmalarına gereken önemi vermemektedir; geçmiş çalışmaların incelenmesi, eksiklerin veya sapmaların tespit edilmesi oldukça önemlidir. Kendi hakkında sistemli ve planlı iç değerlendirme yapılmayan, kendini izlemeyen birimler gelişime kapalıdır. İzleme planlı, üzerinde çalışılmış bir sistemle yürütülürse önemli faydalar sağlar. Örneğin, insan kaynakları kuruma yönelik planladığı eğitimlerin gerçekleşmelerini ve etkili yürütülüp yürütülmediğine ilişkin değerlendirmeleri daha eğitimler başlamadan nasıl izleyeceğine ilişkin bir yöntem benimsemiş midir?

- Bu yöneticilerin kontrol faaliyetleri zayıf hatta ek bir yük bile getirmektedir; Neyin önemli olduğu bilinemediğinden, kontrol yanlış yöntemlerle yürütülebilir, kontrol ediyorum diyerek

ast gereksiz yere meşgul edilebilir. Örneğin, ihaleye ilişkin bir yazışmada önemli sorunların giderilmesine yönelik görüş alışverişi yerine yazının puntosuyla, imlasıyla ilgilenilebilir.

Yükselme, kariyer sistemlerimiz bilimsel ve genel kabul görmüş kurallarla oluşturulmadığı için yöneticinin seçilmesinde ve görevi yürütmesinde önemli sorunlarla karşı karşıyayız.

Bu durumda ast, ciddi riskler almakta, görevini yaparken mutsuz olmakta, yükselme heyacanı taşımamaktadır.

Ancak bir şekilde sorumluluk alınmakta, imza atılmakta ve işlem süreçlerinde görev alınmaktadır. Bu nedenle, ast kendi yöntemlerini belirlemek durumunda kalmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taner Eraslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket MasterChef mi, Şef Akademi mi Çok İzlenir!