‘Cam Sanatı’ Işık Üniversitesi'nde ders oldu

Uluslararası ‘Cam Sanatı', Işık Üniversitesi ile Cam Ocağı Vakfı işbirliğinde üniversite müfredatına alındı.

STEAM’in Türkiye’deki öncüsü Işık Üniversitesi, cam sanatı eğitimini Cam Ocağı Vakfı ile işbirliğine giderek üniversite müfredatına aldı…

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ile kurulan Feyziye Mektepleri'nin bir parçası olan Işık Üniversitesi, dünyadaki yeni 5 boyutlu eğitim sistemi STEAM’in Türkiye’deki öncüsü. Sanatla bilimi ve teknolojiyi bir araya getirmede öncü rolünü sürdüren üniversite, Cam Ocağı Vakfı ile yapılan işbirliği çerçevesinde yenileşen teknoloji temellerine dayanan ve dünya çapında az sayıda sanatçının yaşattığı ve ilerlettiği ‘Cam Sanatı'nı kendi müfredatına aldı.

FMV Işık Üniversitesi, Türkiye'deki eğitim müfredatı kapsamında üniversitede cam sanatları konusunda eğitim vermek üzere Cam Ocağı Vakfı ile işbirliği anlaşması imzaladı. Böylece STEAM’in Türkiye’deki öncüsü Işık Üniversitesi, Cam Ocağı Vakfı ile işbirliğine giderek uluslararası üne sahip sanatçılar liderliğinde cam sanatı eğitimini üniversite müfredatına almış oldu.

Bilimsel uzmanlık altyapısı gerektiren bir sanat dalı olan ‘Cam Sanatı’na hak ettiği ivmeyi kazandırmak üzere Işık Üniversitesi, yurtiçi ve yurtdışından öğrencilere açık olacak olan bu eğitimlerle uluslararası cam sanatını bütünleşik Ar-Ge ve eğitim anlayışıyla yaşatacak.

FMV Işık Üniversitesi Rektörü Şirin Tekinay, bu işbirliği ile yeni cam ustaları yetiştirirken dünyanın önemli sanat değerlerinden biri olan ‘Cam Sanatı'nın yenileşimlerleilerlemesine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Programın yurtiçi ve yurtdışından öğrencilere açık olduğuna dikkat çeken Rektör Tekinay, “STEAM (Bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) kavramı ile dünyadaki yeni 5 boyutlu eğitim sisteminin Türkiye’deki öncüsü olan üniversitemizde, bu işbirliği ile birlikte uluslararası, bilim temelli, teknoloji destekli sanat çalışmalarımıza bir yenisini daha eklemiş olduk. Bu yaklaşımımızla önümüzdeki dönemde artarak değer yaratacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Çek Cumhuriyeti’nden, Amerika’dan, dünyanın en önde gelen cam sanatçıları ve ustaları tarafından atölye eğitimleri verilecek” diye konuştu.

Hangi konular olacak?

Cam Sanatı'nı yayma ve ilerletme amaçlı olan program, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü müfredat programı kapsamında, Cam Ocağı tesis ve atölyelerinde Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirilecek. Cam Ocağı tesis ve atölyelerinde verilecek olan atölye dersleri ise şöyle; Sıcak Cam ve Gravür, Soğuk Camda Heykel Yapımı, Sıcak Cam Üfleme, Kalıpla Cam Şekillendirme, Füzyon ve Sıcak Cam Üfleme, Alevle Çalışmak ve Boncuk Yapımı.

Öğrencilere burs da verilecek…

Çalışmalara katılan öğrenci sayısına göre üniversite tarafından öğrencilere çeşitli niteliklerde burs verilecek.

Kapsamlı ve ayrıntılı bilgiyi Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden veya Cam Ocağı Vakfı’ndan edinmek mümkün.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.