Başkent’te doğalgaza “gizli zam” yapıldığına yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdık

Başkent’te doğalgaza “gizli zam” yapıldığına yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 1 Ekim’de doğalgaza yüzde 10 oranında indirim yapılacağını açıkladığını, Ankara’da bu indirimin uygulanıp uygulanmadığını sorduk, “Başkentgaz’ınAnkaralılar’a gizli zam yaptığı ve aynı ücretlerin verilmesine rağmen doğalgazda metreküp kaybıyla eksik gaz verdiği iddiaları doğru mudur?”

“DOĞALGAZ İNDİRİMİ ANKARA’DA UYGULANDI MI?”

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın 29 Eylül 2016 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda (EPDK) yaptığı toplantı sonrasında doğalgaz indiriminin 1 Ekim’de yüzde 10 oranında yapılacağını dile getirdiğini anımsattık.

Doğalgazda 1 Ekim 2016 sonrası indirim yapılmadığına ilişkin iddiaların basında yer aldığını ifade ettik, “Başkentgaz’ındoğalgaza ‘gizli zam’ yaptığı belirtilerek, Ekim-Kasım-Aralık aylarında 300 liralık gaz alımında 13 metreküplük kayıp yaşandığı bilgileri basında yer almıştır”

Bakan Albayrak’ın açıkladığı doğalgaz indiriminin 1 Ekim 2016’dan sonra yapılıp yapılmadığının açıklanmasını istedik, “Yapıldıysa hangi oranlarda yapılmıştır? Bu indirim Ankara’da uygulanmış mıdır?”

“GİZLİ ZAM YAPILDI MI?”

Bakan Albayrak’ın indirim açıklaması sonrası Ankara’da doğalgaza herhangi bir zam yapılıp yapılmadığının açıklanmasını isteyerek, önergesinde şu soruları yönelttik:

“-Başkentgaz’ın, Ankaralılar’a‘gizli zam’ yaptığı ve aynı ücretlerin verilmesine rağmen doğalgazda metreküp kaybıyla eksik gaz verdiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır? Vatandaşlara verilen eksik gaz iade edilecek midir?

-Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin kaç abonesi bulunmaktadır? Bahsi geçen Ankaralı abonelerden 2002 ila önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; gaz bedeli, abonelik ücreti, açma-kapama, yatırım, hizmet ve diğer kalemler ayrı ayrı belirtilmek üzere ne kadar ücret tahsil edilmiştir?

-Başkentgaz’ın doğalgaz abonesi olmak isteyen vatandaşlardan aldığı 501,50 TL abonelik ücretinin alınmaması için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

-İller bazında sırasıyla vatandaşa satılan gazın metreküp fiyatı nedir?

- 2002 ila önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle doğalgaza ülke genelinde kaç defa ve ne kadarlık zam yapılmıştır?

-Türkiye, doğalgazın metreküpünü kaç liradan almakta ve vatandaşa kaç liradan satmaktadır?”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.