ÜRETİM, ÜRETİM YİNE DE ÜRETİM......

Son zamanlarda tarımda ithalat sanki bir çözümmüş gibi hareket ediliyor. Halbuki tek çözüm var. Oda üretimdir. Bundan yıllar önce kendine yeten ülkelerden biri iken şimdilerde nerdeyse her ürünü dışarıdan ithal ediyoruz. Hatta Dünya'nın önemli bir gen merkezi olan buğdayı bile artan miktarlarda ithal ediyoruz. Geldiğimiz son durum buğday ekim alanlarında 1-1.5 milyon hektar arasında bir azalma söz konusudur. Sonuç 3-4 milyon ton dışarıdan ithal etmek zorunda kalıyor ve milyonlarca dolar dışarıya ödüyoruz. Son günlerde artan bir tartışma var. Stoklayarak arz edilen ürünün piyasada azalmasına bağlı olarak yüksek fiyat. Eğer varsa bu durum tabii ki doğru değil. Ama öte yandan girdi maliyetleri adeta her geçen yıl artarak devam ediyor. Bu anlamda konunun doğru ve kamu oyu tarafından anlaşılır bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Sorunun temeline inip çözüm geliştirmeden, tanzim satış ve benzeri çözüm çabaları gibi günlük politikalar ile tarım sektörüne yaklaştığımız zaman çok büyük yanlış yapmış oluruz. Piyasa fiyatları yüksek diye ithalata yönelirsek, kendi üreticimizi küstürüp tarladan, ahırdan, seradan uzaklaştırırsak, işte o zaman asıl tehlike başlar. Sürekli ithalatı bir çözümmüş gibi gündeme getirirsek, bir zaman gelir, şimdi bize ucuz ürün temin edenlere bağlı kalırız ve onların istediği yüksek fiyatlara boyun eğeriz. Unutmayalım ki; Atatürk'ün dediği gibi "Çalışmadan, Yorulmadan ve Üretmeden Rahat Yaşamanın Yollarını Aramayı Alışkanlık Haline Getirmiş Milletler; Evvela Haysiyetlerini, Sonra Hürriyetlerini, Daha Sonra da İstikballerini Kaybetmeye Mahkumdur." Bu yüzden de üretmeye mecburuz.

Peki tarımda maliyeti yükselten temel unsurlar nelerdir; mazot başta olmak üzere, gübre, ilaç ve enerji. Bunların çoğunda üreticinin yapacağı bir şey yok. Bu girdilerin tamamına yakınının fiyatının belirleyicisi devlet. Bu yüzden devlet bu girdi maliyetlerini desteklemek durumundadır. Yani bir anlamda devlet yüksek maliyetli ürünlerin piyasaya yüksek fiyatla arz edilmesinde destekleme enstrümanını kullanmalı, ne üreticiyi, ne de tüketiciyi mağdur etmemelidir. Zaten tarımda sübvansiyon sırf bu yüzden vardır ve olmalıdır. Piyasa dinamikleri için İthalat ile dışarıya vereceğimiz her 1 liranın iç pazara ve üretime aktarılmasının ülkemiz için daha hayırlı olacaktır. Üreticimizi küstürerek, zarar ettirerek onları tarlalarından, ahırlarından, seralarından çıkartırsak, bir daha ne yaparsak yapalım, onları geri döndüremeyiz. İşte böyle bir durumun vuku bulması, dostumuz olmayanların belki de en büyük beklentisi. Buna fırsat vermeyelim.

Ülke olarak kendi ürettiğimiz bize yetiyor mu? Son yıllarda ithalat kapılarını birçok üründe açmamız, ucuz diye yurt dışından almak doğru bir yöntem mi? İç piyasada üreticilerimizin üretim maliyetleri yükseldiği için (artan gübre, ilaç, mazot fiyatları dikkate alındığında) kar edemeyen üretici üretimden vazgeçmeye başlamıştır. Bu da bizim birçok kalemde dışa bağımlı hale getirmenin yolunu açmıştır. Dışarıdan almakla milyarlarca doları kaybetmekteyiz. Türkiye, çok zor bir dönemden geçiyor. Cumhurbaşkanımızın deyimi ile “ekonomik savaş” yaşanıyor. Bu gibi durumlara karşı hazırlıklı olmak için üretim yapma zorunluluğumuz vardır. Böyle bir süreçte tarımsal üretimin önemi daha net görülüyor. Türkiye’nin tarımda kendine yeterli bir ülke olmasının önemi tam da bugünler için çok önem arz etmektedir. Fakat, bunu büyük ölçüde kaybettik diyebiliriz. Düne kadar daha ucuz diye ithal edilen ürünler Türkiye’de yeterli üretilmediği için bugün çok daha pahallıya almak zorunda kalıyoruz. Dolardaki artış da bu işin tuzu biberi. Yaşanan her kriz bize tarımsal üretimin önemini, bir kez daha hatırlatıyor, kendi kendine yeterli olmanın ve ihracatçı olmanın önemini bir kat daha artırıyor.

Peki Ülke olarak Tarımda bu treni kaçırdık mı? Henüz değil. Şu kriz ortamında ülkenin geleceği ancak ve ancak üretim yaparak kurtulabilir. Üretim merkezli politika ile Türkiye kendi ihtiyacını üretebilir ve ihracat yaparak da ihtiyaç duyduğu dövizi kazanabilir. Bu yüzden üretim maliyetlerini düşüren önlemlerin en kısa sürede alınması gerekmektedir.

Tarımda milli ve yerli olmak zorundayız gelecek için. O zaman şimdiden sözde değil özde milli olmak için gerekli olan her şeyi hayatta geçirmeliyiz. Aksi taktirde dışa bağımlılığa doğru hızla gideriz. Yerli üretime öncelikle önem vermeli ve kendimize yeter hale gelmeye gayret göstermeliyiz. Yerliliği yaygınlaştırarak milliliğin önünü açabiliriz. İşte o zaman İthal eden değil üreten ve ürettiğini yurt dışına satan ülke oluruz. Özetle çözümü ithalatta değil üretimde aramalı, bunun için de milli ve yerli üretimi tez elden hayatta geçirmeliyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Kadir Kıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?