Atıl Durumdaki Eti Park İş Merkezi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Etimesgut Belediyesi’nin 2007 yılında kat karşılığı AVM olarak yapımına başladığı ve aradan geçen 9 yılın ardından Kuzu İnşaat’tan atıl olarak geri devraldığı Eti Park İş Merkezi’ni TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Eti Park’ın atıl olarak kalması nedeniyle Etimesgut Belediyesi’nin ne kadar zarara uğradığını soran Yılmaz, “Temel görevi altyapı sorunlarını gidererek sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak olan belediye, 9 yıldır atıl şekilde duran bir inşaatı neden geri almıştır?” sorusunu yöneltti.

ATIL İNŞAATA 43 MİLYON LİRA

CHP’li Yılmaz, Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Etimesgut Belediyesi’nin 2007 yılında kat karşılığı AVM olarak yapımına başladığı Eti Park İş Merkezi’nin aradan geçen 9 yıla rağmen inşaat halinde kaldığını anımsattı. İlgili binanın yapımı sırasında binanın yüzde 26’sinin Etimesgut Belediyesi, kalan yüzde 74’lük kısmının ise Kuzu İnşaat’ın olduğunun ifade edildiğini vurgulayan Yılmaz, “Daha sonra belediye yönetimi el değiştirince yeni yönetimin, inşaatın tamamını 43 milyon liraya geri aldığı bilgisi basında yer almıştır. İnşaatın atıl halde kalması ve bahsi geçen rakamlar ölçeğinde yaşanan zararlar sonrası CHP Belediye Meclisi Grubu girişimleri ile inşaatın kamu yararı gözetilerek hastaneye çevrilmesi ile ilgili teklifte bulunulmuş, ancak bu çalışmalar belediye yönetimi tarafından dikkate alınmamıştır” dedi.

NE KADAR HARCANDI?

İlgili inşaatın yapımında harcanan para miktarının ne kadar olduğunu soran Yılmaz, binaya harcanan tutarın Etimesgut Belediyesi’nin bütçesinin kaçta kaçına denk geldiğinin açıklanmasını istedi. İnşaatı yapan Kuzu İnşaat’a hangi gerekçe ve yöntemle ihalenin verildiğini soran Yılmaz, “İlgili binanın el değiştirmesiyle ilgili Etimesgut Belediye Meclisi kaç defa karar almıştır? Bahsi geçen kararlar hangi tarihlerde alınmıştır? Alınan kararlar nedir? Hangi gerekçelerle Belediye Meclisi Grubu’na değişen kararlarla ilgili önceden bilgilendirme yapılmamıştır?” sorularını yöneltti.

ATIL İNŞAAT NEDEN GERİ ALINDI?

CHP’li Yılmaz, Eti Park yatırımına belediye yönetiminin neden ihtiyaç duyduğunun açıklanmasını isteyerek, “Temel görevi altyapı sorunlarını gidererek sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak olan belediye, 9 yıldır atıl şekilde duran bir inşaatı neden geri almıştır? Belediye, inşaatı kaç liraya, hangi tarihte ve hangi koşullarda geri almıştır? Hangi amaçlar çerçevesinde ve nasıl bir kamusal yarar hesabı yapılarak bu inşaat geri alınmıştır?” diye sordu.

BELEDİYE ZARARA UĞRADI MI?

İlgili inşaatın bugüne kadar atıl şekilde kalması nedeniyle belediyenin uğradığı bir zarar olup olmadığını ve miktarını soran Yılmaz, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Yıpranmış binanın depreme dayanıklı halde tutulması ve yeniden sağlıklı hale getirilmesi için harcanması gereken ek tutar ne kadardır?

-İnşaat tekniği açısından aradan geçen 9 yılsonunda iklim etkenleri dikkate alındığında binanın sağlam olup olmadığı uzmanlar tarafından incelenmiş midir? Bina inşaatı bir zarar görmüş müdür? Bahsi geçen etkenler sonucunda binanın ömrü ne kadar kısalmıştır? Bu gerekçelerden ötürü depreme dayanıklılığı konusunda ilgili bina inşaatı ne tür değişimler geçirmiştir?

-Geçtiğimiz 9 yılda kaç kişi ya da firma Eti Park İş Merkezi’ni satın almak ya da ortak olmak için başvuruda bulunmuştur? Başvurular hangi tarihlerde yapılmıştır ve ne kadarlık tekliflerde bulunulmuştur? İlgili başvuruları kim ya da kimler incelemiş hangi teklif sahipleri ile görüşme yapılmıştır? Binayı almak için başvuran ancak başvurusu kabul edilmeyen ya da dikkate alınmayan kişi ya da firma bulunmakta mıdır? Varsa, ilgili başvurunun kabul edilmeme gerekçesi nedir?

-Daha önce binanın toplum faydası açısından tıp fakültesi, hastane ve üniversite olması için yapılan girişim ve öneriler neden değerlendirilip hayata geçirilmemiştir?

-Bu süreçte ilgili inşaatın çevresinde emlak rantı yaratıldı mı? İlgili inşaat alanının çevresinde bulunan dükkan ve daireler geçen 9 yıl içindekaç defa el değiştirmiştir?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince saygıyla arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Ankara Etimesgut Belediyesi’nin 2007 yılında kat karşılığı AVM olarak yapımına başladığı ve 47436/3 Sayılı ada parselde bulunan Eti Park İş Merkezi, aradan geçen 9 yıla rağmen inşaat halinde kalmıştır.

İlgili binanın yapımı sırasında binanın yüzde 26’sı Etimesgut Belediyesi, kalan yüzde 74’lükkısmı da Kuzu İnşaat’ın olduğu ifade edilmektedir. Daha sonra belediye yönetimi el değiştirince yeni yönetimin, inşaatın tamamını 43 milyon liraya geri aldığı bilgisi basında yer almıştır. İnşaatın atıl halde kalması ve bahsi geçen rakamlar ölçeğinde yaşanan zararlar sonrası CHP Belediye Meclisi Grubu girişimleri ile inşaatın kamu yararı gözetilerek hastaneye çevrilmesi ile ilgili teklifte bulunulmuş, ancak bu çalışmalar belediye yönetimi tarafından dikkate alınmamıştır.

Bu bağlamda;

1 – İlgili inşaatın yapımında harcanan para miktarı ne kadardır? Bu binaya harcanan tutarEtimesgut Belediyesi bütçesinin kaçta kaçına tekabül etmektedir?İnşaatı yapan Kuzu İnşaat’a hangi gerekçe ve yöntemle bu ihale verilmiştir?

2 - İlgili binanın el değiştirmesiyle ilgili Etimesgut Belediye Meclisi kaç defa karar almıştır? Bahsi geçen kararlar hangi tarihlerde alınmıştır? Alınan kararlar nedir? Hangi gerekçelerle Belediye Meclisi Grubu’nadeğişen kararlarla ilgili önceden bilgilendirme yapılmamıştır?

3 – Eti Park İş Merkezi yatırımına Belediye Yönetimi neden ihtiyaç duymuştur?Temel görevi altyapı sorunlarını gidererek sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak olan belediye,9 yıldır atıl şekilde duran bir inşaatı neden geri almıştır? Belediye, inşaatı kaç liraya, hangi tarihte ve hangi koşullarda geri almıştır? Hangi amaçlar çerçevesinde ve nasıl bir kamusal yarar hesabı yapılarak bu inşaat geri alınmıştır?

4–İlgili inşaatınbugüne kadar atıl şekilde kalmasınedeniyle belediyenin uğradığı bir zarar var mıdır? Varsa miktarı nedir? Yıpranmış binanın depreme dayanıklı halde tutulması ve yeniden sağlıklı hale getirilmesi için harcanması gereken ek tutar ne kadardır?

5–İnşaat tekniği açısından aradan geçen 9yılsonunda iklim etkenleri dikkate alındığında binanın sağlam olup olmadığı uzmanlar tarafından incelenmiş midir? Bina inşaatı bir zarar görmüş müdür? Bahsi geçen etkenler sonucunda binanın ömrü ne kadar kısalmıştır? Bu gerekçelerden ötürü depreme dayanıklılığı konusunda ilgili bina inşaatı ne tür değişimler geçirmiştir?

6–Geçtiğimiz 9 yıldakaç kişi ya da firma Eti Park İş Merkezi’ni satın almak ya da ortak olmak için başvuruda bulunmuştur? Başvurular hangi tarihlerde yapılmıştır ve ne kadarlık tekliflerde bulunulmuştur? İlgili başvuruları kim ya da kimler incelemiş hangi teklif sahipleri ile görüşme yapılmıştır? Binayı almak için başvuran ancak başvurusu kabul edilmeyen ya da dikkate alınmayan kişi ya da firma bulunmakta mıdır? Varsa, ilgili başvurunun kabul edilmeme gerekçesi nedir?

7–Daha önce binanın toplum faydası açısından tıp fakültesi, hastane ve üniversite olması için yapılangirişim ve öneriler neden değerlendirilip hayata geçirilmemiştir?

8 - Bu süreçte ilgili inşaatın çevresinde emlak rantı yaratıldı mı? İlgili inşaat alanının çevresinde bulunandükkan ve daireler geçen 9 yıl içerisinde kaç defa el değiştirmiştir?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.