DEĞİŞTİRİLMİŞ KARBON

İnsanın en güzel özelliklerinden biri de düşleyebilmesidir. Olanı zaten kolaylıkla düşler ancak olmayanı düşlemek… İşte bu çok daha zevk vericidir. Hele bir de düşlerinizi başkalarının okuduğunu bilmek, alınan lezzeti katlar. En çok da geleceği düşler kişi. Geçmişi, bildiği anları pek merak etmez. Gelecek ise hep bir yenilik, yeni bir buluş, yeni bir icattır. Getireceği birçok yenilik vardır insan yaşamı için. Bunun yanı sıra olumsuzlukları da. Bu ayın betiği (romanı) işte tam da böyle bir düşsel gelecekte geçiyor. Son dönemlerde okurlar arasında da esip gürleyen bir roman: Richard K. Morgan - Değiştirilmiş Karbon (Özgün adı: Altered Carbon).

Günümüzdeki teknolojinin çok çok ilerisinde bir yeryüzünde, hatta evrende geçiyor konu. Met adı verilen ve oldukça uzun süre yaşayan insanların bulunduğu, ki bunu kılıf değiştirme, zihin aktarma gibi teknolojik gelişmeler sonucu yapabiliyorlar, klonlamalar, çoklu bedende yaşayanlar, insandan ayırt edilemeyen robotlar, ışın silahları, uçan araçlar, gökyüzünde evler ve daha birçok yeniliğin yer aldığı bununla birlikte yine çalışan, parası olmadığı için yeni bir kılıfa geçemeyen ve tek bir yaşamı olan insanların da bulunduğu tam bir ütopik-distopik karışımı bilim kurguyla karşı karşıyayız. Şu anda dizi olarak da çekilmeye başlandı.

Olaylar Harlan’dan getirilip bir bedene yerleştirilen Takashi Kovacs’ın, ünlü metlerden Laurens Bancroft’un öldürülmesini araştırmasıyla başlar. Büyük paralar harcayarak getirttiği Kovacs, eski bir askerdir ve aldığı eğitimler sayesinde oldukça da başarılı biridir. Ancak bir süre sonra kendisi için çalışmaya başlamış ve suçlu bulunup, hapsedilmiştir. Ünlü iş adamımız ise kendisini öldüreni bulması için onu seçmiştir. Kendi ölümünü herkes bir intihar olarak değerlendiriyor ancak met’imiz buna inanmıyor. Karısı da kendisi gibi met olan Bancroft, olayları çözmesi için Kovacs’ı bilmediği bir ortama getirir. Kovacs ise belalı olayları üzerine çekmede oldukça başarılıdır. Başına gelmeyen kalmaz. Birkaç kez kılıf değiştirilerek işkenceye bile maruz kalır. Ancak oldukça inatçı kişiliği sayesinde, vazgeçmemektedir. Ya da vazgeçmesini bilmemektedir. Kimisi onu bu davadan vazgeçirmeye çalışırken kimi de yardım etmeye başlar. Araştırma başka metlerin de rahatını bozmaya başlar ve işler çığırından çıkar her çevirdiğiniz yazılı ince selülozlarda. Her betinde ayrı bir sürüklenmeye maruz kalan okuyucu da büyük bir merakla okumaya sürek eder.

Olaylar birbiri ardına gelirken neye uğradığınızı şaşırabilir ve bilimin us almaz sınırlarına kendinizi kaptırabilirsiniz. Ama kesinlikle eğlenecek ve kendi düş gücünüzle kurguladığınız sahneleri daha da renklendireceksiniz. Okumanın verdiği hazzı bilim kurgu sevenleriniz daha da yoğun tadacak bu kez. Eğer halen almadıysanız, izlemeden önce mutlaka okumanızı öneririm. İthaki yayınlarından çıktı betik. Dil bilgisi kuralları oldukça güzel ve de akıcı bir şekilde Türkçe’ye çevirilmiş. Yoksun kalmayın derim. :)

Bir sonraki ay yeni betik tanıtımında görüşmek dileğiyle değerli okuyucular.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tolga Ziyagil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi