Başbakan Faiz Konusunda Hem Haklı Hem Haksız

Başbakana yazılarımın satır aralarında üst düzey bürokratlarının yüzde 90'ının ABD, İngiltere ve Siyonizme hizmet yapısında olduklarını hep yazardım. Başbakan hep "bürokratik oligarşi"den bahseder, kendince şikayet eder durur. Bir tanesini keşfettiği "paralel yapı" denen olgunun da üstüne gidiyor. Diğerlerini de ülkeyi uçuruma götürdükçe veya yapılacaklara takoz oldukça anlamalı ama anlayamıyor. Sayın başbakan, etrafınız diğer globallerce de çevrili. Zayıf karakterler dış istihbaratların desteği ile kolay yükseldiklerinden kontroldedirler bunu bilin. Bu kontrol ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Fransa ve bunların dışında 3'lü halka olan İran, Rusya, Çin özellikle konu Türkiye olunca iki ayrı blok olarak hareket ederek bürokraside kontrollü adamlarını monte ettirirler. Bunlar sayesinde yukarısı hep yanıltır. Sizin haberdar olmadığınız iyi işlere takoz olurlar. Mesela ben Ankara gibi yerde TUDEM projemi hala başbakana aktarma imkanı bulamadım. Niye engelleniyoruz madem proje iyi değil uzmanlar niye harika diyor. Yukarı ulaşmak isterken bir çok örneği ve şahidi var ki, başlangıçta çok iyi denen TUDEM'i bir süre sonra "bu ülke bu projenin altından kalkamaz" veya "biz bu projenin sponsoru olamayız bütçemiz yetersiz" denmesi ne anlama geliyor biri bana bunu açıklasın da haddimi bileyim.

Gelelim konuya, Başbakan faizler yüksek bu Merkez Bankası faizleri indirmeli diye yakınıyor. Bu yakınmalar izahtan uzak. Madem şimdi işe karışıyor faizlerin azar, azar artması gerekirken de az arttırın demeliydi. Biz faiz düşükken azar, azar yükselmeli ve şunları yapmazsak sıkıntıyı faizleri çok yükselterek aşarız diye ben dahil herkes yazmıştı. Bunun için Ekonomist olmaya gerek yok. Kaldı ki ben Özal gibi mühendis olsam da işi azıcık biliyorum. Ekonomi varsayım bilimi ama bir de sonucu bilinen işler var. Ünlü bir ekonomist "İktisat iktisatçılara bırakılmayacak kadar önemlidir" demiş. Evet sayın başbakan bu TUDEM Globallere hizmet etmeyen, çevrenizdeki iyi bir bürokrat tarafından incelenmeli doğru olgulara dayanıyorsa(!) 15 dakikalık sunum yapmam sizi Cari açık ve ileride ülkemizi uçurumdan kurtaracaktır bilesiniz. Çünkü etrafınız sizi yanıltan diğer parelelcilerle dolu. Güven vermişler ama size ulaşamayan can alıcı konularda yanıltıcı olmakla görevliler. Şimdi yanında Allah'tan Yiğit Bulu var ve doğru işlerde o sizi uyandırıyor. Ama Yiğit beye de sormalıyım ki faizler düşünce ekonomi canlanır ama dışarıdan da para gelmez. Cari açığı faiz düşmezse kıymetlenen TL ile kapatamayacağımıza göre nereden ciddi kaynak veya para bulacağız? Faizlerde düşünce kim para yollayacak. Yiğit bey para bulmak için benim "Turizme Dayalı Ekonomi Modeli" mi adımı soyadımı yazınca çıkan sitemden indirin, okuyun görüşelim. Amcanız Evren Bulut'u DYP'den aday olduğumdan iyi tanır ve severdim sizi de çok takdir ediyorum. Çizgimiz aynı bu konuda önce sizi bilgilendirmek ve sonrada ülkeye katkı vermeliyiz. Başbakan faizlerin düşürülmesi konusunda çok haklı ama faizler alt yapısı oluşmadan düşünce cari açık için nereden kaynak bulunacak. Faizleri çok düşemeyiz bunu bilin. Bu 24 Haziranda başbakanın zılgıtından sonra yazın enflasyonun düşmesi fırsatı ile faizler sanırım 100 baz puan ve sonraki iki ayda bir 25 baz puan düşürmezlerse gidici gibiler.

2003 yılında ilk Başbakan olduğunda dönemin MB Başkanına kızmış, iş adamlarına "gidin kapısına yatıp, baskı yapın" bile demişti. Daha sonra kendi atadığı Başkanla çalıştı ama sık sık faiz ve kurlar konusunda MB yönetimleriyle ters düştü. Ancak bu son olanlarla artık görüş ayrılığının doruk noktasına geldiğini anlıyoruz. Burada sorun MB yönetiminde bazılarının Global etkisinde olduğu için bu yapının kırılması gerek ve bunun içinde yani düzenlemeler olmalı. Madem 12 yıldır faiz tartışması hep böyle gidiyor, bu kez de gider dense de bu kez durum farklı ve ciddi. Eğer Merkez faizi 24 Haziran toplantısında indirmez durumu idare etmeye çalışırsa işler Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce dolar 2.25'i yeniden geçer. Başbakanın bu kez başkan Başçı'nın istifasını istemesi doğru ama bunun yapacağı dip dalgaları işleri karıştırabilir. Zaten Başbakana CB adayı olma yoksa kriz çıkartırız dendiği kesin. Faizler indikçe dışarıdan gelen para azalır ve Faiz lobisi diye bir yerlere de kızdıkça çaresizliğimizin nedeni kaynak bulamamak olduğu görülür. Ahçıya kızarsak yemek yapmayabilir ve aç kalma riski de olabilir. MB Haziranda faiz indirmeyeceğini söylemişken orada Global ajanlar var denmesi ilginç. Demek ki sayın başbakanım ve Yiğit bey benim TUDEM projem gecikmeden masaya yatırılmalı ve neymiş görmeliyiz. Bakın görmeliyiz diyorum hemen uygulayın demiyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.