2018 YILINDA ALACAĞIMIZ ZAMLARDAN FAZLA VERGİ ÖDEYECEĞİZ

Biz yıllardır adaletten başka bir şey talep etmedik. Kamuda idarecinin iki dudağı arasına sıkışıp kalan memurların hakları için örgütlendik. Hak, hukuk ve adaleti savunurken bunu sadece kendimize değil, 80 milyon vatandaşımız için istedik.

BİZ; EMEĞİMİZ, ALIN TERİMİZ VE ONURUMUZ İÇİN BİR ARAYA GELDİK

Türkiye Kamu-Sen’liler tesadüfen bir araya gelmiş bir topluluk değildir. Biz; emeğimiz, alın terimiz ve onurumuz için bir araya geldik. Biz; kamu çalışanlarının insanca yaşaması, insanca muamele görmesi için bir araya geldik. Biz; hakça bir düzen, adaletli bir paylaşım olsun diye bir araya geldik. Biz; bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimizi yaşatmak ve yüceltmek için bir araya geldik. Biz; Büyük Atatürk’ün hedef gösterdiği “muasır medeniyetler” seviyesine Türkiye’yi yükseltmek için bir araya geldik. “Başka Türkiye yok, başka Türk Milleti yok” anlayışı ile tüm insanlarımıza ve ülkemize sahip çıkmak için bir araya geldik. Biz sadece memurlar için değil, 80 milyon vatandaşımızın adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde yaşaması için bir araya geldik.

Büyük Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için çok çalışacağız. Milli bir Sendika olarak; dili, dini, ırkı, siyasi görüşü ne olursa olsun tüm vatan sevdalıları bizim yol arkadaşımızdır. Tek bayrak, tek millet, tek Devlet gayemizle mücadelemiz devam edecek.

2018 YILINDA ALACAĞIMIZ ZAMLARDAN FAZLA VERGİ ÖDEYECEĞİZ

Türkiye Ekonomisi alarm veriyor. Başbakan, “Artık depdepe ve şaşaa dönemi bitiyor” diyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “ Ya borçlanacağız, ya da vergileri artıracağız. Geldiğimiz nokta budur.

2017 yılı için borçlanma hedefi aşıldı. Vergilere gelen zamlar ortada. Vergide yeniden değerlendirme oranı %15 olarak hesaplandı. 2018 yılında alacağımız zamdan daha fazlasını vergi olarak geri ödeyeceğiz.

2018 yılı için memur ve memur emeklilerine %4 + %3,5 yani toplamda % 7,5 zam yapıldı. Peki kamu işçisi ne aldı? %7,5 + %5 ve seyyanen 90 TL zam aldı. Kamuda memur ve işçi ayrımı neden yapılıyor. Aynı bütçeden nasıl bu kadar büyük farklı iki zam çıkıyor? Şimdi “2018 yılı kemer sıkma yılı” olacak diyorlar. Ancak Cumhurbaşkanı ve TBMM’nin bütçelerine kısıtlama getirilmiyor.

SON 10 YILDA ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN HARCANAN TOPLAM PARA 12 MİLYAR TL OLMUŞTUR

Örtülü ödenek eskiden sadece Başbakanlara verilirdi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra bir düzenleme ile Cumhurbaşkanlarının da örtülü ödeneği oldu. Son 10 yılda bu ödenekten harcanan toplam para 12 milyar TL olmuştur. Bu iktidar öncesi 4 ayrı Başbakan’ın 10 yılda örtülü ödenek harcaması toplamı 400 milyon TL’dir. Yazık değil mi bu millete?

268 arabası bulunan Saraya, 38 yeni araç daha alınıyor. Üstelik araçlardan 8 tanesinde fiyat sınırlaması da olmayacak. Bu nasıl tasarruf anlayışıdır?

Yap işlet devret modeliyle yapılan köprüler, otoyollar ekonomimizi batırıyor. 2018 yılı Bütçesinin %10’u köprü ve geçitlerden yeterince araç geçmemesinin bedeli olarak verilecek. Bu milletin parasına yazık değil mi?

VERGİ DİLİMLERİ YÜZÜNDEN YAŞANAN KAYIPLAR TELAFİ EDİLMELİDİR

MTV vergileri %25 arttı, kurumlar vergisi %2 arttı. Ek vergilerden 2018 yılında 59 milyar TL gelir bekleniyor. Kişi başına 737,5 TL anlamına gelmektedir. Devlet bütçe gelirlerinin %87’sini vergiler oluşturmaktadır. Bu nedenle özellikle dolaylı vergilere ek vergiler konuluyor. Orta vadeli programda 2018 yılı için açıklanan ek vergiler başta dar ve sabit gelirliler olmak üzere vatandaşın canını yakacaktır.

‘Memuru enflasyona ezdirmeyiz’ diyen Hükümet yetkilileri yalan söylüyor. Enflasyon kadar zam demek, zaten sıfır zam demektir. Maliye Bakanı Orta Vadeli Planı açıkladı. Asgari ücretlinin vergi dilimleri sebebiyle, Ocak ayında aldığı maaşın altına düşmeyeceği söylendi. Alkışlıyorum doğru yapılıyor. Ancak düşünün ki, bir ülkede asgari ücret olarak 1404 TL alan biri bile, yıl içinde bir üst vergi dilime giriyor. Bunun yerine neden vergi dilimlerinde bir düzenleme yapılmıyor? Neden tüm memurların vergi dilimleri yüzünden yaşadığı kayıplar telafi edilmiyor? Böyle bir adaletsizliği kabul edemeyiz. Adalet ve hakça bölüşüm istiyoruz. Vergi dilimleriyle düşen ve enflasyon altında kalan maaşlar telafi edilmelidir.

MEMURLARDA VERGİ İNDİRİMİ İSTİYOR

Vergi afları en büyük haksızlıktır. Ülkemizde yıllarca vergisini ödemeyenler affedildi. Maliye Bakanlığı artık “vergi affı” olmayacak dedi. Çok doğru bir uygulamadır. Vatandaşlık sorumluluğunu yerine getirenler cezalandırılıyor, getirmeyenler ödüllendiriliyordu. Artık bu durum son buluyor. Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere %5 indirim yapılacağı açıklandı. Memurlarda vergisini düzenli ödüyor. Memurlara da vergi indirimi yapılmalıdır.

MEMURUN İŞ GÜVENCESİNDEN ASLA VAZGEÇMEYİZ

Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere şöyle diyor; “bu 657 var olduğu sürece, siz bürokraside arzu edilen türden köklü düzenlemeler yapamazsınız. Sadece birini bir yerden alıp, başka bir yere koyabilirsiniz. O da köklü bir düzenleme anlamına gelmez. Gerçek manada bir düzenleme 657’nin tepeden tırnağa değişmesiyle mümkün olabilir. O da tabii ki Anayasada değişiklik yapabilecek güçte olmakla mümkün” demiştir. 657’ye uyan bir iktidar var mı? İktidar liyakatı, ehliyeti ve tecrübeyi ayaklar altına aldı. Devleti somutlaştıran memurlardır. Memurlar olmadan devletin hafızası yok olur.

Anayasa’da, Devletin asli ve sürekli işleri Devlet Memurları eliyle yapılır, maddesi bulunmaktadır. Anayasa’daki “Devlet Memuru” ifadesi kaldırılarak, “çalışanlar” şekline dönüştürülmek ve İş güvencesi kaldırılmak isteniyor. 657 sayılı yasanın bazı maddeleri günümüz şartlarına uygun olarak yenilenmelidir. Ancak iş güvencesiz çalışmayı asla kabul etmeyiz. Ülkenin parti devletine dönüşmesine müsaade edemeyiz.

PARALEL BİR SENDİKA, KAMUYU YÖNETMEYE ÇALIŞIYOR

15 Temmuz ihaneti sonrası çıkarılan OHAL Yasası, 1 yılı aşkın süredir yürürlüktedir. Hükümet OHAL’i bahane ederek, Devleti keyfe keder yönetiyor. Anayasa ve yasalar rafa kalkmış durumda… Hukuk, adalet, eşitlik ve liyakat gibi kavramlar Hükümetin lügatında yok. 15 Temmuz ihanetinin en büyük sebebi liyakatsizliktir. Aynı hatalar tekrar yapılmamalıdır.

Türkiye bir korku cumhuriyetine dönüştürüldü. Memurların, yargısız infaz yolu ile iş akdi ellerinden alınıyor. Bugüne kadar 110 bin memur işten atıldı. 50 bine yakın memur da açığa alındı. Pardon denilerek, 40 bin civarında atılan ve açığa alınan memur işine geri döndü. 50’nin üzerinde intihar yaşandı. Yazık değil mi bu insanlara? Şimdi de paralel bir sendika, kamuyu yönetmeye çalışıyor. Memurlar arasında ayrım yapıyor. Bu durum devam ederse, yeni 15 Temmuzlar yaşarız. Devlet liyakatla yönetilir. KPSS’yi kaldırıp, yeniden yandaş kadrolaşma oluşturmaya çalışıyorlar. Partiyle gelen, partiyle giden memur istiyorlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahrettin Yokuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi