Pakistan-Türkiye savunma işbirliği daha da geliştirilecek

Pakistan Savunma Üretimi Bakanı Rana Tanveer Hussain bugün Ankara’da Türkiye Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ile bir toplantı düzenledi.

İki Bakan ikili işbirliği üzerinde kapsamlı bir gözden geçirmede bulundu, özellikle iki ülke arasında süregiden savunma sanayi projeleri hakkında. Pakistan ve Türkiye arasındaki verimli ilişkiden duyduğu memnuniyeti ifade eden iki bakan savunma sanayi işbirliğini daha da derinleştirmek ve genişletmek için söz verdiler. Kendileri ikili işbirliğinin artan düzeyinin her iki tarafın liderlerinin vizyonlarıyla uyumlu olduğunu belirtti. Her iki taraf, savunma işbirliğindeki tam potansiyeli gerçekleştirmek ve yeni projeler belirlemek gibi bir görüşle karşılıklı temasları ve ziyaretleri daha da arttırmak üzerinde anlaştı.

Bakan Rana Tanveer iki kardeş ülkenin savunma endüstrilerinin belirgin derecede kapasiteleri ve yetenekleri olduğunu ve daha yakın karşılıklı işbirliğinin bunlara tam potansiyellerini fark etmeleri için yardımcı olacağını belirtti. Kendisi her iki ülkenin daha fazla birleşik ortaklık ve ortak üretim fırsatlarını araştırmasını ümit etti.

Türk Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli Pakistan ve Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerinin tarihte derin kökleri olduğunu söyledi. Kendisi bu kardeşliğin tüm ilişki düzeylerinde yansıtıldığını belirtti. Kendisi güncel zorlukları karşılamak amacıyla kritik teknolojiler geliştirmek için olan işbirliği ihtiyacına vurguda bulundu.

Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Muhammad Syrus Sajjad Qazi ve Karaçi Tersaneleri ve Mühendislik işleri İdari Müdürü Tuğamiral Syed Hasan Nasir Shah da toplantıya katıldılar. Türk tarafından da Türk savunma endüstrilerinin kıdemli yetkilileri toplantıya katıldı.

Pakistan-Turkey defence collaboration to be further enhanced

The Defence Production Minister of Pakistan Rana Tanveer Hussain held a meeting with the Minister for National Defence of Turkey Mr. Nurettin Canikli in Ankara today.

The two Ministers had a comprehensive review of bilateral cooperation, particularly the ongoing defence industry projects between the two countries. Expressing satisfaction at the flourishing relationship between Pakistan and Turkey, the two Ministers vowed to further deepen and broaden defence industry cooperation. They noted that the growing level of bilateral cooperation was consistent with the vision of the leaders on both sides. Both sides agreed to further increase mutual contact and exchange of visits with a view to realizing the full potential in defence collaboration and identifying new projects.

Minister Rana Tanveer noted that the defence industries of the two brotherly countries had significant capacities and capabilities and closer mutual collaboration would help them realize the full potential. He hoped that both countries would explore further possibilities of joint ventures and co-production.

Turkish Defence Minister Mr. Nurettin Canikli said that the brotherly relations between Pakistan and Turkey are deeply rooted in history. He said this brotherhood is reflected in all level of relationships. He stressed on the need of collaboration for developing critical technologies to meet contemporary challenges.

Ambassador of Pakistan in Turkey Mr. Muhammad Syrus Sajjad Qazi and Managing Director Karachi Shipyard & Engineering Works Rear Admiral Syed Hasan Nasir Shah also attended the meeting. Senior officials of the Turkish defence industries attended from the Turkish side.

Earlier, upon his arrival at the National Defence Ministry, a smartly turned-out contingent of the Turkish Armed Forces presented guard of honour to the visiting Pakistani Minister.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.