Dışişleri Danışmanı Keşmirli Gazeteciler Heyetini bilgilendirdi

Başbakanın Dışişleri Danışmanı Sayın Sartaj Aziz bugün Dışişleri Bakanlığında 20 üyeden oluşan 'Keşmir Gazeteciler Forumu' heyetini IoK'deki korkunç insan hakları durumu hakkında ve Pakistan hükümeti tarafından uluslararası topluluğu harekete geçirmek için atılan adımlar hakkında bilgilendirdi.

Danışman altını çizdi ki, Keşmirlilerin kendi kaderlerini belirlemek için sürdürdükleri kendiliğinden hareket 8 Temmuz 2016'daki yeni dalganın başlamasından beri kritik bir faza girmiştir.

Danışman Hindistan işgal güçlerinin savunmasız Keşmirlilere karşı IoK'de sürdürdüğü insan hakları ihlallerinin ve 8 Temmuz 2016'dan beri Hindistanlıların nedensiz ateşkes ihlallerinden dolayı oluşan kırılgan güvenlik durumunun açık bir özetini verdi, sadece bu bile Uluslararası Topluluğun gözlerini artık açması için yeterlidir: 150'den fazlası şehit edilmiş, çoğu genç insanlar, buna birçok yargısız infaz ve sahte karşılaşma da dahildir; yaklaşık 8000 kişi pelet silahlarından etkilenmiştir ve 250 genç tamamen veya kısmen kör olmuştur ve 930 kişi gözlerini kaybetmek üzeredir, 697 kadının Hindistan güçleri tarafından cinsel tacize maruz kaldığı rapor edilmiştir, yaklaşık 18000 kişi yaralanmış ve 17000'den fazla kişi rastgele tutuklanmıştır ve gelecekleri meçhuldür.

Sayın Sartaj Aziz belirtmiştir ki, Hindistan'ın zalimliklerine rağmen, bir yandan Hindistan'ın kanunsuz işgalinden kurtulup özgürleşme coşkusu ve özellikle gençler olmak üzere Keşmirlilerin fedakarlıkları artmaktadır ve diğer yandanbu fenomen sanki hiçbir şey yokmuş gibi Keşmir meselesini önemsememek yönündeki Hint propagandasını yenmiştir. Eğer hiçbir şey yoksa o zaman neden 700,000 tam silahlı Hindistan işgal güçleri orada yerleşiktir? Neden bütün medya engellenmiş durumdadır? Danışman bunların Hindistan'ın açıklaması gereken sorular olduğunu söyledi. Dahası, hareketin şu andaki fazı Hindistan'ın bunun sınır ötesi terörizm olduğu yönündeki propagandasını da tarihe gömmüştür. Bütün dünya tanık olmaktadır ki, bu silahsız Keşmir gençliğinin kendiliğinden oluşan bir hareketidir. Kendisi UNHCR ve OIC tarafından "IoK'ye Gönderilen Gerçekleri Bulma Misyonlarını" Hindistan'ın kabul etmediğinden bahsetmiştir. IoK'deki Hindistan zalimliklerini lanetleyen OIC'nin güçlü beyanlarını takdir etmiştir.

Sayın Sartaj Aziz iki faktörün yani kendi kaderini belirlemek için yılmaz bir mücadelenin ve bunun kendiliğinden karakterinin uluslararası medyada ve Hint medyasında daha fazla kapsanmaya başlandığını belirtti. Danışman "Şikayetleri dile getiren ve Hint zalimliklerini kınayan sesler birçok ülkenin Parlamentolarında yankılandı, buna Avustralya, AB, Kuzey Amerika, Kuzey Ülkeleri ve Birleşik Krallık Medyası dahildir ve sivil toplumun bazı üyeleri bazı kullanışlı ve uygun görüşler beyan etmiştir. Batılı bir medya kuruluşu 'İnsanları kör etmek için sistematik olarak ve isteyerek ateş etmek gibi bir modern demokrasi şimdiye kadar kayıtlara geçmemiştir' şeklinde yayın yaptı. Hindistan;'da yazılmış bir makale Hint hükümetine "Keşmirlilerin toprakları bizdedir ama Keşmir halkı bizimle birlikte değildir" şeklinde bir hatırlatmada bulundu" diye belirtti.

Durumun ağırlığına ve Hindistan üzerinde özellikle Keşmir anlaşmazlığına odaklanacak şekilde Pakistan'la diyaloglara başlaması için yapılan ısrarlı uluslararası baskılara rağmen, Hint hükümeti Sınır Kontrol Hattı (LoC) ve İşleyen Sınır'da (WB) gerilimi arttırarak IoK'deki duruma yönelik küresel ilgiyi uzaklaştırmaya çalışmaktadır.Sayın Sartaj Aziz son bir yıl içerisindeHindistan'ın 450'den fazla kışkırtılmamış ateşkes ihlali yaptığını söyledi. Bu ihlaller onun IoK'deki tam silahli güçlerinin, ki burası dünyanın en militarize olmuş bölgesidir, kendi kaderini belirleme hakkı için kendiliğinden Keşmir hareketini bastıramamasından sonra yoğunlaştı.

BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilimler üzerindeki endişelerini belirtmiş, diyalog çağrısında bulunmuş ve sorunun ana kaynağı olan Keşmir meselesini çözmek için bir rol oynamayı önermiştir. Hindistan’ın savaşçı duruşu ve diyalogu Keşmir olmadan kendi koşullarında yürütmek isteği hiçbir zaman kabul edilmeyecektir.

Sayın Sartaj Aziz bu arka planda Hindistan’ın Keşmir meselesinin çözülerek Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimin azaltılması için BM’nin veya diğer liderlerin rollerini reddetmesinin Hindistan’ın IoK’de insanlığa karşı işlediği suçları saklamaktaki çaresizliğini yansıttığını söyledi. İkili gidip gelmeler ve görüşmeler birçok kez devam etti ama çok fazla birşey elde edilemedi.

Dışişleri Danışmanı şunu belirtti ki, Keşmir uluslararası olarak tanınan bir anlaşmazlıktır. BM Güvenlik Konseyi tarafından denetlenen bir plebisitle Keşmirlilerin kendi kaderlerini belirleme haklarını kullanmalarına çağrıda bulunan Keşmir anlaşmazlığı üzerine BM Güvenlik Konseyi Kararları bulunmaktadır. Keşmir meselesi BM Güvenlik Konseyi gündeminde yer almaktadır. Pakistan Hindistan ile arasındaki tüm anlaşmazlık meselelerini ve özellikle Keşmir anlaşmazlığını sürdürülebilir ve sonuç odaklı bir diyalog yoluyla çözüme bağlamak istemektedir. Pakistan Hindistan’ın derhal masum Keşmirlilerin kanını dökmeyi bırakmasını ister ve Keşmir üzerindeki BM Güvenlik Konseyi Kararlarının uygulanmasına olanak verecek bir ortamın yaratılmasını bekler.

Danışman, BM, OIC ve İnsan Hakları Kuruluşları IoK’de Keşmirlilerin kanının dökülmesini durdurmak ve BM Güvenlik Konseyi Kararlarının erkenden uygulanmasını güvenceye almak için çabalarını arttırmalıdır diye konuştu. Bu brifingi geniş bir Soru ve Yanıt oturumu takip etti.

Foreign Affairs Adviser briefs Delegation of Kashmiri Journalists

The Adviser to the Prime Minister on Foreign Affairs, Mr. Sartaj Aziz, briefed a 20-member delegation of 'Kashmir Journalist Forum' today at the Ministry of Foreign Affairs on the grave human rights situation in IoK, and steps taken by the Government of Pakistan to sensitize the international community.

The Adviser underlined that the indigenous movement of Kashmiris for self-determination in IOK has entered a critical phase since the new wave started on 8th July 2016.

The Adviser presented a brief synopsis of the human rights violations perpetrated by the Indian occupation forces against unprotected Kashmiris in IoK and precarious security situation due to Indian unprovoked ceasefire violations since 8 July 2016, which alone should be an eye-opener for the International Community: Over 150 martyred, mostly youth, including many in extra-judicial killings and fake encounters; around 8,000 are affected by pellet guns that has blinded more than 250 youth either fully or partially with another 930 at the verge of losing their eye-sight; 697 women reported molestation by Indian forces, around 18,000 injured and over 17,000 arrested arbitrarily with their fate and welfare unknown.

Mr. Sartaj Aziz noted that despite Indian brutalities, on one hand, the enthusiasm for getting freedom from India's unlawful occupation and sacrifices of Kashmiris, especially the youth, has been rising and this phenomenon, on the other hand, has also defeated the Indian propaganda of down-playing the Kashmir issue, as if there is nothing wrong. If there is nothing wrong then why there are over 700,000 fully armed Indian occupation forces stationed? Why the entire media has been blocked? The Adviser said these are the questions that India should explain. Moreover, the current phase of the movement has also buried Indian propaganda of cross-border terrorism. The whole world is witnessing that it is a movement by unarmed indigenous Kashmiris youth. He mentioned Indian refusal to receive 'Fact Finding Missions to IoK' by UNHCR and OIC. He commended, OIC's strong statements condemning Indian atrocities in IoK.

Mr. Sartaj Aziz stressed that the two factors namely; undeterred movement for self-determination and its indigenous character have been receiving increased coverage of the international as well as Indian media. Voices expressing concerns and condemning Indian atrocities have echoed in various countries' Parliaments including Australia, EU, North America, Nordic and the UK. Media and some members of the civil society made some useful and pertinent remarks. A Western media deplored that "there is no recorded instance of a modern democracy systematically and willfully shooting at people to blind them". An Indian article reminded the Indian government that "the land of Kashmiris is with us, the people of Kashmir's are not," the Adviser cited.

Despite the gravity of the situation on ground and persistent international pressure on India to resume dialogue with Pakistan with particular focus on Kashmir dispute, Indian government has been trying to divert global attention from the situation in IoK by heating up Line of Control (LoC) and Working Boundary (WB).

Mr. Sartaj Aziz said that during last one year India has committed more than 450 unprovoked ceasefire violations. These violations intensified after its fully armed forces in IoK, world's most militarized zone, could not deter the indigenous Kashmiri movement for self-determination.

UNSG Mr. Antonio Guterres has expressed his concern over tension between India and Pakistan, called for a dialogue and offered to play role to help resolve Kashmir issue, the main bone of contention. Indian belligerent posturing and their desire to conduct dialogue on their own terms i.e. without Kashmir, will never be acceptable.

Mr. Sartaz Aziz said that in this background, India's refusal to accept the role of the UN or good offices of the other leaders for reducing tension between India and Pakistan by resolving the Kashmir dispute reflects Indian desperation to hide its crimes against humanity in IoK. Bilateral route had run in scores but without achieving much in substantive terms.

The Foreign Affairs Adviser stressed that Kashmir is an internationally recognized dispute. There are UN Security Council Resolutions on Kashmir dispute that call for Kashmiris' right to self determination through a UNSC supervised plebiscite. Kashmir dispute is outstanding on the UN Security Council agenda. Pakistan wants to settle all contentious issues, particularly the Kashmir dispute with India through a sustained and result-oriented dialogue. Pakistan wants India to immediately stop bloodshed of innocent Kashmiris and create enabling environment for implementation of the UNSC Resolutions on Kashmir.

The UN, OIC and Human Rights Organizations must step up efforts to stop the bloodshed of Kashmiris in IoK and ensure early implementation of UNSC Resolutions, the Adviser urged. The briefing was followed by an extensive session of Q&A.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdul Akbar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.