KURBAN BAYRAMI’NDA YOĞUN ET VE TATLI İKRAMINA NAZİKÇE HAYIR DİYELİM

Kurban Bayramı’nda yoğun et tüketiminin yanı sıra tatlı tüketiminin de fazla olduğunu belirtenİstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale, “Bayram boyunca gün içinde birçok akrabanın ve dostların ziyaret edilmesi dolayısıyla et ve tatlı (şireli tatlılar ve çikolata) tüketiminde farkında olmadan sınırların kat kat aşılması riski bulunuyor. Bu nedenle evden çıkmadan nazik bir şekilde hayır diyebilmeyi öğrenmemiz gerekir. Sabah kahvaltısının yeterli olarak yapılması bu konuda yardımcı olacaktır” dedi.

Taze etin yeterince dinlendirilmeden yenmesinin ve aşırıya kaçılmasının sindirim problemine yol açabileceğini anlatan Taşkale, “Etin parçalandıktan sonra 1 gün dinlendirilmesi daha kolay çiğnenmesi ve sindirilmesini sağlar. Yine de ilk gün tadına bakılmak isteniyorsa kısık ateşte kendi suyunda yavaşça pişirilmesi ve bir porsiyonda 100 gram olacak şekilde tüketilmesi uygundur. Çocuklar, yaşlılar ve gebelerde yine sindirim sıkıntısı olabileceği için etin yağ oranının az olması gerekiyor. Etin sebzelerle ve salata ile beraber yenmesi hem kabızlık şikayeti olanlar için yararlıdır hem de demir açısından zengin olan etin besin değerlerinden faydalanma oranını artırır. Ayrıca sıcak hava nedeniyle aşırı terleme olacağından, et sindirimine yardımcı olması için beraberinde yeterince su içilmesi gerekiyor. Bunun dışında diyabet, tansiyon ve kalp hastalarının özellikle dikkatli olmalarını istiyoruz. Ani kan şekeri ve tansiyon değişikleri olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu hastalığı olanlar da ayrıca protein metabolizması bozuklukları görülmesi riski de olduğu için gut krizleri (özelikle ayak başparmakta ağrı ve kızarıklık) oluşabilir” diye konuştu.

Et kesim yerinde hijyen çok önemli

Kurbanlık hayvanların mutlaka veteriner hekim onayından geçmiş olması gerektiğini belirten Taşkale şunları söyledi: “Kurbanlık hayvan kesimlerinin işinin ehli insanlar tarafından, bu iş için belirlenmiş yerlerde yapılması gereklidir. Aksi halde atıkların ve etraftan bulaşının neden olabileceği sorunlar olabilir. Bu durumda ette mikroorganizma bulaşması ve buna bağlı besin zehirlenmeleri sıklıkla görülebilir. Etlerin serin bir yerde, sineklerden korunarak, tercihen buzdolabında 1 gün bekletilmesi uygun olur. Kıyma yapılan etler ise fazla bekletilmeden dondurucularda saklanmalıdır” diye konuştu.

Mangal yaparken dikkat…

Mangal yapılırken közün iyi hazırlanması ve etin pişirilirken köze çok yakın olmaması gerektiğini ifade eden Taşkale şöyle devam etti: “Aksi halde yüksek sıcaklık nedeniyle etin dış yüzeyinde kömürleşme ve besin değerinde azalma meydana gelir. Kişinin ağız tadına göre değişmekle birlikte, orta veya iyi pişmiş et tüketmek, etin besin değerlerinden faydalanmak için yeterlidir. Az pişmiş etlerde parazit bulaşması riski de vardır.”

İstinye Üniversitesi hakkında:

İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital", "Medical Park" ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan Türkiye’nin lider sağlık markası MLPCare Grubu’nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Eğitim sistemini ve akademik kadrolarını toplumun günümüzdeki ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlayan İstinye Üniversitesi’nin amacı; toplumun sürdürülebilir gelişiminde sorumluluk ve görev alacak, öğrenme süreci ile kişisel gelişimini hayat boyu devam ettirebilen nesiller yetiştirmektir. Bu amaçla2016-2017akademik yılında İstanbul Topkapı Sağlık Kampüsü’nde; "Tıp Fakültesi", "Sağlık Bilimleri Fakültesi" ve "Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu" altında 11 ayrı programa öğrenci kabul edecek olan İstinye Üniversitesi, sağlık alanında tam donanımlı bir araştırma hastanesi olarak eğitim vermeyi hedeflemektedir. Yakın gelecekte İstinye’de hizmete girecek ana kampüste diş hekimliği, eczacılık, fen-edebiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ve mimarlık fakültelerinin de eğitim hayatına başlamasıyla İstinye Üniversitesi’nin Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları arasında yerini alacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.