Toros Dağları'nda yas var...

Sabah'ın erken saatlerinde,CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse,K.K MYK üyesi Nevin Zaimoğlu ve Adana Kadın Kolları İl Başkanı Yasemin Yılmaz'la Adana'dan Toros Dağları'nı döne döne çıkıyoruz.

Engin kara bulutlar bize eşlik ediyor. Toros Dağları'nda yas var.Bu yassı tutmak için #aladağ yoluna düşenler olmuş.

Aladağ ilçesine varıyoruz. Aladağ sessiz,hüzünlü.Bizi Aladağ ilçe başkanı Zeki Erkan ve Köprücük köyü muhtarı karşılıyor ağlamaklı,çocukların Ailelerine ulaşmak için Köye doğru yola çıkıyoruz,yollar yaslı,karlı ve çamurlu.Bazı arabalar geri dönmek zorunda kalmış. Bazıları rampayı alamamış. Bazıları çamura saplanmış.Biz inatla tüm zorluklara rağmen yolumuza devam ediyoruz. Issız bir dağ köyü yolunda kilit bir trafik yaşanıyor.

Toros'un sis basmış zirvesindeki Köprücük köyüne ulaşıyoruz.

Bu köy altı yavrusunu yitirmiş.

Ateş düşen ilk eve giriyoruz,kerpiç ten yapılmış tek göz oda,içeride yas var,yitirilen yavrumuzun annesi Genel Başkan Fatma Köse'ye sarılarak feryat ediyor. 'Yavrumu benden sağ aldılar,küllerini verdiler' diye hıçkırıyor.Başkan Fatma Köse ve bizler acılarını derinden hissediyoruz. Öfkeliyiz.Sonuna kadar takipçisi olacağımızın sözünü vererek ayrılıyoruz oradan.

Köyün girişinde prefabrik bir ilköğretim okulu var.Uğramak istiyoruz.Tek sınıflı,iki sıralı,on öğrencili bir okul.Odun sobası başında ders yapmaya çalışıyorlar. Günlerden Cuma. Ama etrafta başka çocuk yok.

Yüreği yanmış diğer Ailelerimize uğruyoruz acı'ları ortak evleri kerpiç.

O gece, dehşete tanık olmuş yaralı kurtulan yavrularımızla bir araya geliyoruz: 'Bulaşık sırası bizdeydi aşağıdaydık biz kurtulduk ama ablalarımız yandı, yangın merdivenlerinin kapısı kilitliydi' diye anlatıyorlar korku dolu gözlerle. Bir kez daha kahr oluyoruz.

Bir Köylü, değiştirilen elektrik sayaçlarından bahsediyor. "O değişti, üstüne iki yangın oldu, tesadüf mü?" diyor. Aynı iddiayı başka birinden daha duyuyoruz. Belki halk neden böyle oldu sorusuna kendince bir yanıt bulmaya çalışıyor.

Herkesin yüzünde öyle derin bir acı var ki bir daha bu köy gülebilir mi bilemiyor insan. Ya da bir daha bu köyün kızları okula gönderilir mi? Bilemiyoruz...

Sisler içinde Köprücük Köyü'nden ayrılıyoruz. Aladağ'a gidiyoruz.

Yanan yurt binasının önüne güvenlik şeridi çekilmiş. Bütün camları kırık. Meşhur yangın merdivenine uzaktan bakabiliyoruz, içeri girmek yasak. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, kapıda nöbet tutan polislere itiraz ediyor,Polisler:Bakanları bile almadık diyor,Başkan Fatma Köse, 'Almayın zaten onları' diye çıkışıyor,bunun üzerine sadece havluyla girebilirsiniz deniyor. Merdivene çıkan kapı erimiş. Çatı çökmüş.

Öfkemiz katlanarak ayrılıyoruz oradan. Karanlık çoktan çökmüş Adana'ya dönüyoruz, kulağımızda yüreği yanan Anne'lerin, Baba'ların feryatları...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Esmer Cengiz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi