İşçinin 2 Ay Ücretinin Ödenmemesi Yasal Mıdır?

İşçinin 2 Ay Ücretinin Ödenmemesi Yasal Mıdır?

İşçi ve işveren arasında yaşanan hukuki ihtilafların başında işçinin hak ettiği ücretlerin ödenme zamanları konusunda yaşanan anlaşmazlıklar yer alıyor. Zira işverenin temel görevlerinden biri olan çalıştırdığı personelin maaşının düzenli olarak ödenmesi, aynı zamanda İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlerle de hukuki olarak geçerliliğini sürdürüyor.

Her ne kadar işçinin maaşının düzenli ödenmesi konusunda kanunlar ve yasal sorumluluklar olsa da pek çok işletme, ekonomik kriz bahanesiyle veya nakit sıkıntısı yaşandığını gerekçe göstererek, işçinin hak ettiği ücretleri zamanında ödemiyor. Nitekim yaşanan olaylara ve davalara bakıldığında bazı durumlarda iki ya da üç aylık gecikmelerin yaşandığı bile görülüyor.

İşin hukuki boyutuna bakmadan önce, bir işçiye ödenmesi gereken ücretin zamanında ödenmeyip geç ödeme olarak adlandırılması için öncelikle kanunen ispatlanmış olması gerekiyor.

Örnek olarak işçinin ücretinin geç ödendiğinden bahsedebilmek için ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir sebep olmaksızın, ücretin ödenmemesi söz konusu olmalıdır. Mücbir sebep var ise işverenin iradesi dışında gerçekleşen olayların, ücretin geç ödenmesine neden olduğu kabul edilmektedir.

Dolayısıyla mücbir sebep söz konusu olmadığı durumda, işveren kendisine bağlı olarak çalışan personeline ödeme yükümlülüğü bulunan ücretleri geciktiremez. Bu noktada özellikle işverenin 2 ay 3 ay kadar ücretleri geciktirmesi hiçbir şekilde yasal değildir. Söz konusu durum ile alakalı olarak 4857 sayılı İş Kanunu’nun 32. maddesinde belirtilen hükümler çok açıktır.

Bu hükümlere göre; işçiye hak ettiği ücretin en geç 1 ayda ödeneceği ve iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri göz önünde bulundurulduğunda ücretin ödenme süresinin 1 haftaya kadar indirilebileceği sabittir.

Ücret alacaklarına ilişkin zamanaşımı süresi de kanunen açık bir şekilde belirtiliştir. Bu konuyla ilgili olan hükümler de aynı şekilde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 32. maddesinde açıklanmıştır. Burada yer alan hükümlere göre; ücret alacaklarının 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğu belirtilmiştir.

İşçi ve işveren arasında yaşanan hukuki ihtilafların büyük bir çoğunluğu, işverenin kendine bağlı olarak çalışan personelinin hak ettiği ücretleri zamanında ödemek yerine geç ödemesiyle ilgilidir.

Bu noktada yaşanan anlaşmazlıkları gidermek adına 4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesinde yer alan hükümler temel alınmaktadır. Bu maddede açıklandığı üzere, ödeme gününden itibaren 20 gün içinde mücbir bir neden dışında ücreti ödenmeyen işçinin iş görmekten kaçınabileceği bildirilmektedir.

Ücreti zamanında ödenmeyen bir işçi geciken ücreti ile ilgili olarak faiz isteyebilir. Bu kural da 4857 sayılı İl Kanunu’nun 34. maddesinde gününde ödenmeyen ücretlere mevduat uygulanan en yüksek faiz uygulanacağı şeklinde açıklanmıştır.

Ücreti Zamanında Ödenmediği İçin İş Görmekten Kaçınan İşçinin Sözleşmesi Sonlandırılır Mı?

Ücreti düzenli olarak ödenmeyen ve geciktirilen işçinin, ödeme tarihinden itibaren 20 gün sonunda iş görmekten kaçınma yapabileceği kanunen tanındığını bahsetmiştik. Bu durumdaki bir işçinin, iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi kanunlara aykırıdır. Söz konusu hüküm 4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesinde açıkça belirtildiği üzere; bu durumdaki bir çalışanın iş akdinin feshedilemeyeceği, işçinin yerine yeni işçi alınamayacağı ve yapılan işlerin başka birine yaptırılamayacağı söz konusudur.

Günümüzde milyonlarca işçi ve işveren bu tür vakalarda sıklıkla karşı karşıya gelmektedir. Zira çalışan ve işverenleri arasında en çok hukuki ihtilafların bulunduğu konulardan biri de muhakkak işçi ücretlerinin zamanında ve düzenli olarak ödenmemesi konusuyla ilgilidir. Bu noktada İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlerden bihaber olan işçiler, haklarını savunmak konusunda ne yazık ki çaresiz bir vaziyet içinde kalmaktadır. Ancak söz konusu hükümlerin iyi bir şekilde kavranması durumunda işçilerin haklarının yasalar tarafından nasıl korunduğu görülmektedir.

Dolayısıyla işverenin işçinin hak ettiği ücreti zamanında ve eksiksiz olarak ödeme yükümlülüğü vardır. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen işverenler hakkında hukuki yaptırım yolu açıktır. İşverenlerin hak ettikleri ücretleri 2 veya 3 ay kadar geç ödeme olarak almaları İş Kanunu’nda yer alan hükümlere göre tamamen hukuksuz bir eylemdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Şirin Sağlam - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi