Köpekler kanseri koklayarak olağanüstü bir şekilde doğrulayabiliyor

Köpekler, arılar, meyve sinekleri gibi hayvanlar kanseri koklayarak anlayabilen hayvanlardır. Bu hayvanların bu tür bir bilgiyi nasıl doğrulabildiğini anlamaya çalışarak bilim adamları ‘elektronik burun’ adıyla kanser taramaları için kullanabilecekleri aleti gelistirmeyi umut ediyor. Milan Hastanesi İnsan Birimi Araştırma Tavernası başyazarı Gian Luigi sunduğu yeni çalışmasında iki köpeğin olağanüstü hassasiyetle prostat kanserini hissedebilmelerinin mümkün olduğuna dair kanıt sağladı. Bulgular 18 Mayıs Pazar günü Orlando Amerikan Üroloji Derneği Yıllık Toplantısı'nda sunuldu.

Erken tehşis kanserin üstesinden gelebilmek için önemlidir, anomalileri hastanın semptomatik hale gelmeden keşfetmek en iyisidir ki bu pek mümkün olmayabiliyor. Bazı pankreas kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların semptomları olmayabiliyor. İdrar ve kan testleri yavaş ve pahalı oldukları kadar, rutin tarama için kötü seçimdirler.

Bazı hayvanların kansere maruz kalan idrar veya nefes örenklerinde koku duyuları uçucu organik bileşikler tanımlamakta olağan üstübir şekilde gelişmiştir. Köpekler hastalığın varlığını yanıtlayacak şekilde egitilebilir iken bazı meyve sinekleri ise belli uçucu organik bileşiklere maruz kaldıklarında genetik olarak parlamaya tasarlanmışlardır.

İtalyan araştırmacılar daha önce bomba aramaları için eğitim almış 2 Alman çoban köpeğini kullandılar. 5 ay takviye eğitimi sonunda, köpekler 430 idrar örnekleri üzerinde test edildi ve prostat kanseri belirlediler. 430 örnekten 200’ü prostat kanseri olduğu bilinen hastalardandı ve diger 230 örnek ise kontrol amaçlı sunulan örneklerdi. Köpeklerden biri prostat kanseri hastalarını 100% doğrulukla tespit ederken, kontrol amaçlı sunulan örnekleri ise %98 doğrulukla tespit etmiştir. Diğer köpek ise oldukça iyi iş çıkararak % 98.6 doğruluk ile hastalığı tanımlamıştır.

Bu bulguları doğrulamak için farklı eğitimli köpekler ve farklı örnekler kullanarak daha fazla çalışmalar gerçekleştirmek gerekecek. Muhtemelen aile doktorunuzun siz yıllık check-up’ınızı yaptırdığınız sırada size bir köpek getirip sizi koklatmak gibi bir olanak sunamayacak iken, bilim adamları bu uçucu organik bileşiklerin nasıl hissedilebilindiğine dair çok şey öğretecekleri kesin. Köpekler insanlara göre yaklaşık 40 kat fazla koku alma hücrelerine sahip ve bu da bize bu kokuların nasıl algılandığı konusunda öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu açıklıyor. Şu anda, dünyanın farklı laboratuvarları mesane, yumurtalık, göğüs, akciğer ve prostat kanseri teşhisinde yardım amaçlı hayvanlar kullanıyor. Sonuç olarak hedef hızla ve kolayca laboratuvar numuneleri analiz edebilen kütle spektrometresi ve gaz kromatografisi harmanlayarak bir cihaz geliştirmektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zanna Bajrami - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi