YENİ ANAYASA KABÜL YOLUNDA

12 Eylül darbesinden sonra generallerin emriyle hazırlanan Anayasa taslağı milletin oyuna sunulmuş olsa da gönülsüz verilen oyla kabul edilmişti. Yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar hep sorun olarak tartışıla gelmiştir. Hani bizde bir atasözü vardır “gönülsüz yenen aş, ya karın ağrıtır, yada baş” Darba anayasası da gönülsüz yenen yemek gibi darbeci generallerin maddelerin içine kamufle ettikleri tuzaklar bugüne kadar milleti hep rahatsız etmiştir.

Gelişen Türkiye’nin bugünkü konumuna uygun yeni bir Anayasa taslağının hazırlanması için ilk adımı MHP genel başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısındaki konuşmasında atmıştır. Bu yönde AK Parti ile MHP arasında hemen bir komisyon kurularak bir taslak metin üzerinde hazırlık yapılmak suretiyle parti genel başkanlarına sunmuşlardır. Başbakan Binalı Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli bir kere daha Çankaya köşkünde bir araya gelerek hazırlanan taslak üzerindeki çalışmaları bir kere daha gözden geçirerek mutabık kaldıktan sonra basın mensuplarının önüne çıkarak olumlu yönde nihai kararlarını açıkladılar. Tasarı metni en geç bir hafta sonra meclise sunulacak, ardından da mart ayı sonunda halkoyuna sunulacak. Anayasa teklifi halk oyuyla kabul edilmesiyle belirlenen tarihten itibaren Türkiye başkanlık sistemine geçmiş olacak. Sizin anlayacağınız CHP’nin rejim değişecek diye tutturduğu tepinmenin altında Türkiye’de bundan böyle koalisyonlar döneminin kapanmış olması yatmaktadır. Bu anayasaya göre görev başında her zaman tek parti iktidarda bulunacak.

Burada önemli olan Devlet Bahçeli’nin onurlu tutumu karşısında bazı art niyetli çevrelerin baskısına kulak asmaması olmuştur. Devlet Bahçeli bazı parti liderlerinin yaptığı gibi akşam söylediğini sabah inkar etmemiştir.

Devlet Bahçeli gelişmekte olan Türkiye’nin kararlı bir şekilde hedefe ilerlemesinde muhalefet mantığıyla hareket etmeyi bir tarafa bırakmıştır. Yeni Anayasa konusunda milli değerlere sahip çıkarak iktidara destek olması Türkiye’nin gelişmesini istemeyen çevreleri rahatsız etmiştir. Başkanlık sisteminin Türkiye’nin hayrına olacağını her fırsatta tekrarlayan Devlet Bahçeli kim ne derse desin en iyisini yapmıştır.

Ülke yönetiminde bulunmuş olan Demirel, Türkeş ve Ecevit gibi liderler de geçmişte Başkanlık sisteminden yana olduklarını ifade etmişlerdir. AK Parti’nin tek başına iktidarda olması ve MHP ile aynı milli görüşü paylaşıyor olmaları Yeni Anayasa konusunda anlaşmalarını kolaylaştırmıştır.

Bundan sonra güzümüz kulağımız hep Yeni Anayasanın meclis de ki görüşülmesinde ve halkoyuna sunulmasında olacaktır. Bizler her akşam televizyonlarımızın başına geçtiğimiz de Yeni Anayasanın Türkiye için getirdiği yeniliklere dair tartışmaları izleyeceğiz. Bu yönde hazırlanan programlarda bilgiçlik taslayan sol çenebazların neler söyleyeceğini şimdiden merak ediyorum. Eh bundan böyle bize düşen görev yazacağımız yazılarda Yeni Anayasanın ülkemize hayırlı olsun demek düşecek…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Mürsel Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi