Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliğinde mango festivali düzenlendi

Festival, 15 Temmuz şehitleri, Türkiye, Pakistan ve dün-yada yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasını Pakistan Ankara Büyükelçisi Süheyl Mahmud yaptı. Festivalde söz alan AK Parti Van Milletvekili ve Türkiye-Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Burhan Kayatürk, Meclis tatilde olduğundan Van’da bu-lunduğunu, söz konusu Pakistan ve mango olunca sırf et-kinliğe katılmak amacıyla geldiğini, ertesi gün tekrar dö-neceğini ifade etti.

Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcıları Metin Mutanoğlu ile Mustafa Özkaya, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal ile birçok ülkenin büyükelçileri ve yetkililer katılımcılar arasındaydı.

Konuşmalardan sonra katılımcılara, mangodan yapılan farklı türlerde yiyecek ve içecekler ikram edildi.

31 Ağustos 2016 tarihinde Pakistan Büyükelçiliği'ndeki Mango Festivali'nde keyifli saatler yaşandı.

Mango'nun zengin aroması, tatlı, keskin tadını misafirlerine test ettirmek için heyecanlandıklarını dile getiren Mahmud “Mango meyvelerin Kralıdır” tabirinde bulundu.

“Ve bugün kral yeniden Ankara'da” diyerek dondurmadan

içeceğe tatlıya kadar bir çok çeşidini Ankaralı konukların beğenisine sundular.

Pakistan’da, Mango'nun dünyada 5'inci büyük üreticisi olup 6'ncı en geniş ihracatçı ülke de ve ABD, Avrupa Birliği ve Japonya dahil olmak üzere 57 ülkeye ihraç edildiği belirtildi.

Sindhri, Anwar Retaul, Lungra, Malda, Dusehri, Fajri ve diğerleri olmak üzere 110 farklı çeşidi bulunan yüksek kaliteli mangodan birkaçı...

Chaunsa’nın en popüler türü olduğuna değinen yetkililer Festivalde konuklarına Beyaz Chaunsa servis ettiler. Ayrıca meyvenin sezonunun da Temmuz'dan Ağustos'a kadar olduğu bilgisi verildi.

Pakistan'ın Mango'sunun Türkiye'de de çok iyi bilinmesine rağmen her yerde bulma imkanının olmadığını, Türk piyasasında kolayca bulunabilir hale gelmesi için yoğun bir şekilde çaba harcadıklarını dile getirdiler.

Özellikle Serbest Ticaret Anlaşmasını sonuçlandırmak için yapılan çalışmalar neticesinde bilhassa önümüzde ki sezon olumlu haberleri paylaşacaklarını da sözlerine eklediler.

31 Ağustos akşamı düzenlenen etkinliğin, Pakistan ve Türkiye halkları arasındaki alışverişi artırmak amacı ile yapılan Kültürel Diplomasi çalışmalarının bir parçası olduğu da belirtildi.

Yetkililer konuklarına keyifli bir akşam yaşatabilmek için Pakistan müzikleri eşliğinde, Pakistan mutfağının birbirinden farklı seçimleriyle mango ve mango içerikli yiyecekler hazırladılar.

Konuklarına da akşamın tadını çıkarmak kaldı.

Haberlerankara.com ekibi olarak katılımcılar arasındaydık.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alisa Çiçek Akyol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.