HEPİMİZ BİR GÜN YAŞLANACAĞIZ

Merhaba değerli dostlarım,

Bu hafta yazımı dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımız olan yaşlılarımızla ilgili yazmak istedim.

Yaşlılık , her insan için değişik önem ifade eden hayatın çok özelbir dönemidir. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir , bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Kendim de bu alanda dernek başkanı olduğumdan onlarla özellikle ilgileniyorum. Elimden geldiği kadarıyla bilgilendirmeye çalışıyorumçevremi , toplumu. Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmişbu insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır.Yaşlı insanlarımızın toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Devletimiz ve gerekli huzur evleri , dernekler ,insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında profesyonelce hizmet alanlarına taşıyarak yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaları sürdürmelidir. Devletimizin sağladığı imkânlar ve sunduğu hizmetlerin her geçen gün daha mükemmel hale getirilmesini sağlamak öncelikli hedefi olması gerektiğini düşünüyorum.

Bana göre devletimizin çalışmaları yaşlılarımızın sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusunda tek başına yeterli olmadığını görüyorum , ve toplumun bu konuda yeterli derecede bilgilendirilmediğini görüyorum. Toplumda bu bilincin yerleşmesi, bugüne kadar olduğu gibi gönüllü kuruluşlarımızın ve dostlarımızın katkıları ile yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşullarını sağlayabiliriz. Yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık görevimizdir.

Son zamanlarda maalesef evlatların annelerine ve babalarına karşı acımasız davrandıklarını duyuyoruz. Ama genel olarak Türk toplumu büyüklerine, yaşlılarına saygılı bir toplumdur. Ben bunu önemsiyorum. Çünkü yaşlılar geçmişteki bilgi, birikim ve becerilerini bizim nesillere aktaran bir meşaledir. Gençlerimize de ne olur annelerinize, babalarınıza, yaşlılarınıza saygıyı eksik etmeyin diyorum. Çünkü yarın bizde yaşlı olacağız. Aynı duruma düşmemek adına da bu saygıyı eksik etmemiz gerekiyor. Çünkü gerçekten onlar çok büyük deneyimler geçirdiler. Yaşlılarımız, bu deneyimlerini, örflerini, adetlerini, geleneklerini gelecek nesillere aktarma noktasında önemli bir görev üstleniyorlar. Bu vesile ile biz yaşlılarımıza ne yapsak azdır.

Unutmayın ki bir gün hepimiz bir gün yaşlanacağız.

Büyük Atatürk ne demiştir “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”

Bilinçli ve duyarlı bir toplum olmamız dileğiyle..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi