GEÇMİŞİMİZ VE GELECEĞİMİZ

Çanakkale zaferinin 100’üncü yılında orada olmak, o coşkuyu, o birlikteliği yaşamak için 17 Mart gecesi Fethiye’den yola çıktık. 41 kişilik otobüsümüzde Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları derneği, Mavi kuş Derneği temsilcilieri ve üyeleri ile birlikte çeşitli yaş gurubundan oluşan dostlarımız vardı.

Sabahın ilk ışıklarıyla Çanakkale’ye vardık. Uzun yol ve uykusuzluk yerini heyecana bırakmıştı. Feribot kuyruğunda sıramızı beklerken yüzümüze çarpan buz gibi hava, yavaş yavaş oluşan araç trafiği, koşturan insanlar zamanın nasıl geçtiğini unutturdu. Bigalı köyüne ulaştığımızda girişte jandarma, gelen araçları karşılıyor ne tarafa gidecekleri konusunda yol gösteriyordu. Otobüsümüz köyün girişinde park ettiğinde flama ve dev bayrağımızla yola koyulduk. Git gide kalabalık artıyor bununla beraber coşku doruklara cıkıyordu.

Türkiye’nin 64 ilinden 9 bine yakın TGB’li ve TLB’li gençler hepimizin gözlerini yaşarttı. O gençlerin duruşunda, bakışında, sesinde, sloganında Atatürk vardı, özgürlük vardı, umut vardı…

Liseli ve Üniversiteli binlerce gencin disiplinli organizasyonu, sergiledikleri tavır ve davranış gurur vericiydi. Pırıl pırıl gençlerimiz dev bayrağımızı başlarının üzerine saatlerce taşıdı. Bigalı köyünün meydanında yapılan törende, katılımcıların konuşmaları, düzenli tekrar edilen sloganları ve o muhteşem ortamı bozmaya kimsenin gücü yetmezdi.

Ülkemizin dört bir yanından gelen ADD’li CKD’li, VATAN partili, CHP’li katılımcılar hep birlikte aynı amaç uğruna kol kola, omuz omuza Çanakkale’de birlik oldu.Herkes büyük bir dayanışma ve yardımlaşma içindeydi.Yüzlerce otobüsü köyün çıkışına 4-5 KM uzaga göndermiş olmaları bile katılımcıları yıldırmadı.Otobüsümüzde bulunan 75 yaşındaki teyzemizde,oğlunun desteği ile yürüyen 81 yaşındaki amcamız da yılmadı, yorulmadı.

Dudaklarda dualarla kilometrelerce yol yüründü.Yürümekte zorlananlara yardım etmek için herkes olağanüstü çaba gösterdi. Kadınlarımız her zamanki gibi hazırlıklı gelmiş yol boyunca yaptıkları börekleri, kekleri herkesle paylaşıyorlardı. Zorlu ama gururlu yürüyüşten sonra otobüslerimize ulaştığımızda sayamayacağımız kadar çok araç yol boyunca sıralanmıştı. Anıtta ki devlet töreni için yapılan hazırlıklar ve yoğunluk yüzünden otobüslerin içinde saatlerce bekletildik. Kimse yılmadı,yıpranan sinirler, yorgunluk, tartışmalar vs. nefrete dönüşmedi,hoşgörü,vatan sevgisi,paylaşım ağır bastı. Gençlerle birlikte yol alındı, onlardan güç alındı. Bir gurup vatanseverin, yolu kapatan, nedensiz yere otobüsleri bekleten jandarmaya yürüyerek sitem etmesi,sesini duyurması,hakkını araması üzerine saatler sonra yol açıldı ve otobüsler hareket etti.

Bu yolculuk bir gezi değildi.Onurlu geçmişimizi unutmamak, yüzüncü yılında o topraklara ayak basmak ve o havayı koklamak için önemli bir görevdi. Bu görev bilincinde olan,duyarlı,hoşgörülü,vefalı,sevgi dolu bir toplum olmanın farkına vardığımızı umuyorum…

18 Mart 2015’in bende ki özeti; ÇANAKKALE bizim geçmişimiz , pırıl pırıl GENÇLERİMİZ ise geleceğimizdir..

Sevgiyle kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi