Yargı bağımsızlığı döneminin kapanış töreni

Yürütmenin başı konumunda bulunan Cumhurbaşkanı’nın Sarayı’nda yapılan törenin adı yargı yılı açılış töreni olsa da, ülkemizde yargı bağımsızlığı döneminin kapanış törenidir. Tam da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapılan bu törenler yargı bağımsızlığına darbe vurduğu gibi, hayatın her alanında ihtiyaç duyduğumuz uzlaşı ve toplumsal barışımızda da yaralar açılmasına neden olmuştur.

Anayasa’mızda yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğu ve hukukun üstünlüğü ilkeleri herkesi bağladığı gibi Cumhurbaşkanı ve onu ayakta alkışlayan yargı üyelerini de bağlamaktadır.

Yargı mensupları kimsenin önünde eğilmesin ve önlerini iliklemesin diye cübbelerinde düğme olmaz. Hiçbir çıkar odaklı gücün etkisine girmesin diye cübbenin cebi de yoktur. Bugün yargı kararı ile (Danıştay’ın) durdurulmasına rağmen yargı kararları yok sayılarak inşa edilen Saray’ın bir salonunda yargı yılı açılış törenleri yapılmıştır. Bu tören yargı erkinin kendisini inkar etmesidir; bağımsızlık ve tarafsızlık niteliklerinden kendi isteğiyle vazgeçmesidir. Devletin başkenti Ankara’da dahi güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle hukukun evrensel kaideleri çiğnenerek yargının açılış yılının Saray’da yapılması, sadece ülkemizde değil, dünyada da ülkemiz hukukunu ciddi derecede rencide etmiş ve saygınlığının yitirilmesine yol açmıştır. Törenin başında başta yüksek yargı mensuplarının büyük bir bölümü salonda cübbelerini toparlayarak, el pençe divan durarak ve ayağa kalkarak Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’nı karşılamışlardır. Bu manzara ABD Başkanı Obama’nın konuşmalarında ayağa kalkmayıp, yargı bağımsızlığını korumak için alkış dahi tutmayan hukuk insanları örneğini akla getirmiştir.

Biliyoruz ki ülkemizin son on yılı gittikçe artan baskı ve korku yıllarıdır. Yaşadığımız darbe sürecinin sonrasında cadı avına dönüşen soruşturma ve kovuşturmaların sonrasında yaygınlaşan baskı ve korku ortamı yargıyı etkisi altına almıştır.

Bu iklim içerisinde iktidar, ayrışarak hesaplaşmaya girdiği cemaati yargı içerisinde temizlerken, kalan haliyle de yargıyı kendine bağlı bir yapıya dönüştürmek istemektedir. Hukuk dışı uygulamalarını görmezden gelecek ve aklayacak bir yargı organı yaratmak suretiyle meşrulaştırmak niyetindedir.

Daha dün “Yargının itibarı yerlerde sürünüyor” sözleri bizzat yargının üst düzey temsilcileri tarafından ifade edilmişti. Dolayısıyla Anayasal bir ilke ve Cumhuriyetimiz’in temel niteliği haline gelmesinden bu yana hukuk devleti ilkesi hiç bu denli ağır tahribata uğramamıştır. Saray’da yapılan adli yıl açılış töreni de bu tahribatın geldiği son nokta olarak ülkemizde hukuk devleti döneminin kapanış törenine dönüşmüştür.

Tam da bu kaygılar üzerine Saray’da yapılan adli yıl açılış törenine katılmayan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun tutumlarını hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı adına tarihe not etmek gerekmektedir.

İnanıyoruz ki Cumhuriyet’in Anayasal niteliklerinden olan hukuk devletinin yeniden var edilmesi ve kurumsallaştırılması da başta; bu duruşa sahip kurumların ve hukuk devletine ve yargı bağımsızlığına inanan hukukçularımızın ve bağımsız adalete inanan yurttaşlarımızın çabalarıyla var olacaktır.

18. Yüzyılda Büyük Alman İmparatoru Frederik’e “Berlin’de hakimler var” diyebilen bir Alman köylüsü gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da “Ankara'da hakimler var” diyebileceği günler gelecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necati Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi