Neşter atılamayan kanayan yara; MÜLTECİLER VE GÖÇMENLER

Yapılan araştırma ve çalışmalar,2015’de dünyada 244 milyon uluslararası göçmen olduğu tahminini ortaya koyuyor. Bu 244 milyona ulaşan uluslarası göçmen sayısı, 2000 yılından beri yüzde 40 artmış durumda. Bunun yanı sıra, iç göç hareketliliğinin çok daha büyüyerek, 2013’de 740 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Çeşitli zorunluluklardan evinden,ocağından,yurdundan edilmiş insan sayısı, yaklaşık 65 milyon ve bunların üçte birinden fazlası da, mülteciler veya sığınmacılardan oluşuyor.Özellikle Afrika ülkelerinde, kırsal hane halklarının yüzde ellisinden fazlasının, en az bir aile üyesinin göç etmek durumunda kaldığı ifade ediliyor..

Yüzde 87’si, şiddetli gıda kıtlığıyla yaşıyor

Çeşitli nedenlere dayalı çatışmalardan kaynaklanan mülteciler, daha görünür olmakla birlikte, çatışma alanlarında yaşayan insanların yüzde 87’si, şiddetli gıda kıtlığıyla yaşamasına rağmen, evlerini köylerini,yurtlarını terk etmek istemiyor.Yarı aç yarı tok yaşam savaşı veren bu insanların neredeyse hepsi, mültecilere en büyük ev sahipliği yapan ve kucaklarını açan başta Türkiye olmak üzere, Pakistan, Lübnan, Ürdün, İran ve Etiyopya gibi gelişen ve gelişmekte olan bölgelerde yaşamaya çalışıyor.

Kırsal kesimin kapasitelerini hızlıca zayıflatabiliyor

Etkili bir eylem için başlangıç noktasını, dünyadaki yoksul ve gıda güvencesinden yoksun insanların yüzde 75’inin yaşadığı gelişmekte olan ülkelerin kırsalı oluşturuyor.Bu kesimler; zulüme, çatışmalara, yoksulluğa, işsizliğe, eşitsizliğe, çevresel tahribata ve iklim değişikliği gibi konulara, yüksek derecede korunmasız ve bu etkilerin tümü, ya da her biri, ailelerine daha iyi bir hayat sunabilecek kırsal kesimin kapasitelerini hızlıca zayıflatabiliyor.

Bu arada, büyük ölçekli sınır ötesi faaliyetler, son yıllarda bazı ülkelerde gerilimin artmasına neden olarak göçü, diplomatik gündemin ilk sırasına getirirken, New York’da bu hafta sürecek oturumların merkezine de yerleştirdiğini görüyoruz.

FAO,kalkınmayı hedefleyen tedbirler alıyor

Uluslararası kuruluşlardan FAO da, göçün kaynaklandığı ülkelerde, dayanıklılık inşa etmeyi ve kalkınmayı güçlendirmeyi hedefleyen tedbirler almaya çalışıyor. Kadınları güçlendirmek ve desteklemek, arazi ve suya erişim, aile çiftçilerinin ekonomik güce katılımını sağlamak, kırsalda yaşayan gençlerin ihtiyaçlarına ve beklentilerine özel bir dikkkat göstermek, şoklara karşı tampon işlevi görecek sosyal koruma programlarını güçlendirmek FAO’nun başlıca öncelikleri arasında yer alıyor.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kırsal kesimin fırsatlarını artırarak, yurtlarında kalmalarını sağlamanın, günümüzdeki göç krizi için ortaya konacak çözümün en önemli parçasını oluşturduğunu belirten FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva,dün önce mülteciler ve göçmenler için BM Zirvesi’nde,bu konularla ilgili bir konuşma yaptı.

Göç, bir seçim olmalı,son çare değil

Genel Direktör, ilk gerekli adımın göçe neden olan nedenleri ortadan kaldırmak olduğuna dikkat çekti. Silva, “Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kırsal kesimin evlerinde kalabilmeleri için, onlara fırsatlar yaratmalıyız. Çözümün en önemli parçası, ortak bir çabayla sürdürülebilir tarıma ve kırsal kalkınmaya yatırım yapmaktan geçiyor.” dedi.

Göçün tarih boyunca kalkınmanın itici bir gücü olduğunu; fakat insanların evlerini terk etmeleri tek seçenekleriyse, bunun bedelinin çok daha yüksek olduğunu söyleyen Graziano da Silva, “Göç etmek bir seçim olmalı, ümitsiz bir son çare değil.” şeklinde sözlerini noktaladı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.