Devlet, kendine yakışanı yaptı

Toplumda iş bölümü diye bir kavram var. Dolayısıyla herkes işine bakarsa hayat daha da yaşanır olur. Ama bir kimse mesleği dışındaki bir alana müdahil olsa orada sıkıntı başlar.

Hele ki bu siyaset ise, çünkü siyaset sorunları çözüne sanatıyken, canı sıkılan acemice bu alana müdahale ediyor. Halbuki siyaset öyle hassas ki meşhur deyimle “siyasette secdeyi sehiv yoktur” bazen sizin bir hatanız akla hayale gemleyecek kadar hayata sıkıntı verebiliyor, pişmanlık da fayda etmez.

Yakın zamana kadar askerler zırt pırt siyasete müdahale ediyordu, onlar bir adım geride durdular, bu sefer yüksek yargı mensupları sesini yükseltti, yetmedi devlet memurlarının bir kısmı siyasete müdahil olmaya başladılar.

Derken hayat çekilmez oldu. Bir yandan FETÖ, diğer yandan PKK milisleri ve savunucuları memurlar.

Bu tuzu kuru PKK sempatizanları yüzünden yüzlerce güvenlik görevlisi hendeğin önünde şehit olurken, binlerce genç de hendeğin arkasında öldürüldüler. Bunların içi rahat etmiyordu ki hala tıfıl çocukları okulda sokakta bu kör savaşa teşvik ediyordu.

Peki dünyada böyle bir şey görülmüş mü hem devlet memuru olacaksın hem devleti eleştireceksin, olacak gibi değil.

Genelde Doğu illerinde özelde Diyarbakır’da binlerce öğretmen PKK sempatizanlığını HDP adı üzerinde yapıyordu. Bu yanlışa daha fazla müsaade edilmeyeceği belliydi. Böyle bir müdahale bekleniyordu, ben şahidim bir çok önemli toplantına vatandaş bu öğretmenleri Hükümete şikayet ediyordu.

Aslında bu öğretmenler için bir vesileyle sürgün düşünülüyordu. Fakat 15 Temmuz düşman saldırısı dengeleri bozdu ve müdahale tarzı değişti.

Ancak bu defa açığa alınma şeklinde oldu ki bu ehveni şerdi bence, ancak ihraç korkusu endişeyi artırdı, ürkütücü oldu.

Bu durumda öğretmenler duvara tosladılar. Yine sıra bizim gibi vatandaşlara geldi.

Devlet büyüklüğünü gösterdi, tabandan gelen sağduyulu seslere kulak verdi ve sosyal barışın kapısını kapatmadı, bu öğretmenlere bir fırsat daha verdi. Ama devlet ciddiliğini korumaya devam ediyor, eğer yarın okula gider gitmez aynı dedikoduya başlarlarsa bu defa iş daha ciddi olur, görevden atılmanın yanı sıra hapiste beraberinde gelebilir, dikkatli olmak lazım.

Devlet mekanizmasına müteşekkirim ki sesimizi duydu, bu süreçte çabalarından dolayı Diyarbakır AK Parti il başkanı Muhammed Dara Akar’ı Vekillerimiz Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal beyleri toplumsal barışı ayakta tutma adına verdikleri mücadeleden dolayı tebrik ederim. Sakın bu kirli siyasete alet olan sendikacılar burada kendine bir pay çıkarmasınlar.

Acizane kardeşiniz olarak benim de bu konuda katkım olduğuna inanıyorum. Yazılı ve sözlü olarak bu öğretmenlerin görevine geri dönmeleri için çaba sarf edenlerdenim. Tv. ve Radyo programlarında, köşe yazılarımda hep mutedil olmaya çalıştım, doğru olanını savundum.

Şehrimizde 2 bin 253 öğretmen öğretmenler Günü müjdesi gibi görevine döndüler, inşallah devamı da gelecek.

Şimdi sıra öğretmenlerde, umarım bu musibetten bir ders çıkarırlar. Ayrıca bu öğretmenlerden ihraç edilenler olduğu gibi sürgün olanlar da olabilir. Çünkü ileri gidip, sosyal barışı zedeleyen kimselerin cezalandırılması da lazımdır. Asıl olan yaş ile kurunun bir arada yanmamasıdır, yoksa suçlu cezasını çekecek çekmelidir.

Bir market düşünün çalışanlarından biri ya da ikisi her fırsatta marketi kötülüyorlar, acaba market sahibi buna nasıl bakar? bir uyarı, iki uyarı en son işine son vermek durumunda kalmaz mı?

Umut ediyorum bu öğretmenler görevine dönerlerse artık işine bakacaklar. Müsaade edin de siyaseti siyasetçiler yapsın, Öğretmen öğretmenliği, öğrenciler de öğrenciliğini, ne dersiniz?

Eğer bu vatandaşları seviyorsanız çocuklarını eğitin, bilgilendirin, meslek erbabı yapın sizi alkışlayalım. Taş atmak, tetik çekmek ne zamandan beri meslek olmuş?

Ey öğretmenler, mesleğinizi hakkıyla icra etmenin yanı sıra toplumsal barışa katkı vermeye çalışın sizden beklentimiz budur.

İnternethaber.com’dan alıntıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.