Belediye Gider Azaltma Yöntemleri Üzerine Notlar

Gider Azaltma (TASARRUF)

Giderin azaltılması (TASARRUF) son zamanlarda devlet yönetiminde sık sık telaffuz edilmektedir. Tasarruf ile ilgili olarak bir yerden başlamalı ancak nerden başlamalı sorusuna bir yol haritası yapmak adına aşağıda tespitlerimi paylaştım.

Öncelikle ifade etmeliyim ki belediyelerde tasarruf temsilden başlar. Binilen lüks araçlar, seçmene ulaşmayan ütopik projeler, belediye başkanının araç eskortu ile gezmesi, hele ki ABD Beyaz Sarayda bulunan oval ofis sadeliğini geçen şatafatlı makam odaları temsilin abartıldığının göstergeleridir. Tabi benim için eleştiri konusu olan bu tespitler bazılarımız için aymazlıktır. “Temsil ediyor tabi en iyisine binecek, devlet büyükleri geliyor tabi lüks makam odası olacak” anlayışı zaten kaynağı kıt olan belediye başkanlarının ekmeğine yağ sürüyor. Yönetenler gelip geçicidir. Bu giden yöneticilerin arkasından “lüks yaşıyordu, hakkını veriyordu” diye iyi bir şekilde hatırlanana şahit olmadım. Ama “kapısı herkese açıktı, çocukla çocuk olurdu, nasıl geldiyse öyle gitti” diye övgüyle bahsedilen başkanları bilirim.

Belediyenin giderleri 5216 Sayılı Büyükşehir Kanunun 24’üncü maddesinde ve 5393 Sayılı Belediye Kanununun 60’ıncı maddesinde sayılmıştır. Usulen burada sayılan gider maddeleri dışında harcama yapmak kamu zararı doğurur. Zira 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu (KMYKK’nın) Kamu Zararı başlıklı 71’inci maddesi “g) Mevzuatında öngörülmediği halde ödeme yapılması,” harcamanın dayanağının olması gerektiğini hükmü altına almıştır. Tasarruf aslında kamuda doğru ve ahlaklı yönetimdir. Bu amaç ile başta yönetim olmak üzere tüm çalışanlar bu süreçte aktif rol almalıdır.

Yukarda sayılan maddeler elbette çoğaltılabilir. Bu tespitler ve daha fazlası kuruma göre değişkelik de gösterir. Aslında işin ruhu ve özü ahlak gibi insani değerler barındırmalı. İnsanın doğası gereği sevdiğimizi koruruz. Belediyenin alacağını tahsil etmek, yersiz ödemeden rahatsızlık duymak, kurum zararından hassasiyet duymak o kurumu seven, aidiyetlik duygusu taşıyan, sahiplenen personel ile mümkündür. Çalışanın kuruma olan bağlılığının arttırılması için insan kaynağında revizyon yapılmalıdır. Motivasyon eğitimleri yapılmalı, memnuniyet arttırılmalıdır. Ücret adaleti, kariyer imkânı, liyakat ilkesi, ortak değerlere hassasiyet gibi başlıklar altında yapılacak faaliyetler, alınacak kararlar ile çağdaş, öz güvenli yönetim organizasyonun en tepesinden başlayarak bütün sınıflara hissettirilmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Alagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi