FAO; 5.5 milyon Suriye'li, hala gıda yardım ve güvenliğine muhtaç!..

Bu yıl buğday üretimi 1.2 milyon ton ile geçen senenin üçte ikisi oranında kalarak 29 yılın en düşük seviyesine geriledi. Mahsul ve Gıda Güvenliği Değerlendirme Misyonu (CFSAM)’nun, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (UNFAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) ile beraberce hazırladığı son rapora göre, bu durumun en büyük sebebinin,sezon dışı yoğun

yağmurların takip ettiği uzun süren kuru hava şartları oldu...

Çatışma ortamı, aynı zamanda geniş tarım alanlarına dazarar verirken,binlerce Suriyeli çiftçiyi yerinden etti ve tarımsal girdinin maliyetinde keskin yükselişi tetikledi..Hazırlanan son rapora göre,daha çok mülteci evine dönerken ve ulaşması zor olan yerlerdeki insanların sayısı üçte iki oranında düşerken, 2017'yenazaran yüzde 20 düşüş ile 5.5 milyon Suriyeli, hala gıda güvenliği konusunda sıkıntı yaşıyor ve gıda yardımına ihtiyaç duyuyor.

Çiftçilerin tohuma ve sürdürülebilir insani yardıma ihtiyaçları var

Birleşmiş Milletler ajansının haberine göre, zorlu hava şartları, çatışmada yedinci yılına giren Suriye’de, yerel tahıl üretiminde sert düşüşe sebep oldu.Gıda güvenliğinin yeteri kadar pekiştirilmesi için, çiftçilerin tohuma ve sürdürülebilir insani yardıma ihtiyaçları var.Tarımdaki birliktelik ve toparlanmanın, Suriye için hem şimdi, hem de gelecekte çok önemli olduğunu,çatışma anında üretimin düşüşünü kontrol etmeye çalışanFAO’nun Suriye Temsilcisi Mike Robson,ülkede sulamayı, hayvanların aşılanmasını, evhalkının beslenmesini ve mülteciler için girişimciliği destekleyen birçok faaliyete ev sahipliği yaptığını ifade etti.Kuzeydoğuda, şimdiye kadar en olumsuz tarım sezonu yaşandıFAO'dan yapılan açıklamaya göre;hava şartları, bu sene ekilen ekinin sadece yüzde 38’inin hasadının yapılmasınaizin verdi. Üretici ve çiftçiler,ülkenin neredeyse yarısının buğdayının çıktığı kuzeydoğudaki Al-Hasakeh bölgesinde,şimdiyekadar en olumsuz tarım sezonunu yaşadıkları bilgisini paylaştı.

Edinilen bir başka bilgiye göre de,hükümetin bölgenin ve pompa istasyonlarının kontrolünü yeniden kazanmasıyla, su dağıtım şebekeleri ve su kanallarının iyileştirilmesine başlandı.Fakat,işin sonuçlandırılmasının yıllar alabileceği konuşuluyor.

Gıda güvenliği seviyelerinin, genişletilmiş güvenlik ve daha iyi pazar erişimi sebebiyle, 2017 yılı süresince az da olsa geliştiğinin altı çiziliyor.FAO,2017’de 1.7 milyonubesleyecek buğdayın yetiştirilmesine destek olduDiğer yandan çeşitli bölgelerdesürmekteolan çatışmaların, yeni yer değiştirmelere sebep olunmasından,büyük endişe duyuluyor.2017’de çiftçilerin ek olarak 1.7 milyon kişiyi besleyecek buğdayıyetiştirmelerine,FAO’nunhazırladığıprogramlar,kırsal ve köylerde hayvan hastalıklarının önlenmesine yardımcı oldu ve komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilerin mikro bahçelerini ve diğer küçük ölçekteki üretim teşebbüslerini destekleyerek, tarımsal altyapının inşası ile gelir yaratan fırsatların oluşmasına katkıda bulundu.Raporda, önümüzdeki 2 yılda, ülkede yaşayanların,geçim kaynaklarını yenilemede kritik öneme sahip olduğu yer alıyor.FAO-WFP, halen 3 milyon insana gıda yardımında bulunuyorGıda yardımları, ülkedeki çatışmadan etkilenen ev halklarına yaşam hattı olurken ve kademeli olarak evine dönen mülteciler için gerekli olmaya devam edeceğiFAO-WFP raporunda yer alırken,her dört ev halkından birinin, gıda tüketimi, kilit mikrobesinlere sınırlı erişim ile zayıf ve bundan en çok etkilenen kesimin mülteci aileleri, geri dönenler ve kadınların başı çektiği ev halkları olacağı konuşuluyor. FAO-WFP, halihazırda yaklaşık 3 milyon insana gıda yardımında bulunuyor.Ayrıca,genel gıda yardımından daha çok erzak ağırlıklı, piyasaların işlevsel ve tedarik yollarının sağlam olduğu piyasa bazlı programlara, kademeli geçiş planlanıyor.Çatışmalar, geçim kaynaklarını erozyona uğrattıDünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü ve Suriye Temsilcisi Corinne Fleischer “Bu sene gıda güvenliği seviyesindeki gelişmelerden cesaret buluyoruz. Çatışmalar, geçim kaynaklarını erozyona uğrattı ve işsizliğin geniş çapta yayılmasını tetikledi.Belli ölçüde devam eden insanı yardım, birçok savunmasız ailenin daha çok yoksulluğa ve açlığa düşmesini engellemede çok önemli. WFP, FAO ile el ele, Suriyelileri güçlendirmek için, istihdam ve geçim kaynağı fırsatı yaratacak programlar oluşturmak için çalışmaktadır..” diyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.



Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi