Bir Maliyet Düşürme Yaklaşımı Olarak Değer Yönetimi ve Değer Mühendisliği

Değer, ürünün müşterilerin talep ettiği ihtiyaçları karşılamada sağladığı faydanın, o ürünün elde edilmesi için katlanılan maliyete oranıdır.

​Değer analizi ise en genel ifadesi ile, hangi alternative ürün/hizmetin daha etkin olacağını saptayarak, gerekli süreçlerin en düşük maliyet ile gerçekleştirilmesini ifade etmektedir. Bunun için öncelikli olarak hangi süreç,süreç adımları,fonksiyonların kritik ve önemli olduğuna karar vererek, gereksiz olan süreçlerin ve dolayısı ile de gereksiz olan maliyetlerin ortadan kaldırılmasını,eliminasyona tabi tutulmasını ifade eden bir kavramdır.

Katma değer yaratmayan, daha az gerekli olan süreçlerin elimine edilmesi demek, hizmet ve ürün kalitesinden taviz vermek, müşteri memnuniyeti ve sadakatinden fedakarlık yapmak demek değildir.

Olması gerekenin olması, bir iş organizasyonunda asli olan noktaların, bir disiplin ve sistematik olarak yerine getirilmesidir.

İşletmenin hedeflerine giden yolda, hem etkin hem verimli ve bunun uzantısı olarak müşterilerine, tedarikçilerine değer yaratan bir çalışma şeklini, bir kurum kültürü,felsefesi, anlayışı olarak yerine getirmesi önemlidir.

Etkin olmak, tek başına verimliliği doğurmaz, verimli olmak da tek başına etkinliği doğurmaz…

Verimlilik, işletmenin girdileri ile çıktıları arasındaki ilişkide oluşan katma değer ile ilgilidir, etkinlik ise işletmenin amaçlarına uygun çalışmasıdır.

Bir hizmet ya da ürün sunuyorsanız, mevcut müşterilerinizin ya da müşterinizin, sunduğunuz üründen sağladığı gerçek fayda veya fayda algısı, hizmet/ürün karşılığında ödemeyi göze aldığı bedel ile tüketilen kaynaklardan daha fazla ise katma değer söz konusudur.

Böyle değil ise, bu durumda katma değer oluşmaz, ya müşteri sizden bir daha söz konusu ürün/hizmeti satın almaz ya da siz satış fiyatınızı düşürmek yolu ile müşterinizi koruma,tutma yoluna gitmek durumunda kalırsınız, bir işletme olarak.

Değer yönetimi ise temelde sunulan ürün ya da hizmetin tasarımı ile görevli ve sorumlu takımın, işletmenin mevcut ya da potansiyel müşterilerine yaratacağı değerler kümesi ile işletmeye yükleyeceği maliyetler arasındaki balans, yani dengeyi kurmayı hedefler.

Değer Yönetimi, bütünsel bir felsefe, bir teknik-adına ne derseniz deyin; muhteviyatında;* Değer Karşılaştırması* Değer Planlaması* Değer Analizi ile* Değer Mühendisliği alt parçalarını barındıran bir yapı teşkil eder.

Değer mühendisliği, mevcut ürünleri geliştirmek, yeni ürünler ortaya koymak, karmaşık çevresel projeleri hayata geçirmek, faaliyet analizleri yapmak,, kalite ve güvenirlik sistemlerini iyileştirmek,gereksiz maliyetlerden kaçınmak, riski azaltmak ve performansı artırmak adına uygulanan, fonksiyon,ürün,süreç ve sistem odaklı bir tekniktir(1).

Değer Mühendisliği, kaliteden ödün vermeden maliyetlerin düşürülmesini temelde ifade eder(2).

Maliyetleri düşürmek, ürün ya da hizmet kalitesini düşürmek demek değildir… Bu çoğu zaman ters algılanan, kişilerin zihninde ön yargılara neden bir konudur.

Değer mühendisliği çalışmaları ile ilgili-bu yazıda amacımız genel bakış açısını ve konuya kısa bir özet yapmak olduğundan, aşamaları ve bu aşamalar kapsamında yer alan çalışmaları detaylandırma yoluna gitmeyeceğim- olarak,vurgulanması gerektiğine inandığım önemli bir konu, ürün ve hizmetinizin değerini, değer algısını düşürmeden, doğru yapısal ve akış organizasyonunu da oluşturarak işleri verimli yapmak, bu sayede katılan kalite,hizmet değerinden ödün vermeden, aynı zamanda kaynakların etkin kullanımı sayesinde maliyetleri düşürmektir.

Değer Mühendisliği çalışmalarının işletmeleri kazandıracağı faydaları kısaca özetlersek(3):* Ürün geliştirme sürecine hız verme* Ürün tasarım ihtiyaçlarını iyileştirme* Üretim maliyetini ve riskini azaltma* Kazanç önerileri geliştirme* Pazar payını artırma, rekabet avantajı sağlama* Ürün/hizmet kalitesini geliştirme* İşletme giderlerini,maliyetleri düşürme* Fark edilmemiş geliişim fırsatlarını bulma* Etkin kaynak kullanımı ve kaynak optimizasyonu

YARARLANILAN KAYNAKLAR(1,2) ÖRNEK, A. Ş., (2003), Bir Yönetim Tekniği Olarak Değer Mühendisliği, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Cilt:5, Sayı:2.(3) WIXSON, J. R., (1987), “Improving Product Development with Value Analysis/Value Engineering: A Total Management Tool”, Proceedings of the Society of American Value Engineers, Vol. 22.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Umut Köksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.