Siyasetin önüne takoz koymayın!

Siyasetin ülkemizde gizli mahfelerde dizayn edildiğine çok şahit olduk. Öyle ki Türkiye Cumhuriyetinin bir asırlık hükümetlerinin çoğu iktidardı muktedir değillerdi.

Zaman zaman hükumetine hakim olmaya çalışanlar oldu ise de birileri hükümete madik attı, ülke bir süreliğine sendeledi ve milletin kaygısı arttı.

Hangi birini anlatayım?

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun onurlu duruşu dahi birilerini harekete geçirmedi mi? Bu sinsi heriflerin ülkemizde ne denli hain oldukları Üstat Bediuzzaman’ın işaret ettiği zındıka komitesinin ne kadar gaddar olduğuna yeterli bir delil değil midir?

Kürdü de Türkü de o gizli ellerin düşmanı olduğu dost düşman herkesin bilmesinde fayda var. Eğer birileri hala o mantıkla ülkemizde hayata tutunacağını düşünüyorsa vay haline!

Ülkemiz yediden yetmişe bunu fark etmişken 16-17 yıl öncesine göre nispeten sert tarzını bırakıp siyasileşen Hüda-Par çevresi şeffaflaştı, hayata bir katkı veriyor, bu ülkeyi legal yolla sahipleniyor diye benim gibi vatandaşlar tam da sevinmişken, HÜDA-Par yönetimi kadrosundan Sait Şahin ve Bahattin Temel ile Rehber Tv. Genel yayın yönetmeni Fikret Gültekin hakkındaki yüzlerce FETÖ kumpası davalarında göreceli-soyut siyasi bir davadan cezalandırılması “hala FETÖ adli mahfelerdeki dosyaları takip mi ediyor?” kuşkusunu uyandırdı.

Malum Sait Şahin 2011 yıllarında HÜDA –PAR İstanbul il başkanlığını yapmış, Bahattin Temel ise o tarihlerde iş adamıydı, Fikret Gültekin ise İnzar dergisi genel yayın yönetmeni.

Davanın içeriği şu neymiş efendim yargının dışarı bıraktığı bir kısım HÜDA-PAR yöneticilerinin ülke dışına çıkmasına yardımcı oldukları iddiası.

Onlar hakkında dava açan günün savcısı, onları yakalayan günün İstanbul emniyet müdürü ve onlar hakkında hüküm veren mahkeme heyeti hepsi FETÖ sanıklıları veya kaçakları durumuna düştüler. Sözüm ona bu yargı ve emniyetin dosyalarına nasıl itibar edilir anlamak mümkün değildir.

Görünen o ki yargı soyut siyaset dosyalarında kanaat tutturamıyor, adalet topuzunu ayarlayamıyor, derken adalet dairesini geniş tutacağına daraltıyor ve bu karara benzer kararlar verebiliyor.

Adaletin asıl amacı kişinin hak ve özgürlüklerini korumak olmalıyken “ben devletten yana karar verip koltuğumu sağlam tutayım da gerisi kendisi düşünsün” dercesine ilginç kararlara şahit oluyoruz.

Kamuoyu FETÖ kurbanları HÜDA-PAR üyesi 250 civarı “yusufiler” olarak kamuoyunda bilinen vatandaşlarımızın dosyalarının yeniden açılmasını beklerken, mutedil siyaset yapan Hüda-Par yöneticilerinin cezalandırılması neler oluyor? sorusunu akla getiriyor.

O Hüda-par’lılar ki 15 Temmuz darbesine karşı dik duran kahraman aktörlerinden, öncülerinden kimselerdir. Dolayısıyla acaba FETÖ intikam peşinde mi diye bir kaygı uyandırıyor.

Kendimi tanıyalı birçok darbe ve muhtıra gördüm ama 15 Temmuz gibisi hain darbe teşebbüsü görmedim. Bu darbenin sağında solunda yer alan her kim varsa cezalandırılacak cezalandırılmalı. Ama ibadet kesininde olup bir vesileyle bu hizmette yer alan ve 17-25 Aralık süreciyle başlayan süreçte işin içi yüzünü öğrendikten sonra mesafeli duran, vatandaşlarımızın da eski durumlarından ötürü mazur görülmesini istiyor, bekliyorum. O cenahta da mağdurların olduğuna inananlardanım.

Hem oradan hem buradan siyasi ayakla hüküm yiyenler de var serbest bırakanlar da, görünen o ki Adli dava ve Silahlı örgütle mücadele dosyaları dışındaki siyasi dosyalar pek iyi değerlendirilemiyor.

Eğer adalete intikal eden dosyalar varsa siyasetin lehine karar versinler ve siyasetin önünü açsınlar. Kararlarından şüphelendiğimiz anda onların peşine düşeceğiz ona göre.Çünkü yargı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adına bu kararları vermektedir.

Siyasetin önünü tıkayacağına yer altı dünyasıyla, beyaz kadın ve toz ticaretiyle, çek senet mafyasıyla uğraşsın.

Vatandaş olarak bu yanlışları dile getirmekle yükümlüyüz, kimse kendini vatandaşın üstünde görmesin/görmemeli.

Özellikle siyasi meselelerle ilgili kanaatlerini kişinin lehine kullanmasını bekliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi