Kudüs ve Haçlı Seferleri!

Dünya dinler tarihinin sıfır noktalarından biri olarak kabul edilen Kudüs, geçmişten günümüze sayısız kuşatmaya uğramış ve bugün bile hala dinler arasında çeşitli tartışmaların odağı olmuştur. Son yıllarda İsrail’in Kudüs politikalarıyla gündeme gelen Kudüs, tarih boyunca birçok kuşatma ve savaş görmüştür. Bu savaşlar arasında 1. Haçlı Seferi, Kudüs’ün tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir.

7 ve 15 Temmuz 1099 yılında gerçekleştirilen 1. Haçlı Seferi ve Kudüs kuşatması bugün bile birçok tartışmanın odağındadır. Haçlı seferleriyle ele geçirilen şehir uzun yıllar Hıristiyan dünyasının merkezi olarak tarihte yerini almıştır. Dört büyük semavi din için kutsal sayılan Kudüs, haçlı seferleri boyunca tahrip edilmiş ve şehir birçok defa yağmalanmıştır. Savaşlar sırasında birçok kişinin hayatını kaybettiği de kayıtlara geçmiştir.

Dünya tarihi boyunca, dört büyük din tarafından da kutsal bir merkez olarak sayılan Kudüs, Birinci Haçlı Seferi’nden sonra Katolik Hristiyanların en önemli merkezi olarak görev yapmıştır. Günümüzde hala Kudüs üzerinden birçok siyasi ve dini tartışma yapılmaktadır. Bu tartışmaların yapılmasının en büyük nedenlerinden biri; Filistin İsrail çatışmalarıdır. Kudüs geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünyanın en önemli kutsal merkezlerinden biri olacaktır.  

Dünya tarihinin en önemli olayları arasında gösterilen Birinci Haçlı Seferi, haçlıların şehri ele geçirmesiyle sonuçlanmıştır. 7 ve 15 Temmuz 1099 yılında, o dönemde Fatımi Devleti’nin merkezi olan Kudüs, IV. Raymond komutasındaki haçlı ordusu tarafından ele geçirlmiş ve uzun yıllar bölgede Kudüs Krallığı faaliyet göstermiştir.

Kudüs kuşatmasının öncesinde IV. Raymond komutasındaki haçlı ordusu önce İznik ve Dorileon ve Antakya’yı kuşatmış ardından Kudüs’e doğru hareket etmiştir. 1 Haziran’da Kudüs’e doğru ilerleyen haçlı ordusu 7 Temmuz’da Kudüs yakınlarına konuşlanarak, büyük Kudüs kuşatması için hazırlıklara başlamışlardır.

Haçlı ordusunun Kudüs kuşatmasına başlamasında etkili olan en önemli unsurlardan biri; haçlı ordusunda bulunan din adamlarının kendilerini Kudüs şehrinin duvarlarına atıp ağlamaları ve ilahiler söyleyerek askerleri cesaretlendirmeleridir. Kudüs kuşatmasının ilk günlerinde, şehrin güçlü surları yıkılamamış ve birçok başarısız girişim gerçekleştirilmiştir. İlk saldırıların ardından püskürtülen haçlılar, şehri kuşatmak için Filistin limanlarında demirlemiş olan gemilerin tahtalarını sökerek, çeşitli mancınık ve kuleler inşa etmişlerdir. Kuşatmanın başarısında kullanılan bu yöntem oldukça etkili olmuştur.

İki büyük savaş kulesinin yapılmasından kısa süre süre sonra kuşatma haçlılar lehine yön değiştirmiş ve kısa süre sonra haçlı ordusunun duvarların ötesine geçmesi sağlanmıştır. Godefroi komutasında ilerleyen kulelerden biri birkaç askerin başarılı sızma girişiminden sonra orduya büyük ölçüde moral vermiştir. Raymond öncülüğünde ilerleyen diğer kule ise şehrin etrafında bulunan hendekler yüzünden ilerleme kaydedememiştir.

Haçlı askerlerinin yavaş yavaş surları aştığını gören İftikar El – Deve, direniş çok kısa sürede sona ereceğini ve haçlıların şehri kuşatacaklarını görünce, IV. Raymond’a bir elçi göndererek, kendisinin ve askerlerinin öldürülmeden şehirden çıkmasına izin verirlerse şehri teslim edeceklerini bildirdi. Daha az kayıpla şehri alacağını düşünen IV. Raymond, İftikar El – Deve’nin teklifini kabul ederek, Kudüs’ü kolayca almış oldu. Bu anlaşmanın ardından İftikar El – Deve ve ordusu Kudüsten kaçarak, Eskalon kalesine sığındılar. Kudüs bu olayın ardından haçlıların eline geçmiş oldu.

Birinci Haçlı Ordusu tarafından Kudüs’ün kuşatılması tarihin en kanlı olaylarının yaşanmasına neden olmuştur. Fatımilerin, Kudüs’ü haçlı ordusuna teslim etmesinin ardından şehre giren haçlı ordusu, kısa süre içinde bölgede yaşayan Müslüman ve Yahudileri katletmeye başlamışlardır. Kudüs’ün haçlı ordusunun eline geçmesinden sadece iki gün sonra 70 Binden fazla kişinin öldürüldüğü düşünülmektedir. Kudüs’ün merkezini, Müslüman ve Yahudilerden temizlemek isteyen haçlı ordusu bu amacını büyük ölçüde gerçekleştirmiştir.

Kudüs’ü ele geçirdikten sonra kısa sürede katliamlara başlayan haçlı ordusu, birincil tarih kaynaklarına göre dünya tarihinin en acımasız soy kırımlarından birini gerçekleştirmiştir. Kudüslü Müslümanlar; Mescid – i Aksa, Haremi Şerif ve Süleyman Mabedi Tepesi civarına sığınırken, Yahudiler; Kudüs’ün Batı Duvarlarına ve şehirdeki sinagoglara çekilmişlerdir. Ancak, haçlı ordusu hiçbir ayrım gözetmeksizin, Kudüs’te yaşayan binlerce Müslüman ve Yahudi’yi katletmişlerdir.

Birinci Haçlı Seferi sırasında sadece Müslüman ve Yahudilerin değil aynı zamanda Ortodoks Hristiyanlarında haçlı ordusu tarafından katledildiği düşünülmektedir. Haçlı ordusunun tamamı Katolik Hristiyanlardan oluşması, Kudüslü Ortodoksların katledildiği şüphesini daha da arttırmaktadır.

Kudüs’ü haçlılara teslim ettikten kısa bir süre sonra 20 Bin ile 50 Bin arasında bir ordu toplayarak yeniden Kudüs’ü almak için gelen Fatımi Veziri Afdal Şahenşah, haçlı ordusunun kumandanlarına şehri teslim etmeleri yönünde elçi göndermiştir. Ancak, bu teklifi yanıtsız bırakan haçlılar, sürpriz bir saldırıyla Fatımi ordusuna büyük zarar vermişlerdir. Bu saldırının ardından Kudüs’ü kaybettiklerini kesin olarak anlayan Fatımi Veziri Afdal Şahenşah, Kudüs’ü terk ederek Mısır’a kaçmıştır. Bu kaçışın ardından Müslüman dünyası tarafından Kudüs’ün artık bir Hıristiyan şehri olduğu kabul edilmiştir.   

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aleyna Algın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi