FAO-Türkiye Programı ile 5 yılda 28 dev proje yürütülecek

Orta Asya, Kafkaslar ve ötesinde gıda güvenliğini teşvik etmek için, 10 milyon dolar katkıda bulunan ve 20 milyon doları da taahhüt eden BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Ortaklık Programı (FTTP) ulusal tanıtımı,yarın bölge ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan,Türkmenistan, Özbekistan ve Türkiye'yi Ankara'da buluşturuyor. Ortaklık Programı’nın (FTPP) ikinci aşamasına, bölge ülkelerinin gıda ve tarım alanında üst düzey yetkilileri katılıyor.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye arasında gıda ve tarım alanındaki işbirliğinin ikinci dönemi,yarın saat 11.00'de Ankara’da Cer Modern’de yapılacak tanıtım ve fotoğraf sergisiyle başlayacak.

Rakhmanin ve Fakıbaba, fotoğraf sergisini açacak

FAO’nun Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, projelerdeki başarı hikayelerini ön plana çıkaran fotoğraf sergisinin açılışını yaparak, etkinliği başlatacak.

Fotoğraf sergisi, 28 Temmuz 2017 tarihine kadar Cer Modern’de görülebilecek.30 milyon dolarlık projelerin tamamı, Orta Asya, Kafkaslar ve ötesinde gıda güvenliğini teşvik etmek için Türkiye tarafından finanse ediliyor.

5 yıllık dönem için 28 proje

Koruyucu tarım, entegre zararlı yönetimi, organik tarım, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi, geliştirilmiş hayvancılık verimliliği ve sorumlu balıkçılık yönetimi gibi modern ve sürdürülebilir tarımsal uygulamaları yürütebilmeleri konusunda çiftçilerin, balıkçıların, ormancıların, hayvancılıkla uğraşanların ve ulusal makamların kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanan FAO-Türkiye Ortaklık Programı (FTPP), 5 yıllık bir dönem için 28 projeyi kapsayan ve 10 milyon dolar katkıda bulunan Türkiye Hükümeti ile 2006’da imzalanan FAO Ev Sahibi Ülke Anlaşması’nın sonucunda kuruldu.

Katkının yarısı gıda ve tarım; diğeri yarısı ise ormancılık için

Türkiye’nin 20 milyon dolar daha katkı taahhüdünde bulunduğu Tamamlayıcı Anlaşma ile 2014’te Türkiye ve FAO ortaklığın ikinci aşamasına başladı. Bu katkının yarısı gıda ve tarım için; diğeri yarısı ise ormancılık için ayrılırken, böylece Türkiye’nin toplam katkısı 30 milyon dolara yükseldi.Ortaklık Programı (FTPP), Orta Asya ve Kafkaslar bölgesindeki ülkelerde, gıda güvenliğini sağlamaya ve kırsal yoksullukla mücadeleye odaklanıyor. Programdaki projeler, ülke ihtiyaç ve önceliklerine göre şekillendiriliyor ve ulusal, çok-ülkeli ve alt bölge düzeylerinde yürütülüyor.

Programda 7 ana ülke var

Ortaklık Programın ikinci aşaması, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan’ın yanı sıra, bu bölgenin daha ötesini kapsayacak; gıda güvenliği ve beslenme, tarımsal ve kırsal kalkınma, doğal kaynakların korunması ve yönetimi, tarım politikaları ve gıda güvenilirliği konuları üzerine eğiliyor..

İngilizce, Rusça ve Türkçe çevirilerin de yapılacağı Cer Modern'deki program şöyle;

10:00-11:00 Kayıt11:00-11:15 Başlangıç11:15-11:20 Video sunumu11:20-12:10 Açılış konuşmaları12:10-12:20 Aile fotoğrafı12:20-12:40 Fotoğraf sergisinin gezilmesi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.