İnsan Hakları Cemiyeti(İHC) Genel Merkezinde 15 Temmuz direnişi ile ilgili basın açıklaması yapıldı

HALKIMIZI DARBELERE VE ZULME KARŞI DİRENİŞ BİLİNCİNİ DİRİ TUTMAYA DAVET EDİYORUZ!

Diyerek basın açıklamasını okumaya başlayan İHC Gn.Bşk.Av.Mehmet Karadağ “Darbeler doğrudan halkı, hak ve özgürlükleri hedef alan hiçbir meşruiyeti olmayan kabul edilemez müdahalelerdir.

Tarihsel süreçte hukuk dışı müdahalelerin toplumsal hayatın her alanında oluşturduğu travmalar henüz etkisini sürdürüyorken 15 Temmuz 2016'da halkımız yeni bir darbe teşebbüsü ile yüz yüze gelmiştir. Gelinen süreçte bu meş'um girişimin iç ve dış bağlantılarıyla birlikte planlı ve hazırlıklı hareket eden ihanet odakları tarafından tertiplendiği açıkça ortaya çıkmıştır.

15 Temmuz darbe girişimiyle sadece darbeci güruhun iktidar ve tahakkümü değil; küresel vesayet ve sömürü düzeninin pekiştirilmesi de hedeflenmiştir.

Doğrudan halkı ve değerlerini hedef alan her türlü darbe teşebbüsüne topyekün karşı durup etkisiz kılmanın meşru müdafaa çerçevesinde bir hak ve aynı zamanda zorunluluk olduğu unutulmamalıdır”, dedi.

Halkımız tarihte örneğine az rastlanır bir kahramanlık ve direniş ruhuyla bu mel'un girişimi akamete uğratmış,yepyeni bir bilinç oluşturmuştur, diyen Karadağ;

Her türlü zulme zemin hazırlayan darbelere karşı direnme bilincinin oluştuğu 15 Temmuz destanı özgürlüğe hasret tüm mazlumlar için de bir ilham kaynağı ve örnek olmuştur.

Halkımızın destansı mücadelesiyle elde edilen kazanımlar korunmalı, darbeci zihniyete asla prim verilmemelidir.

Darbe girişimini önemsiz gösterip çarpıtan,halkın direnişini ve ödediği bedelleri görmezden gelen kesimlerin darbecilerle amaç ve eylem birliğinde olduğu unutulmamalıdır.

Bu meyanda hak ve adalet havarisi kesilen bazı çevrelerin darbe kalkışmasının başarısız olmasına hayıflanır bir tavır takınması da manidardır dedi.

KÜRT SORUNUNU KONUSUNDA REHAVETE DÜŞÜLMEMELİ, TEKBİR VE SELALAR İLE DARBE SAVURULMUŞKEN İNSANLAR TANKLARA KARŞI CANLARINI SİPER EDİP ŞEHADET ŞERBETİNİ İÇERKEN UCUZ KAHRAMANLARA DİKKAT EDİLMELİDİR.

Başkan Karadağ, küresel emperyalizmin yeniden yapay sınırlar çizmeye çalıştığı bu günlerde Kürt sorununun çözümünün aciliyet arz ettiği ortadayken darbe sonrası süreçte darbeci taşeronlardan boşalan alanları doldurmaya çalışan, ırkçı-ulusalcı yaklaşımlarıyla 15 Temmuz'un birlik ruhuna yabancı olan mihraklara fırsat verilmemelidir. Hele hele darbenin tekbir ve selalarla savuşturulduğu ortadayken İslami değerleri ve mütedeyyin çevreleri tehlike olarak gösterme cüretinde bulunanların da en az darbeciler kadar tehlikeli olduğu bilinmelidir.

Bu vesileyle şanlı 15 Temmuz direnişini sene-i devriyesinde selamlıyor,inancı ve imanıyla hayatları pahasına direnişi omuzlayan şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

Halkımızı darbelere ve zulme karşı direniş bilincini diri tutmaya davet ediyoruz. Dedi.

İNSAN HAKLARI CEMİYETİ GENEL MERKEZİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.