POLATLI BELEDİYESİ KALİTE BAYRAĞINI ZİRVEYE TAŞIDI

Sayın Üyeler;

Polatlı Belediyesi ISO 9001-2008 Kalite Yönetimi denetimlerini tamamlayarak pek çok yerel yönetimin ve belediyenin önüne geçerek ISO 9001 Belgesini aldı.

Türk Akreditasyon sistemine bağlı FQC “fırst qualıty certıfıcatıon” belgelendirme kuruluşu denetçileri tarafından haziran ayında yapılan son denetimler neticesinde ISO 9001-2008 Kalite Belgesini alan Polatlı Belediyesi ISO 9001 Kalite Bayrağını gönderinde zirveye taşıdı.

Yıllarını bu işe adamış bir kalite yönetim sistemi uzmanı olarak ulaşılan bu sonuçtan gurur duyuyorum..

Kurucusu olmakla onur duyduğum, belediyemiz Kalite Yönetim Merkezince iki yıllık süreyi kapsayan yoğun kurum içi faaliyetlerini belgelendirme ve kurum personeli kalite yönetim sistemi eğitimleri sonucun da hazırlıklarını tamamlayan Polatlı belediyesi;

Hizmet ve Üretim , Hizmet ve Üretim de Verim, Hizmet ve üretimde Kalite ilkeleri ile ISO 9001-2008 kalite yönetim sistemi, ISO 10002 – 2014 müşteri memnuniyeti yönetim sistemi sertifikalarını alarak, hemşerilerimizin Polatlı Belediyesinden aldığı ürün ve hizmetlerin memnuniyeti tescillendi, kalitemiz onaylandı. Polatlımıza hayırlı olsun..

Sayın üyeler,

ISO 9001 Kalite Belgesi bir işletmenin çalışma düzenini, disiplinini, güvenliğini, kurum ciddiyetini gösteren ve sürekli iki yönlü iç ve dış denetime dayanan bir sistemdir..

İç denetimler işletmenin çalışma sürecinin öngördüğü gibi yürümesini ve dış denetime hazırlanmasını sağlar. Dış denetim ise işletme de her şeyin düzenli gittiğini, güvenlik ve kalite koşullarına uyulduğunu gösteren resmi belgedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, müşteri beklentileri, ihtiyaçları ve mevzuat şartlarını karşılama yolu ile müşteri memnuniyetinin artırılmasını öngören dünyaca kabul görmüş bir kalite yönetimi sistemi biçimidir.

ISO 9001 Standardı, esas olarak bir kontrol mekanizmasıdır. Bu standardın amacı, hata ve kusurları azaltmak, ortadan kaldırmak ve daha önemlisi oluşabilecek hata ve kusurları önlemektir.

Buradaki temel varsayım, etkin bir Kalite Yönetim Sistemi oluşturulması ve uygulanması halinde müşteri/vatandaş ihtiyaçlarını karşılayacak kaliteli ürün ve hizmetler üretileceğidir.

Bu sistemle;

-Müşteri ilişkilerine odaklanan kuruluştaki müşteri şikayetleri azalır, müşteri memnuniyeti ve bağlılığı daha da artar.

-Müşteri istek ve beklentilerini ön planda tutarak, daha iyi ürün tasarımı sağlar.

-İyi tasarım ve planlama, işlem maliyetlerini azaltır.

-Kalite problemlerinden kaynaklanan kalitesizlik maliyetlerini minimuma indirir.

-Faaliyetlerin daha iyi planlanması, sorunların daha hızlı çözülmesi ile etkin bir yönetim sağlanmış olur.

-Bu şekilde yönetim, tüm boyutlarıyla işletmesini daha net kontrol altında tutar, daha sağlıklı kararlar verir.

-Tüm sorunlar sistematik şekilde analiz edileceğinden, işletmede sürekli bir gelişme olur.

-Çalışanların faaliyetlere katılımı sağlanır, motivasyon ve çalışma heyecanları artar.

-Her alanda sürekli iyileştirme ile kalifiye eleman oranı artar.

-Daireler arası problemlerin çözümünde sistematik yaklaşım, verimliliği artırır.

-Organizasyon içinde sağlıklı bilgi akışı sağlar.

- Kuruluşun kalite imajı güçlenir, vatandaşın güveni artar.

-Sistematik ve yönetsel bir altyapı kurarak kurumsallaşma yolunda bir adım daha ileriye gidilmesini sağlar.

-Kurumsal kimlik, istikrarı da beraberinde getirir.

Değerli üyeler,

Toplam Kalite Yönetimi uzun soluklu bir süreçtir. Özverili çalışmalarla bu bayrağı almaya hak kazandık. Ancak şunu da çok iyi biliyoruz ki bu atılan ilk adımdır. Bu bayrağı korumak ve sürekli dalgalandırmak için Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarına daha da önem verilecektir. Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma ve kurum personelime bu konudaki özverili çabaları için huzurunuzda yeniden teşekkür ediyor, kutluyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahir Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.