MANEVİ RÜTBELERİN EN YÜKSEĞİ

Değerli okurlarım pek çoğunuzun bugün Vatanın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü borçlu olduğumuz Gazilerimizin günü. Bu önemli gün 2002 yılından itibaren kutlanmakta olup, tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Tarihinde bu uğurda çok savaşlar yapmış birçok insanı şehit olmuş, birçoğu da gazi olmuştur. Şair, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır,” demiştir. Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır.

Ülkemizde bu ünvan devlet tarafından verilir ve ilk olarak bu ünvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı ile vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu Ünvana layık olmuştur.

El bebek gül bebek büyümüş olup öpmelere kıyamazken anneler, babalar, En sevdikleri Türk çocuğunu evladını askere giderken de “Haydi oğlum, haydi git, diyerek uğurlamış, . Cennet vatanımız sizlere emanettir diyerek vatanı için feda etmekten çekinmemiştir. Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve milletçe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimize borçluyuz. Bütün bunlardan dolayı onlara saygı, sevgi ve minnet duyuyoruz.

Dinimiz, vatan sevgisini “Vatan sevgisi, imandandır.” diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dönenler ise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır. Türk ulusu için bu iki kavram çok önemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir.

Türk ulusunun şanlı tarihi; bizlere gurur veren, her zaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tarihe altın harflerle geçmişlerdir. Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yücelterek onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle ulusumuzun gönlünde hak ettikleri seviyeye ulaşmaları dileğiyle Gaziler Günü vesilesiyle, bu kutsal emanete kararlılıkla sahip çıkarak, kahraman gazilerimize ve aziz şehitlerimize layık olmak ve tüm gücümüzle ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak için el birliğiyle çalışmalıyız. Millete Anadolu kapılarını açan, üç kıta уeԁi düvelԁe hâkimiyet kurduran… Çanakkale’de ve İstiklal Savaşı’nda tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanına, bayrağına ve istiklaline sahip çıkmasını sağlayan,

Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, tüm gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

ESEN KALIN.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.