TOPRAK KADIN !!

Tarım politikaları, çiftçi, üretici sorunları ve tarım ürünleri üzerine bilimsel çalışmalar yapan, önemli yazılar yazan uzmanlarımız var.

Işin uzmanlara ait kısmını elbette önemle takip ediyoruz. Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak bizim görevimiz üreticilerimizle birlikte, yerel tohumların korunmasını, üretilip çoğalmasını ve takas yoluyla paylaşılmasını sağlamak.

Sadece yerel-atalık tohumların kullanılması değil, bunların ekim, üretim, ve satış aşamasında da doğru uygulamalar yapılmasına destek olmak.

En önemlisi de üreticilerin kooperatifleşme bilincine ulaşmalarını sağlamak.

Üreticilerin, yerel tohum kullanmaları kadar, doğal gübre , ev yapımı doğal ilaç kullanmaları da, hem insan sağlığını korumak hem de topraklarımızın zarar görmesini önlemek için çok önemli.

Beş yıldır devam eden Yerel Tohum Takas çalışmalarımızda bu konuda bir çok üreticimizin bilinçlenmeleri ve bu konuda çaba göstermeleri bizim için çok önemli bir aşama olmuştur.

Her Cuma, köylü pazarında, üreticilerle olan iletişim çalışmamız devam ederken bir yandan da onları köylerinde, tarlalarında ziyaret ediyoruz.

Bu hafta, Fethiye’de ilk kez Siyez ve Karabuğday yetiştiren Nalan Babaoğlu’nu köyünde ziyaret ettik.

Nalan hanım, toprağa olan sevgisini, ilgisini ve her geçen gün keşfettiği yeteneğini ‘’ kızlarım’’ dediği buğdaylarının hasatında bir kez daha görmüş.

Köyde ekilmeyen, boş tarlaları kiralayarak, herkesin ‘’ burada buğday yetişmez’’ diye baktığı ölü toprakları işlemeye başlamış.

Yıllardır küsen toprağa can vermiş, su vermiş, tohum vermiş en çok da sevgisini vermiş.

Toprak dogurgandır, bir ekersiniz bin alırsınız.

Bu yüzden toprak kadın gibidir, ana gibidir her zaman vericidir, vefalıdır, narindir, hassastır, kırılır, küser ve sadece sevgiyle yeşerir...

Toprak aslında kadındır !!

Her gecen gün artarak çoğalan hastalıklar yüzünden hepimiz de sağlıklı beslenmeye karşı bir arayış başladı.

Ne yazık ki sağlığınızı kaybedince, bir yakınımız hasta olunca, çocuklarımızın beslenmesi ya da hamileler için gerekli olduğunu düşündüğümüz de sağlıklı ve yerel ürünler arıyoruz.

Toprak Kadın Nalan, ekmeğe olan inancını, toprağa olan bağlılığını, buğdaya olan ilgisini Siyez ve Karabuğday’da daha da güçlendirmiş.

Buğdayın anavatanı olan ülkemiz de ne yazık ki, bir çok tarım ürününde dışa bağımlı hale getirildik.

Yanlış tarım politikaları yüzünden, üreticiler aracılara kurban edilmiş durumda, ve milyonlarca dönüm arazimiz ise ekilmiyor.

Tüm bu sorunlar içinde, bir kadın hiç tanımadığı bir köye geliyor ve yıllarca ekilip, sürülmeyen küsmüş topraklara sahip çıkıyor ve o topraklara hayat veriyor.

En önemlisi de bunları yaparken hiç bir dış destek, hibe ve fon almıyor... Tam anlamıyla milli bir mücadele veriyor.

Çiftçiler topraklarını ekmekten usanmışken,

Sahip olduğu toprakların kıymetini bilmeyen milyonlarca insan varken,

Ekin ekmek yerine, hazır tüketmeyi tercih eden, köylerde kahvelerde zamanı öldüren köylülerimiz varken,

Verimli topraklarını acımadan, betona kurban eden bir zihniyet varken,

Milyonlarca arazi, ‘’bir tohum’’ için, ‘’bir damla su’’ için can çekişirken,

bir kadın çıkıyor ve onlarca dönüm, kurumuş topraklara hayat veriyor, can veriyor.

5 dönümle başladığı siyez buğdayından, her dönümde 300 Kg. buğday alıyor.

Bir yıl içinde toplam 1.5 ton ürün elde ediyor.

Buğdaydan aldığı tohumları gözü gibi saklarken, bunu bilinçli şekilde üretip, çoğaltacak kişilerle de paylaşıyor. Değirmende un yapıyor, bir kısmını bulgur yapmak üzere hazırlıyor.

Köyde bu bereketi gören köylüler için umut oluyor. Şimdi hedefinde köyde ki kadınlar var. Hepsi bu işe el atsın, işlemeyen toprak kalmasın diye mücadele ediyor. Ve bu arada siyez buğday unundan yaptığı muhteşem ekmeğin tarifini de bizimle paylaşıyor...

Toprak kadınlarımız çok olsun...

Topraklarımız can bulsun..

EKSİMAYALI SIYEZ EKMEĞİ

400 gr Siyez unu200 gr tam bugday unu2 Y.Kasigi Eksi maya1 cay.bar.yulaf ezmesi1 Y.Kasigi Keten tohumu(ogutulmus)2 Y.Kasigi Keci Boynuzu (ogutulmus) yada1 Y.Kasigi bal yada 2 Y.Kasigi pekmez1 Cay kasigi tuz2 Su Bardagi Peyniralti suyu yada ev yogurdu ayrani.

Tum malzemeler karistirilip yogrulur. koyu kek kivamina gelince iki yemek kasigi maya ayirip kalan hamur ekmek makinasi kabina koyulur, uzerine poset gecirip gunes alan yerde mayalanip kabarmasi beklenir. Ekmek makinasinda 1.15 dk pisirilir.afiyet olsun. Ayni tarif sadece Siyez unu ile de yapilabilir......

Afiyet olsun...

Toprak Kadin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.