Araştırmalara Göre Dizi İzleme Alışkanlıklarımız

Araştırmalara Göre Dizi İzleme Alışkanlıklarımız
Teknolojinin giderek ilerlemesi ve yaygınlaşmasının ardından her işte olduğu gibi dizi izleme alışkanlıklarımızda da köklü değişiklikler görülüyor. Nitekim teknolojinin yaygınlaşmasının akabinde ucuzlamasıyla kolay elde edilebilir bir olgu haline geldi. Bunun sonucunda da eskiden her evde 1 adet olan televizyon sayısı önce 2’ye ve 3’e çıktı. Daha sonra da mobil cihazların yaygınlaşması, internet erişiminin kolaylaşması gibi faktörler derken televizyon dizilerini rahatlıkla izleyebileceğimiz pek çok ortam ve de platform hayatlarımıza girmiş oldu.

Söz konusu gelişmenin ardından ‘Sonradan dizi ve film izleme olanakları’ olarak nitelendirebileceğimiz bir özelliğe sahip olduk. Nedir bu özellikler? En başta herhangi bir diziyi ekran başına kilitlenip izlemek zorunda değiliz. Artık eliminiz altında bulunan akıllı cep telefonu, tablet ve notebook gibi mobil elektronik cihazlar sayesinde televizyonda yayınlanan diziyi o an içinde izlemesek bile sonradan dilediğimiz yerde ve dilediğimiz zamanda açıp izleyebiliyoruz.

Her ne kadar bu durum televizyondan dizi izlemeye alternatif bir hareket gibi gözükse de son dönemde giderek artan bir trende sahip. Bu yöntem sayesinde dizi izleyenler, televizyon başında dizi izleyenleri yakaladı ve hatta geçmek üzere olduğu görülüyor.

Zaman Kaydırmalı İzleme olarak nitelendirilen bu yöntem ile ilgili olarak yapılan reyting ölçümlerine TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş.) geçtiğimiz 2 Mart tarihinde gerçekleştirerek imza attı. Türkiye Araştırma Derneği’nin 22’nci Araştırma Zirvesi’nde de bu konuyla ilgili olarak detaylı bilgilerin sunumu gerçekleştirildi.

Evdeki aygıtın durumu Zaman Kaydırmalı İzleme olayına uyumlu olmayabilir. Bu noktada ölçümü etkileyen faktörler arasında izle – öde sistemi, dijital platformlara üyelik durumu gibi unsurlar önem teşkil ediyor.

Şimdi söz konusu araştırma ve ölçümleme çalışmalarıyla ilgili çok önemli bir bilgi paylaşıyorum sizinle. Dizileri canlı olarak televizyon ekranından izleyenlerin oranı %32.6 iken, ekranda kaydedip daha sonra izleyenlerin oranı ise % 52,6 olarak belirlendi.

Dizilerin yanında filmler ile de ilgili dikkat çekici ölçüm sonuçları ortaya çıktı. Ekranda yayınlandığı sırada filmi takip edenlerin oranı %5’ken kaydedip sonra izleyenlerin oranı %7 olarak belirlendi.

Evlerinde bu yayınları kayıt olanakları bulunan kişilerin bu uygulamaları televizyon ekranlarında yer alan hemen hemen bütün program tipleri için yaptıkları görülüyor. Kaydedip kaydedip sonradan izliyoruz. Bu kayıtların arasında ana haber bültenlerinin bile olması işi ilginç kılan bir başka detay olarak göze çarpıyor.

Bunun yanında Tweet atma alışkanlığında da değişiklikler söz konusu. Popüler bir dizi ekranda takip edilirken aynı zamanda dizi hakkında dakikada 22 bin 320 kişinin tweet attığı verisi ilgi çekiyor. Öte yandan yine dakikada 245 bin 760 kişi tarafından söz konusu popüler dizinin beğeni aldığı da kayıt altına alınmış. Dolayısıyla elinde akıllı telefon olmadan televizyon programı izleyen kişilerin sayısı neredeyse yok denecek kadar az.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hale Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi