İLK KADIN TEŞKİLATI POLATLI’DA KURULMUŞTUR

Yüce Yaradan’dan başkasına asla diz çökmeyen, daima dik duran, Özgür yaşayan, “Bende esir yaratmayan bir Tanrı’ya iman var" diyen Büyük Türk Milletine buradan dualarla selamlar olsun.

İlk kadın örgütlenmesinin yüzlerce yıl önce, Ankara Polatlı’da kurulduğunu, Büyük Atatürk’ün medeni denilen Avrupa’dan onlarca yıl önce kadına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hak verdiğini söyledim.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 2016 yılı Aralık ayı oturumunda söz aldım ve şunları söyledim:

Sayın Başkan, çok değerli üyeler;

Geçtiğimiz günlerde “kadına yönelik şiddet”, “kadın hakları günü” ve “insan hakları günleri”nde, Anadolu Bacılarını toplumca değerlendiren çeşitli organizasyonlarda ülke çapında etkinlikler yaptık. Ancak ülkenin gündemi o kadar başka ciddi meseleler ile ardı ardına dolu ki, gündemi dahi takip etmekte zorlanır olduk..

KADINLARIMIZ..

Öncelikle kadınlarımıza pek çok batı ülkesinden önce tanınan 5 Aralık 1934 tarihli seçme ve seçilme hakkı nedeniyle Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e buradan dualarımızı, minnet ve şükranlarımı arz etmek isterim.

Değerli Üyeler,

Erkeği eğitirsen aileyi, kadını eğitirsen tüm toplumu kurtarırsın.

İyi biliyoruz ki, Türkiye'nin yalnız kadın hareketine değil, geniş kapsam ve katılımlı insan hakları hareketine de ihtiyacı vardır.

Acı gerçektir, Ülkemiz, Kasım -2016 tarihi itibarı ile 236 kadının öldürüldüğü, 368 çocuğa yönelik cinsel istismar vakası rakamlarının medyaya yansıdığı şekliyle dramatiktir.

Özellikle son yıllarda Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artarak çok ciddi boyutlara ulaştığı gözleniyor ve çok net görülüyor ki kadın istismarı var.

Türkiye de çocukların istismarı var. Türkiye de çocuk gelin faciası var. Türkiye de yaşlıların problemleri var.

Türkiye de engelli insanlarımızın sorunları var.

Türkiye de kişi başı on bin dolar milli gelir söylemine rağmen, yeterince çözüm bulamadığımız Taşaron sistem ve asgari ücret adı altın da açlık sınırından da düşük ücret uygulanan yoğun bir sıkıntı var.

YANAN EVLATLARIMIZ

Diğer yandan son dönemlerde kadın ve kadına özgün politikalarda ülke bazında sıkıntı yaratan konulardan ve yanan evlatlarımızdan, insanlarımız artık infial halindedir.

Burada ilgililerden beklenen, ayakları yere sağlam basan sağlam çözümler üretmeleri, sorunlara teleskopun diğer yanından bakmak gibi uygulamalardan vazgeçmeleridir.

Değerli üyeler,

Her tür öğrenci barınakları ve yurtlarıkesin ve kati devlet kontrolünde ve sadece devlet yönetimin de olmalıdır..

Hiç bir dini öğrenim ve teşekkülü devletin resmi kurumu Diyanet İşleri Başkanlığı dışında tutulmamalıdır.Konuya çözüm odaklı bakan insanlarımıza ve düşüncelerine gerektiği gibi değer verilmelidir.

TOPLUM DEMOKRASİ..

Değerli üyeler,

Toplumu ve Türkiye'yi diğer gelişmiş ülkeler gibi yalnız erkeğin değil kadının da güç verdiği, omuz verdiği iki sağlam kanatla uçuracağını unutmamak adına davranışlarımızı odaklamalıyız.

Ve gerçekçi hedef de, denge ve ahenk için de toplumun gelişimi ve kalkınmasını sağlamak olmalıdır.

Son asırlardır (kadınlar olmaksızın) uçmaya çalışan İslam coğrafyasında acıların, hüzünlerin, hal-i pür melali maalesef ortadadır.

Bunun farkını, elemini ve acısını; son yüzyıllarda çift kanatla uçan diğer (bilimi - teknolojiyi ve tam demokrasiyi yakalayan) ülkeleri izledikçe, eksikliğimizi eziklik içinde yaşadıkça çok daha iyi anlıyoruz.

Bu nedenle çıkış yolunda sağlam demokrasi kültürü, olmazsa olmazı şarttır.

Bireylerin toplumsal ya da bireysel özgürlüğü ve öz güveni ancak ve ancak özgür toplumsal ortamda sağlanır.

Değerli üyeler, bu nokta özverili, çalışkan Türk kadınına inanıyoruz güveniyoruz.

Ve tüm bunları başaracak olanlar da girişimci üretkenliğiyle bizim kadınlarımızın olacağını düşünüyoruz.

Bizim siyasiler olarak ilkesel öncelikli görevimiz, kadınlarımız ve insan hakları konusunda Türkiye gerçeklerini öne alan, akılcı çözümler üretip ülkenin önünü açmak olmalıdır.

ANADOLU BACILARI..

Aslın da Tarihimiz de bunun çok net örneği ve yaşanmışlığı vardır.

Sekiz yüz yıl evvelden Türk yurdunun temelin de özünde Anadolu Bacılarını görürsünüz. Anadolu bacıları tamamen yereldir, tamamen millidir, dışarıdan ithal değildir.

Anadolu Bacıları Fatma Bacı’dır, Polatlı’dır, Ankara’dır, Ankara'nın Kendisidir.

Tıpkı Anadolu Gazileri, Tıpkı Anadolu Ahileri, Tıpkı Anadolu Abdalları gibi Anadolu Bacıları vardır.

Bize örnek olan; bin ikiyüzlü tarihlerde kurulan ilk büyük kadın örgütlenmesi ile atalar; Selçukludan gelen, Osmanlının kuruluşunda temel olan, harç olan bacıyan-ı rum yani Anadolu Bacılarıdır..

Anadolu’yu Türkleştiren, İslamlaştıran "İşine, Eşine, Aşına, Yurduna, Vatanına sahip ol” ilkesini bileğiyle, yüreğiyle erinin yanında ve çalışma hayatında bire bir uygulayan Anadolu Anasına, Anadolu Bacısına, Asil Anadolu kadınına buradan selam olsun.

Düşman işgaline karşı toprağını ve Ankara'yı savunan, Büyük mücadele insanı Ahi Evrene, Fatma Bacıya, Hacı Bektaşi Veliye ve Piri Türkistan Hacı Ahmet Yesevi Hazretlerine buradan dualarla selam olsun.

Anadolu’nun evladı, söz üstadı Neşet Ertaş'ın, “kadınlar insandır biz insanoğlu” dediği Anneye, Bacıya, Çocuğa, Eşe, Kardeşe tüm kadınlarımıza selamlar olsun.

ŞEHİTLERİMİZ KAHRAMANLARIMIZ

Ve Yüce Türk Milletine kurulmaya çalışılan bunca hain tuzak ve sonucunda aziz ülke topraklarını yeniden, yeniden vatan yapma azmi kararıyla kanları ile sulayan İstanbul’umuz da ki ve tüm Kahraman şehit ve gazilerimize, vatan evlatları emniyet güçlerimize buradan dualarla selamlar olsun.

Sonrasın da kadim Türk şehri Halep’te, Musul’da, Kerkük’te acılar, inanılmaz trajediler yaşayan kardeşlerimize Allah yar ve yardımcıları olsun, buradan dualarla onlara selamlar olsun.

Ve Yüce Yaradan’dan başkasına asla diz çökmeyen, daima dik duran, Özgür yaşayan, “Bende esir yaratmayan bir tanrıya iman var" diyen Büyük Türk Milletine buradan dualarla selamlar olsun.Saygılar sunuyorum.’’

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahir Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberler Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberler Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi