ÇOCUKLARA GÜLMEK YAKIŞIR,ÖLMEK DEĞİL

Nasıl başlayacağımı bilemedim.Hiç yoluna giden canlara mı yansam?yaşanan onca olaylara rağmen hala ders alamadığımıza mı yansam? Acıyı yaşayan bilir,derdi de çeken. Sabah uyandığımızda acaba hangi kötü olaylarla karşılaşacağız diye güne bir sıfır yenik başlıyoruz. Artık o kadar alıştık ki yaşananlara ,onca acılar bile sıradanlaştı. Böyle olmamalı,insan olmanın ne demek olduğunu ,yada insan olanın hangi vasıfları taşıması gerektiğini öğrenmeliyiz.

Can ne demek ,canlının önemi nedir?nasıl korunur?yada değeri neyle ölçülürün cevabını öğrenmeden insan olamayız.o hale geldik ki önceden yaşadığımız ölüm şekillerine şükreder olduk.öncelikle karşımızda ki kişiye hiç bir ayrım gözetmeksizin insan olarak bakıp ona göre davranmayı öğreneceğiz.devamında vekil olarak seçeceklerimizin geçmişini iyi araştıracağız.ahlaklı ve dürüst mü?yoksa dini İmanı paramı.Siyaset üstü olmazsa olmaz insani değerler vardır. Bunlardan en üstünü de geleceğimiz ,herşeyimiz,Can'ımız çocuklarımızın can güvenliği,eğitim hakkı ve en önemlisi de Onurlarının korunmasıdır.Toplum olarak eğer bunu yapamıyorsak ,geleceğimizi de yok etmişiz demektir. İlerde çocuklarımız,torunlarımızın bize bela okumasını istemiyorsak,önce kendimizden başlayalım .insanlığın neresindeyiz,gereğini yapabiliyor muyuz ?inşaatın temeli sağlam olursa yıkmaya ne rüzgarın ,ne yağmurun ,ne de düşük şiddetli depremlerin gücü yeter.Birey yetiştirmek de böyledir .kişiliğini oluştururken değerleri doğru öğretirsek ,ne paranın ,ne mevkinin gücü yetmez bozmaya.Konumu ne olursa olsun insandır. Çocuklarımıza sahip çıkalım.giden canlar bizim,ağlayan analar bizim.Dünyanın öbür ucunda bir can yok olsa tüm insanlık suçludur . İnsanlığın olmazsa olmazıdır.dine gelince bütün dinler de vardır,ama müslümanız diye geçinen bizler için farzdır.

Cuma günleri yada kutsal günleri göstererek kutlamak la insanlığımızın,dinimizin gereğini yapmış olmuyoruz. Eğer öyle olsaydı dünyadaki en namuslu ahlaklı toplum biz olurduk.Başımızı iki elimizin arasına alıp bir düşünelim.İnsanlığın neresindeyiz,dinin neresindeyiz.

Din Allah'la kul ardındadır,insanlığımız,ahlaklımız,dürüstlüğümüz ,evrende ki tüm canlıları etkiler. Not:yanlış anlaşılmasın amacım kimsenin dinini İmanını sorgulamak değil.bizim çocuklarımızın başına gelse ne yaparız diye düşündüğünüzde ay dayanamam dediğinizi duyar gibiyim . Ama yaşandığında düşündüklerinizin hafif kaldığını bilenlerdenim.Lütfen duyarlı olalım acılara son vermek için yapılması gereken her neyse birlikte yapalım.Yitip giden kuzular ışıklarda uyusun,ailelere de sabır dilemekten başka söz bulamıyorum.

Sözün bittiği yer.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asiye Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi