15 sanatçılı “Bana Hikâyeni Anlat” konulu sergi

15 sanatçı Fatma Ali, Zuheyr Derviş,Safa Berkho, Dersim Çaçan, Mahabat Çaçan, Eyad Hacmahmod, Eye Hacmohmod, Ahmad Haydo, Lava Kasım, Khaled Kasım, Emeni Mahmoud, Visal Mahmod, İbrahim Şeyhmus, Sidra Yasin ve Maria Mustafa’nın katıldığı “Bana Hikâyeni Anlat” konulu karma sergi, Ankara Goethe Enstitüsü’nde,05 Aralık 2016 tarihinde açılıyor.

30 Aralık’a kadar devam edecek

30 Aralık tarihine kadar devam edecek “Bana Hikâyeni Anlat” konulu karma sergi, mülteci temasını video, fotoğraflar ve kısa hikâyelerle kamusal alanda görünür kılıyor.

“…Ancak yanında dünyayı taşısa da, kimi zaman o bile yetmez. Çünkü insanoğlunda yeryüzü huzursuzluğu hiç bitmez. Bazen kamuflajla görünmez olmayı ister, bazen de bir ak kuşak gibi, akça pakça bir cesaretle, her rengin önünde dikilebilmeyi. Zaten yüzyıllardır kim istemiştir ki toprağından kopup gitmeyi?...“ Küratör , Harman Şaner Çakmak

Küratör lüğünü Harman Şaner Çakmak’ın üstlendiği ve özellikle genç mültecilerin kendilerini ifade ettiği sergiye, şu sanatçılar katılıyor:

Fatma Ali, Zuheyr Derviş,Safa Berkho, Dersim Çaçan, Mahabat Çaçan, Eyad Hacmahmod, Eye Hacmohmod, Ahmad Haydo, Lava Kasım, Khaled Kasım, Emeni Mahmoud, Visal Mahmod, İbrahim Şeyhmus, Sidra Yasin ve Maria Mustafa…

“Edebiyat ve Kaçış” konulu konferansta,2 roman yazarı konuşacak

Öte yandan Azerbaycan kökenli ve 2 roman yazan Olga Grjasnowa ile Macaristan kökenli Alman Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan, Türk gazeteci-yazarların yakından tanıdığı ve 20’yi aşkın kitap yayınlayan Imre Török’un katıldığı “Edebiyat ve Kaçış” konulu bir konferans düzenlendi.

Ankara Goethe Enstitüsü’nde,06 Aralık 2016 tarihinde yapılacak“Edebiyat ve Kaçış” konulu konferansınmoderasyonunu,Doğuş Sarpkaya üstlendi."Gitmek zor gelir; herkesi ve her şeyi terk edip,başka diyarlara gittiğini düşününce...Gitmek kolay gelir; her şeyi geride bırakıpyepyeni bir yerde, yeni bir hayata başlayacağını bilince..."2 roman yazarıOlga Grjasnowa ile Imre Török’un konuşmacı olarak yer aldığı “Edebiyat ve Kaçış” konulu konferans,06 Aralık 2016 tarihinde saat 19.00’da başlayacak…

Olga Grjasnowa kimdir?

1984 yılında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde doğdu. 1996’da Almanya’ya göç etti. Uzun süre Polonya, Rusya ve İsrail’de yaşadı. Deutsches Literaturinstitut Leipzig’den mezun. 2011 yılında, Robert Bosch Vakfı tarafından verilen Grenzgänger (Çalışmak İçin Sınır Geçen) bursunu kazandı. İlk romanı Der Russe ist einer, der Birken liebt,

2012’de Hanser Verlag tarafından yayınlandı.

Klaus-Michael Kühne Ödülü, Hermann-Lenzt Bursu ve Anna Seghers Ödülü’ne layık görüldü.Bu eserini 2014‘te Die juristische Unschärfe einer Ehe adlı romanı takip etti.Eseri, Berlin Senatosu Bursu ile teşvik edildi ve Chamisso Teşvik Ödülü’nü almaya hak kazandı.Yazarın, her iki romanı da Maxim Gorki Tiyatrosu tarafından sahneye uyarlandı..

Imre Török kimdir?

1949‘da Macaristan’ın Eger şehrinde doğdu, henüz genç yaşında Almanya’ya sığındı. Tübingen‘de Alman Dili ve Edebiyatı, tarih ve yanı sıra Ernst Bloch’un öğrencisi olarak Felsefe okuyan Török, eğitmenlik, gazetecilik ve bir şehir tiyatrosu yöneticiliği yapmasının ardından, bağımsız yazar olarak çalışma hayatını sürdürüyor..

2005 yılından 2015’e kadar Alman Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Türkiye’de yaşayan yazarlarla kültürel bağlantısını kesintisiz devam ettiren yazar, en son çıkarttığı “Gezgin. Aradünyalar.“ ile birlikte, 20’yi aşkın kitap yayımladı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.