İş Dünyasında Etkili İletişim İçin Öneriler

İletişim hayatımızın olmazsa olmazları arasındadır. İletişim, gönderici ve alıcı konumundaki iki insan ya da insan grubu arasında gerçekleşen duygu, düşünce ve bilgi alışverişidir. Sosyal hayatımızda olduğu kadar iş hayatında da iletişimin önemi ön plana çıkmaktadır. Hem müşteriler hem de çalışanlar ile etkili iletişim kurmayı bilmek lazım. Çünkü çalışanlarımızla etkili iletişim kuramadığımız zaman motivasyonları düşer, verimleri düşer bu da işletmeye olumsuz etki sağlar. Diğer yandan müşteriler ile kuramadığımız iletişimin sonucunda da mutsuz müşteri profilleri çoğalır. Unutulmasın, bir iletişimde ‘’gönderici-alıcı-ileti’’ ögeleri mutlaka bulunmalıdır. İş dünyasında etkili iletişim kurabilmek için birkaç öneri belirtmek istiyorum yazımın devamında.

Öncelikle iletişim de sözcükler kadar ses tonu da önemli olduğu için önemli konuları yüz yüze konuşmak iş hayatında etkili iletişimin başında gelmektedir. E-mail veya telefon ile iletişim kurmaktansa önemli konuları müsaitlik durumuna göre yüz yüze konuşmak çok daha sağlıklı sonuçlar aldırır. Bunun yanında konuşurken kişilerin birbirlerini dinlemesi de çok önemli bir husustur etkili iletişimde. Konuşurken ilgilendiğiniz ne varsa bir kenara bırakıp can kulağıyla karşınızdakini dinlemek mesajların net gönderilip alınmasını sağlar. Ayrıca bu karşıdaki kişiye de saygı gösterdiğinizin belirtisidir. İletişimde vücut dilinize dikkat etmeniz de etkili iletişim kurmanın yoludur. Şöyle ki asık suratlı şekilde nasılsın sorusuna iyiyim cevabını vermek sizin inandırıcılığınızı yok eder. Vücut diliniz hissettiklerini karşı tarafa yansıtırsa daha iyi ve net şekilde anlaşılırsınız. Özellikle iş dünyasında iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken bir konuda insanlara kesinlikle genelleme yapmayın. Örneğin; çalışma arkadaşınız bir hata yaptı diyelim. Bu kişiye hatasını söylerken onun karakteriymiş gibi yansıtmak yerine güzelce hatasını belirtip olabilir böyle şeyler şeklinde yaklaşım göstermek, moral vermek çok daha doğru olur. Bu hem iletişim açısından önemli hem de karşı tarafın çalışma şevkinin ve motivasyonunun düşmemesini sağlamak açısından önemlidir.

Sonuç olarak öneriler daha çoğaltılabilir, bu konuda sayfalarca yazılabilir ama ben kısaca bu konunun öneminden bahsetmek istedim. İletişimsizlik mümkün değildir demişti bize hocamız zamanında ve her gün bu sözün önemini daha iyi anlamaktayım. Etkili iletişim kurmaya özen gösterelim ki, hem sosyal hayatta hem de iş dünyasında anlaşılır ve başarılı şekilde yerimizi alalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Atsan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Ankara'nın En başarılı ve En İyi Belediye Başkanı Kim? Ankara Belediye Anketi