Teknoloji fırsat mı, tuzak mı?

Teknoloji Fırsat Mı, Tuzak Mı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internete bağlanabilen mobil aygıtların kullanımının artmasıyla internete erişim, her geçen gün daha kolay bir hale geliyor. Böylesi bir atmosferde çocukların güvenli internet kullanma becerilerine sahip olmalarının önemi de artıyor. Bu sebeple anne ve babaların bazı hususlara özen göstermeleri bu konular hakkında dikkatli olmaları gerekiyor. İnternetin güvenli kullanılması için aileleri bilmesi gereken ve bu konular üzerinde ciddiyetle durması önemli olan tedbirleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

1.Çocuklarla Sağlıklı Bir İletişim Ortamı Tahsis Edin

Çocuklarla aile içindeki iletişim yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bu hususta çocuklarınıza güvenin ve onların da size güvenip karşılaştıkları problemlerini rahatlıkla ifade etmelerine imkan verin. Bu sayede çocuklarınız internette ya da gerçek hayatta karşılaştıkları sorunlar karşısında sizden yardım istemekten çekinmeyeceklerdir. Bu şekilde sağlıklı bir iletişim ortamı tahsis edilerek anne, baba ve çocuklar arasında güvenle kendini ifade etme olanağı yakalanmış olacaktır.

2.İnternet Kullanımından Vazgeçmeyin

İnternet kullanımının günümüzde hayatımızın her alanına daha çok sirayet ettiği bilinen bir gerçektir. Böylesine bir ortamda internet kullanımından vazgeçmek ya da internet kullanımını reddetmek mümkün değildir. Yetişkinlerin dışında özellikle çocuklar tam da internet çapında dünyaya geldikleri için onların internetten ayrı kalmaları düşünülemez. Bu sebeple anne ve babaların da interneti kullanmaları adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. İnterneti etkin bir şekilde kullandığınız takdirde çocuklarınızın psikolojik ve zihinsel gelişimi için onlara uygun web sitelerini, video oyunlarını ve uygulamaları öğrenebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızı doğru yönlendirme ve olumsuzluklardan kaçınma imkanına sahip olmuş olursunuz.

3.Çocuğunuzu İnternet Kullanımı Hakkında Bilgilendirin

Çocukların interneti nasıl doğru bir şekilde kullanacakları hakkında bilgilendirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle anne ve babalar olarak internetin çocuklara sağladığı faydalar ve neden olduğu zararlar hakkında onları bilgilendirin. Ruhsal ve zihinsel gelişimlerine en uygun olan web sitelerini belirleyerek sık kullanılanlar listesine ekleyebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınız her interneti kullanmak istediklerinde kendileri için en faydalı sitelere kolaylıkla erişebilir.

Bunun yanında çocuklarınızın internet üzerindeki paylaşımlarından kişisel bilgilerine, konumlarına, özel fotoğraf ve videolarına yer vermemeleri konusunda onları bilgilendirin. Adres bilgilerini, telefon bilgilerini paylaşmamalarını tembihleyin. Özellikle tanımadıkları kişilerin arkadaşlık ve sosyal medyada takip isteklerini onaylamamalarını ve sosyal medya hesaplarını gizli modda kullanmalarını belirtin. Bunun dışında mesaj ve mail yolu ile gelen linklere tıklamamalarını, Siber zorbalıkta bulunan rahatsız edici mesaj atan kişileri engellemelerini ve sizi bilgilendirmelerini söyleyin. Bilgisayar oyunları seçiminde de özellikle şiddet içeren ve çocuğun ruhsal gelişimde olumsuz etkiye ve zararlara neden olabilecek oyunları oynamamaları konusunda uyarılarda bulunun. Tüm bu uyarıların ve tembihlerin takibini yapın. Ancak bu durumda çocuklarınız üzerinden sıkı bir baskı kurmayın. Ayrıca çocuklarınızın yaşları ne olursa olsun cinsel içerikli sitelere girmemeleri konusunda uyarılar yapın. Bu uyarıların her birinin yer aldığı İnternet ve Akıllı Telefon Kullanım Sözleşmesi yapabilirsiniz.

Aile Toplantıları Düzenleyin

Çocukların hem ruhsal hem de zihinsel olarak sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesinde ve aile düzeninde önemli bir yeri olan aile toplantılarını belli aralıklarla gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Aile toplantılarında sorunlar hakkında ya da alınacak kararlar ile ilgili olarak genel bir değerlendirme yapılır, sorun ve problemlere yönelik çözüm yolları belirlenir. Çocuklarınızın katılımı ile yapılacak aile toplantısında İnternetin Güvenli Kullanımı ile ilgili çocuklarınızı bilgilendirebilir, yaşanan aksaklıklar üzerine konuşabilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızın kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri bir ortam tahsis ederek, bu toplantılarda yaşanan güncel problemleri kolaylıkla ele alabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızın başa çıkmakta zorlandığı problemlerin üzerine de gidebilir ve etkili çözümler üretebilirsiniz.

Çocuğunuza İyi Örnek Olun

Anne babaların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da kendilerinin internet kullanımında belirli sınırlara uygun hareket etmesidir. Nitekim bazı ebeveynler internet, akıllı telefon ve tablet kullanımında aşırıya kaçarak, işlerini, çocuklarını ve eşlerini ihmal edebilmektedirler. Çocuklara iyi örnek olmak internetin doğru kullanımı için önemli bir husustur. İnternet kullanımını daha bilinçli bir hale getirmek için kullanım alışkanlıklarınıza sınırlamalar getirin. Bu konuda disiplinli hareket ederek internet kullanımının günlük yaşamınızdaki işlerinizi aksatmamasına yüksek özen gösterin.

Tüm bu irade gerektiren noktalara ciddi şekilde dikkat ederek interneti bilinçli ve doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Siz anne ve babalar olarak interneti bu şekilde kullanarak da çocuklarınıza çok iyi birer rol model olabilirsiniz. Ayrıca yazımızın başından beri bahsettiğimiz ve çocuklarınızı korumak için yaptığınız tüm uyarılar da bu şekilde davrandığınız takdirde etkili olur. İnternet başında fazla zaman harcamayın ve çocuğunuza güvenli internet kullanımı hakkında iyi örnek olun.

Çocuğunuzun Davranışlarını Gözlemleyin

Çocuğunuzun internette ne kadar zaman harcadığını, hangi web sitelere girdiğini, ne tür oyunlar oynadığını yakından gözlemleyin. İnternet kullanımının çocuğunuzu psikolojik ve zihinsel açıdan nasıl etkilediğini takip edin. Bu şekilde gerektiği durumlarda anında müdahalede bulunarak çok geç olmadan çocuklarınızın internet kullanım alışkanlıklarınızı değiştirebilirsini.z

Çocuklarınızın sosyal medya hareketlerini onları rahatsız etmeyecek şekilde gerek yazılımlarla gerekse hesap şifrelerini sizinle paylaşmalarını isteyerek takip edin. Çocuğunuzun kullandığı sosyal ağlardaki profil bilgileri ve paylaşımları kimlerin görebileceği gibi ilgili gizlilik ayarlarını düzenleyin.

Çocuk ve Aile Güvenlik Paketlerini Mutlaka Kullanın

İnternet sağlayıcıların tümünde bulunan çocuk ve aile güvenlik paketini aktif ederek, internetin çocuklarınız için daha güvenilir bir ortam haline gelmesini sağlayabilirsiniz. İnternet sağlayıcınız olan operatörlerden bu paketin aktif etmesini talep etmeniz yeterli olmaktadır. Bu sayede çocuklara uygun olmayan zararlı içerikler barındıran tüm web sitelerine erişim engellenecektir. Bununla birlikte şahsi bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda ve çocukların internete bağlanabileceği bütün mobil cihazlarda antivirüs uygulamaları kurun ve kullanın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Açelya Aşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.