SAKARYA ZAFERİ TARİHİMİZDE DÖNÜM NOKTASIDIR

Türk vatanı ve Türk milleti için Sakarya Zaferi’nin önemini bir kez daha hatırlatmak için huzurunuzdayım. 250 yıllık geri çekilmemiz, 13 Eylül 1921’de kazandığımız büyük zaferle tekrar ilerlemeye dönmüş. Gerileyen büyük Türk Tarihi tekrar ilerlemeye başlamıştır. Türk’e zincir vurulamayacağız bu büyük zaferle bir kez daha dosta düşmana gösterilmiştir.’’ Dedi. Özel, ‘’ Sizlere Kartal Tepeden, Gazi Tepeden, Dua Tepeden, Çal Dağından, Sakarya’dan, Kurtuluş Mücadelesindeki 5713 şehit, 18.480 gazinin şereflendiği, şehadet mertebesine ulaştığı Polatlı’dan, yüce Türk milletinden selamlar getirdim. Bu yıl 95. Yıl dönümünü kutladığımız büyük Sakarya Zaferinin yıl dönümü hepimize, yüce Türk milletine kutlu olsun.

Türk vatanı.. Türk milleti.. Ve Sakarya için karşınızda ve sizlerleyim..

Sizlere Kartal Tepeden, Gazi Tepeden, Dua Tepeden, Çal Dağından, Sakarya’dan, 5713 şehit, 18.480 gaziden... Polatlı’dan, yüce Türk milletinden selamlar getirdim..

Bu yıl 95. Yıl dönümünü kutladığımız büyük Sakarya Zaferi hepimize, yüce Türk milletine kutlu olsun..

20 Eylül 1921 tarihinde …bütün cihanın bilmesi lazımdır ki Türk milleti, TBMM hükümeti, uşak muamelesine tahammül edemez. Her medeni millet gibi varlığının, hürriyet ve istiklalinin tanınması talebinden katiyen ısrarlıdır ve bütün davası da bundan ibarettir.’ diyen Halaskâr Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 250 yıla varan Sakarya’nın yüz üstü sürünüşünün, Türkün geri çekilişinin sona erdiğini, bu destansı mücadele ve zafer sonunda emperyalist güçlere, ihanet odaklarına, hainlere ve tüm dünya ya böyle haykırıyordu..

Yüksek dehası ile ve Tekalifi Milliye emirleriyle tüm Anadolu’yu topyekûn savaşın, ortak kaderin odağına yerleştirip, bütün milleti savaşla ilgilendirmek, bütün kaynakları harekete geçirmek; her evi, her iş yerini, cephenin bir parçası yapmaktır’ diyen ve dünya savaş stratejisi tarihinde çok önemli bir yer tutan “hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır“ ilkesi ve ifadesi ile tüm vatan evlatlarını bu amansız mücadele sonun da zafere ulaştıran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ‘mekanları cennet olsun’ duaları ile yad ediyoruz...

Rabbim isterse sular büklüm büklüm burulur,

Sırtına Sakarya’nın, Türk tarihi vurulur.

Ne mutlu Türk'üm diyene…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahir Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.