GELECEĞİMİZİN MİMARI ÖĞRETMENLERİMİZ…

Merhaba değerli okurlarım bu hafta ki yazımı iki gün sonra kutlayacak olduğumuz, bizleri bu günlere getiren elleri ayakları öpülesi saygı değer Öğretmenlerimize ithaf etmek istedim. Hepimizin bildiği üzere Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk 24 Kasım gününü Saygı değer Öğretmenlerimize armağan etmiştir. Her yıl 24 Kasım’ı Öğretmenler günü olarak kutlamaktayız. Öğretmenlerin varlığının olmadığı bir dünya medeniyetini kaybetmeye mahkûm bir dünya olarak karşımıza çıkacaktır. Başöğretmen Atatürk’ün birer yansıması olan bizler, övgülerin en güzeline layık olan öğretmenlerin yetiştirdiği bireyleriz. Bunu daha önce ki yazımda da belirtmiştim. Ben de Öğretmen kökenli bir ailede büyüdüm. Şu an 91 yaşında olan, Çifteler Köy Enstitüsünde yetişmiş(1944 mezunu) ve TÖBDER, TÖS’ de yöneticilik yapmış olan kıymetli bir babanın(Mehmet Lütfi Kaçar Akşehir) evladıyım. Çok sayıda öğretmen ve eğitmen yetiştirmenin ve köy çocuklarına öğrenim olanağı sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin kültür yaşamına damgasını vuran bir “köy kökenli aydın kuşağı” yaşatan Köy Enstitüleri; köy öğretmen ve eğitmenleriyle köylerde tarım ve sağlık görevlisi olarak çalışacakları yetiştirmek amacıyla kurulmuş eğitim kurumlarıdır. Cumhuriyet yönetiminin toplum yapısını yönlendirici uygulamalarının en belirgin örneklerindendir, yöneltilen bütün eleştirilere karşın kalıcı bir iz bırakmıştır. Böyle bir babanın evladı olmaktan gurur duyuyorum ve neredeyse tüm ailem öğretmen.

Atatürk’ün Millet Mekteplerinde bizzat tahta başında ders vermesinden sonra kendisine 11 Kasım 1928 yılında Başöğretmen unvanı verilmesine karar verilmiş ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’te Başöğretmenlik sıfatını 24 Kasım 1928 tarihinde kabul etmiştir. İşte bu sebepten dolayıdır ki 1981 yılından beri 24 Kasım günü diğer dünya ülkelerinden farklı olarak Öğretmenler Günü olarak ülkemizde kutlanmaktadır. Öğretmenlik toplumdaki en güzel en değerli meslekler arasında yer almaktadır. Öğretmen toplumu eğiten, küçük yaşlardan itibaren evde Anne Babasının baş edemediği yavrularımızı topluma kazandıran yol gösteren kişidir. Bana göre en kutsal mesleklerden biridir öğretmenlik. Günlük hayatlarında birçok zorluklar yaşayan sevgili öğretmenlerimiz, mesleklerinde öğrencilerini aksatmamakta onları aydınlık geleceğe yetiştirmek için, bilgilerle donatarak, görevlerini hakkıyla yerine getirmektedirler. Elbette onlarında birçok sorunları vardır, ama iyi bir öğretmen tüm sorunlarını, kendisini unutup, tüm gücünü enerji ve bilgisini öğrencileri için harcar. Bu nedenle Öğretmenlerimiz toplumda çok önemli bir yere sahiptir. Bizim öğrencilik yıllarımızda öğretmene ayrıcalık tanınırdı ve bizler onların bir sözünü iki etmezdik. Hayalimizde ki meslek öğretmenlik olurdu. Şimdi ise gençler öğretmenlere karşı saygısızca davranışlarda bulunuyor ve ben buna çok üzülüyorum. Şunu da belirtmeliyim ki ülkemizde çok sayıda öğretmen açığı var, ne yazık ki çok sayıda öğretmen adayı da şu anda boşta beklemekte. Öğrencilerinin üzerine çok emeği geçen bu saygı değer öğretmenlerimizin maaşları da çok düşük kanımca ve Atatürk’ün konuyla ilgili çok kısa bir hikâyesini yazmak isterim sizlere. Vekil maaşları hazırlanırken Atatürk’e sormuşlar vekillerin maaşları ne kadar olsun diye. Atatürk’ün cevabı da “Öğretmenlerin maaşlarını geçmesin “ olmuştur. Buradan da Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değeri anlayabiliyoruz.

“Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözü ile ülkenin geleceğini gençlere emanet ederken anahtarını da öğretmenlere vermiştir. Kutsal bir meslek olan öğretmenlerimize şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Bu sebepledir ki öğretmenlik mesleği sadece yurdumuzda değil tüm dünyada en değerli ve en saygın mesleklerden birisidir. Onlara hak ettikleri değeri verirsek bizleri aydınlatmaya devam edeceklerdir. Başta Değerli Öğretmen, Öğretmenlerin Öğretmeni Sevgili Babam Mehmet Lütfi Kaçar’ın, Öğretmenlik yapan tüm aile büyüklerimin, küçüklerimin, dostlarımın ve geleceğe ışık tutan Saygı değer Öğretmenlerimizin bu özel günlerini kutlar, her birine sağlık, mutluluk, başarı ve geleceğe umutla bakan güzel günler dilerim.

Sevgiyle, Huzurla Kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mutlu Mete Kaçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.