2023'e kadar 14 milyon hektar tarım arazisi toplulaştırılacak....

5 Aralık Dünya Toprak Günü,bütün dünyada olduğu gibi,Türkiye'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.Yapılan araştırmalara göre; Dünyada her 5 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor. Her yıl milyonlarca insan açlık sorunu ile mücadele ediyor. Bugün dünya topraklarının %12'si verimli bir şekilde kullanılırken, önümüzdeki 5 sene içinde %15'inin verimli kullanılabileceği hesaplanıyor.

Hayvan ve bitkilerin ihtiyacının yüzde kaçı topraktan karşılanıyor bilemiyorum amainsani ihtiyaçların %95'i topraktan karşılanıyor. Toprağın önemini sadece bir gün değil, bir dakika bile aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini,onsun insanlığın dahiolamayacağını, artık herkesin ama herkesin, ekmek-su ihtiyacı gibi değerlendirmesinin şart olduğunu, ne zaman anlayacağız bilemiyorum..Düzenlenen çeşitli ekinliklerle,bu gerçek devamlı vurgulanıyor,hatırlatılıyor,duyuruluyor..

Toprağı Sev, Geleceğini Koru

5 Aralık,yine Dünya Toprak Günü,"Toprağı Sev, Geleceğini Koru"sloganıyla,çeşitli etkinliklerle kutlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın ev sahipliğindedüzenlenen programa,çeşitli kurum,kuruluş ve tarımsal STK'lar da katıldı. Bakanlık Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonunda düzenlenen törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr.Nusret Yazıcı, dünyada her yıl 75 milyar ton toprağın erozyona uğradığını, erozyonla kaybolan her toprak parçası ve yükselen her beton yığınının, gelecek nesiller açısından büyük bir kayıp olduğunuve insanlığın geleceğinin büyük bir tehditle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

FAO verilerine göre, 2050'de dünya nüfusunun 9,7 milyara ulaşacağını,bu nüfusun sağlıklı beslenebilmesi için tarımsal hasılanın yüzde 60 artırılması mecburiyeti üzerinde duranDr.Yazıcı, toprakları kendi kaderine terk etmenin, vatanseverlik olamayacağını,toprakların yağmalanmasına, talan edilmesine ve denizlere akmasına müsaade etmeyeceklerini,gereken tedbirlerin alınmaya başladığını ve buna devam edeceklerine işaret etti.

Bir santimetre toprak, ortalama 500 yılda oluşuyor

"Bir santimetre kalınlığındaki toprağın ortalama 500 yılda oluştuğunu, fakat bir kaç saat içinde yok olabildiğini ve toprağın yok olmasına dur dememiz gerektiğini bir defa daha hatırlamanın günü... Çünkü dünyanın artık kaybetmeye tahammül edilecek bir santimetre toprağı yok ve daha önemlisi, bekleyecek 500 senesi hiç yok." diyerek konuşmasına başlayanGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Tarım Reformu Genel Müdür Vekili Abdullah Burak Keser" V erilere baktığımızda, önümüzdeki 40 yıl içinde dünya nüfusunun 9 milyar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam şunu söylüyor;9 milyar nüfusu beslemek için gıda üretiminin en az %60 artması gerekiyor. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün açıklamalarına göre, dünyada her 5 saniyede bir çocuk açlıktan ölürken, her yıl milyonlarca insan açlık sorunu ile mücadele ediyor. Bugün dünya topraklarının %12'si verimli bir şekilde kullanılırken, önümüzdeki 5 sene içinde %15'inin verimli kullanılabileceği tahmin ediliyor." şeklinde devam etti.

2023'e kadar 14 milyon hektarlık tarım arazisi toplulaştırılacak

Keser,özetle şunları söyledi;"2005'de yürürlüğe giren “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu” ile birlikte geçen 11yıl süre boyunca, toprağı korumak, verimli kullanmak adına birçok ilklere imza attık. Miras yoluyla parçalanan ve kullanım dışı kalan tarım arazileri hakkında düzenleme ile Türkiye ekonomisinin yıllık yaklaşık 17 milyar liralık kaybını önleyerek, arazilerin daha verimli ve bütün olarak ekonomiye katkısını sağladık.

Arazi toplulaştırma çalışması kapsamında2003-2016yılları arasında 5 milyon hektarlık araziyi toplulaştırdık ve her yıl bir milyon hektar hedefiyle, 2023 yılına kadar, 14 milyon hektarlık tarım arazimizin toplulaştırmasını planladık.

Modern toprak işleme teknikleri için,çiftçimize 5.3 milyon hibeverdik

Topoğrafya, iklim, bitki örtüsü, toprak derinliği gibi özelliklere bakılarak, Türkiye genelinde 2.8 milyon hektar tarım arazinin toprak değerlendirmesini yaparak, kullanım potansiyelini belirledik ve daha verimli kullanılması yönünde çalışmalarımızı hızlandırdık.Ülkemiz ovalarını koruma altına aldık ve daha verimli kullanılması için drenaj çalışmalarını başlattık. Toprak verimliliğini korumak için nitrat izleme ağını genişlettik ve 3914 noktada su kalitesini izlemeye aldık.

Modern toprak işleme tekniklerinin yaygınlaşması için, geniş çaplı bir çalışma başlattık ve bu kapsamda çiftçimize 5.3 milyon lira hibe desteği verdik. Modern sulama sistemlerine 228 milyon lira faizsiz kredi ve hibe desteği vererek, çiftçimizin toprağı daha verimli kullanmasını destekledik.

3 yıldaArazi Kullanım Planı çalışmalarında,büyük mesafeler kat edeceğiz

Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları kapsamında; bugüne kadar 250 milyon lira organik tarım, 44 milyon lira da iyi tarım desteği sağlayarak, toprağını verimli kullanan insanımızın her zaman yanında olduk.

Önümüzdeki üç yıl içinde Arazi Kullanım Planı çalışmalarında büyük mesafeler kat etmeyi hedefliyoruz. Bakanlığımız öncülüğünde, sürdürülebilir tarım politikaları çerçevesinde,üretimi artan ölçülerde devam ettirerek, Türkiye topraklarının sürdürülebilir kullanımını garanti altına almak ve toprak verimliliğini daha üst seviyelere çıkarmak istiyoruz.

Toprak, şehit kanıyla yoğrulmuş bir vatan demektir

Çünkübiliyoruz ki; toprak insanın geldiği ve döneceği yerdir. Biliyoruz ki; toprak insanlığın geçmişi olduğu kadar, geleceğidir. Biliyoruz ki, verimli ve üretken bir toprak, çocuklarımızın da geleceğidir. Biliyoruz ki toprak; bizim için sadece toprak değil, şehit kanıyla yoğrulmuş bir vatan demektir. Memleket demek, sadık bir yar demektir…

Bu düşünce ve duygularla; hiç bir ırmağımızın kurumasına, hiç bir ağacımızın yok olmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bizler, tarihimizden bu yana, paranın yenmeyen bir şey olduğunu ve tarım üretiminin öncelikli olduğunun bilincindeyiz. Bir santimetre dahi olsa toprağımızı kaybetmeyecek, korumasız bırakmayacağız.Geleceğin Büyük Türkiye'si için, milli bilinç ve özverili bir şekilde Bakanlığımızın bize verdiği hedefler doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz..."

Toprağıhafife almaya hakkımız yok

Toprağa yapılanların karşılığını, gelecek nesillerin mutlaka göreceğini veMilli Tarım Projesi'nde kullanılmayacak bir karış toprak kalmayacağını belirtenTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da,"Gelecek nesillerden dua mı,yoksa beddua mı alacağız,artık siz düşünün?"ifadesini kullandı.Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise bugünün kendileri için çok önemli olduğunu,toprakla ilgili farkındalığın artmasından duyduğu memnuniyeti anlatarak, "Toprak olmadan sürdürülebilirliği sağlamanız mümkün değil. Gıdanın yüzde 95'i topraktan geliyor. Toprağı görmezdengelmeye, hafife almaya hakkımız yok. Toprak bizim hayatımız için elzem." diyerek,sözlerini noktaladı.

Toprak kaynaklarının yüzde 33'ü bozulmuş durumda

Sağlıklı toprakların; tarımın ve gıda üretiminin temelini oluşturduğunu,toprağın sürekli artan bir tehdit altında bulunduğuna dikkat çekenFAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji de,küresel toprak kaynaklarının yüzde 33'ünün bozulmuş durumda olduğunu açıkladı.

Shoji, ülkelerin sürdürülebilir yönetim pratiklerini ve uygun teknolojileri benimsemeleri halinde, bu gidişin tersine dönebileceğine dikkat çekerek, toprağın önemiyle ilgili farkındalık yaratılması gerektiğinin altını çizdi.

Sunumların tamamlanmasından sonra,Müsteşar Dr.Yazıcı ve beraberindekiler, çeşitli kurum ve kuruluşların açtıkları stantları ziyaret etti.Dr. Nusret Yazıcı, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji,Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB)standına da uğradı.Genel Başkan Nihat Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Ali İlbaş ve Muhasip Üye Şevket Avcı tarafından karşılanan heyete,keçi peyniri,simit ve çay ikram edildi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halim Utlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.